Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Yerel Haberler14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Bir çiftçiler gününde daha çiftçimizin hak ettiği yaşam düzeyinden ne kadar uzak olduğuyla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. İzlenen yanlış ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle çiftçilerimiz artan girdi maliyetleriyle, düşük ürün fiyatları arasında ezilmekte, aradaki makas borçla kapatılmaktadır.

Döktüğü alın terinin, verdiği emeğin para etmediğini gören çiftçilerimiz, arazilerini işlemekten vazgeçmekte, çiftçimiz tarlasından koparılmaktadır. Nitekim son 12 yılda iki Trakya büyüklüğünde tarım arazisi üretimden çekilmiştir. Yanlış politikalar, tarımda kendine yeten Türkiye’yi “saman ithal eden” Türkiye haline getirmiştir.

Çiftçinin derdi büyük, mevcut hükümetin çiftçiye bakışı sorunludur. 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu’nun 21. maddesi gereği, çiftçimize her yıl GSYH’nin en az yüzde biri kadar tarımsal destek verilmelidir. Bu Kanun emridir. Buna karşın, 2007’den bu yana Hükümet çiftçimize bu desteğin ancak yarısını vermiştir. 7 yıl içinde yasa gereği ödenmesi gereken tarım desteği 98,8 milyar TL iken, ödenen destek tutarı 55,3 milyar TL’de kalmıştır. Hükümet çiftçimize ödemesi gereken 43,5 milyar TL’yi ödememiştir.

Bu yıl çiftçimiz için bir umut yılıdır. Çünkü bu yıl seçim yılıdır. CHP çiftçilerimiz için de “Yaşanacak bir Türkiye” vaat etmektedir. CHP iktidarında, yeni bir kırsal kalkınma anlayışı benimsenecektir. Bu çerçevede, çiftçinin üretim amaçlı kullanacağı mazotun litre fiyatı 1,5 TL olacaktır. Tarım sektöründe çalışanların sosyal güvenlik primleri 30 yaşına kadar Hazine’den karşılanacaktır. Teşvik edilecek tarım ürünleri bir yıl önceden açıklanacak, böylece çiftçi ne ekeceğini bilecektir. Başka geliri olmayan çiftçiye, hane başına asgari ücret düzeyinde gelir garantisi sağlanacaktır. Aile işletmelerinin ve küçük çiftçilerin ürünlerini doğrudan tüketicilere satmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılacaktır.

Tarımda önce kendine yeten, sonra ihracatçı Türkiye dileğiyle tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Çiftçiler Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Faik ÖZTRAK
Tekirdağ Milletvekili
CHP Genel Başkan Yardımcısı

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com