Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Soru Önergeleri“BANKACILIĞA FETVA” ANAYASA’YA UYGUN MU?

“BANKACILIĞA FETVA” ANAYASA’YA UYGUN MU?

ANKARA – 20.11.2013 – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Anayasa’nın “devletin ekonomik düzeninin kısmen de olsa din kurallarına dayandırılamayacağı” hükmüne karşın, Diyanet’in BDDK’nın çalıştayına katılarak görüş bildireceğini ve kamunun dini esaslara dayanan katılım bankaları açacağını belirterek, “Bu durum Anayasaya ne kadar uygun?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, devletin katılım bankası kuracağı yönündeki açıklamaları ve BDDK’nın yapacağı faizsiz finans sektörü çalıştayına Diyanet yetkililerinin katılarak görüş vereceğiyle ilgili haberleri TBMM gündemine taşıdı. Anayasa’nın 24. maddesine göre devletin sosyal, ekonomik, siyasal veya hukuksal temel düzeninin kısmen de olsa din kurallarına dayandırılamayacağını belirten Öztrak şu soruları yöneltti:

-ANAYASA’YA UYGUN MU?-

“Diyanet yetkililerinin BDDK’nın toplantılarına katılmaları ve bankacılıkla ilgili düzenlemelerin din kurallarına uygunluğuna ilişkin görüş vermesi Anayasa’nın ilgili maddesine uygun mudur? Devletin dini esaslara göre yönetilen finans kuruluşlarını açması Anayasa’ya ne kadar uygundur?

-DEVLET NEDEN KATILIM BANKASI KURUYOR?-

11 yıllık iktidarınız döneminde 46 milyar dolarlık özelleştirme yapılmıştır. Nitekim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 5. İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ‘Özelleştirmede rekortmen Türkiye’dir. Özelleştirmeyi en başarılı şekilde yürüten ülke şu anda Türkiye’dir ve bizim iktidarımızdır’ diyerek hükümetinizin özelleştirmeden yana olduğunu ifade etmiştir. Hal böyleyken, devleti ekonomiden çekme amacında olduğunu iddia eden hükümetinizin diğer yandan kamu eliyle katılım bankası kurmak istemesinin gerekçesi nedir?

-DİĞER BANKALARA ETKİSİ NE OLACAK?-

Bu uygulamanın rekabet hukuku çerçevesinde diğer bankalar açısından doğurabileceği mahsurlar olabileceğini düşünüyor musunuz?”

Soru Önergesinin Tam Metnine Ulaşmak İçin: 20_11_2013_Soru Önergesi

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com