Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın ToplantılarıBAŞBAKAN 3 AY İÇİNDE EKONOMİ YÖNETİMİNİN İSTİFASINI İSTEYEBİLİR

BAŞBAKAN 3 AY İÇİNDE EKONOMİ YÖNETİMİNİN İSTİFASINI İSTEYEBİLİR

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ekonomide işler iyi gitmeyince hükümetin içindeki telaş ve uyumsuzlukların da artmaya başladığını, Başbakan ile ekonomi yönetimi arasında kapanmayacak bir uçurum oluştuğunu belirtti. Öztrak, “Bu gidişle Başbakan üç ay içinde tüm ekonomi yönetiminin istifasını isterse kimse şaşırmasın” dedi.

 

TBMM’ye getirilen mali af düzenlemesine de değinen Öztrak, affın vergisini zamanında ödemeyen mükellefi ödüllendirirken, zamanında ödeyeni cezalandırdığını belirtti. Öztrak vergi ödeme alışkanlığının aşınmaması için borcunu zamanında ödeyen dürüst vergi mükelleflerine 2014 yılında ödeyecekleri vergilerde belirli bir indirim yapılması gerektiğini kaydetti.   

 

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak TBMM’de düzenlediği basın toplantısında hükümetin Meclis’e taşıdığı mali afla ilgili değerlendirmelerde bulundu. AKP’nin 11 yılda 8. Kez mali af çıkardığını belirten Öztrak, düzenlemenin ekonomiyle ilgili bakanların affa karşı oldukları yönündeki açıklamalarının ardından çıktığına dikkat çekti. Öztrak, ekonomide işlerin iyi gittiği söylemine karşın vergi gelirlerinde reel artış kaydedilmediğini belirterek, “Bütün beklenti yönetimlerine ve istatistik oyunlarına rağmen burası mızrağın çuvala sığmadığı yer olabilir” ifadelerini kullandı. Öztrak, geçen yılın ilk dört ayında 302 milyon TL olan bütçe açığının bu yıl 4,2 milyar TL’ye çıktığını ifade etti ve “Geçen yıla göre bütçe açığı 14 kat arttı” diye konuştu.

 

-KOD ADI: YAPILANDIRMA

Vergi toplamakta başarısız olan hükümetin affa yöneldiğini, yaptığı düzenlemeye de af yerine “yapılandırma” adını taktığını anlatan Öztrak, üst üste yapılan aflara güvenerek vergisini ödemek yerine Hazine kağıdına yatıranların büyük kârlar sağladığını ifade etti. Öztrak’ın yaptığı hesaplamaya göre 2011 sonunda 100 bin TL’lik vergi borcunu devlete ödemek yerine Hazine kağıdına yatıran bir mükellef 2013 sonunda faiziyle 117 bin 178 TL aldı. Yani kazancı 17 bin 178 TL oldu.

 

-VERGİ ÖDEMEYEN KAZANIYOR

Buna karşın getirilen af düzenlemesiyle aynı mükellefin 100 bin TL’lik vergi borcu, üzerine üretici fiyatlarındaki artış eklenerek ödenecek. 2012 ve 2013 yıllarında üretici fiyatları sırasıyla yüzde 2,5 ve yüzde 7 arttığına göre mükellefin, 100 bin TL’lik vergi borcu 109 bin 675 TL olacak. Bu durumda vergisini zamanında ödemediği için tahakkuk edecek fark 9 bin 675 TL. Yani 100 bin TL’lik vergisini zamanında ödemek yerine, “nasıl olsa af çıkar” deyip parasını Hazine kağıdına yatıran mükellef 7 bin 500 TL kâra geçecek. Dahası, bu faiz farkı kazancı aslında vergisini ödeyen mükelleften alınıp ödemeyene aktarılmış olacak.

 

-DÜRÜST MÜKELLEFE İNDİRİM YAPILMALI

AKP döneminde yıllardır vergi adaletine ve vergi ahlakına çok büyük darbeler vurulduğunu belirten Öztrak, ülkede afsız vergi toplamanın giderek güçleştiğini, bu nedenle, iyi niyetine rağmen, borcunu ödeyemez duruma düşmüş mükellefle; mali aflardan yararlanmayı alışkanlık haline getirmiş mükelleflerin mutlaka birbirinden ayrılması gerektiğini kaydetti. Vergisini zamanında ödeyen mükelleflerin de mutlaka ödüllendirilmesi gerektiğini ifade eden Öztrak, “Ayrıca borcunu zamanında ödeyen dürüst vergi mükelleflerinin de 2014 yılında ödeyecekleri vergilerde belirli bir indirim yapılması gerekmektedir. Böylece vergi ödeme alışkanlığının tahrip olmasının önüne geçilecektir. Bakanların söyledikleri gibi ekonomi pozitif sürprizler yapacaksa herhalde bunu gerçekleştirmek zor olmayacaktır” diye konuştu.

 

-TORBA MI ÇORBA MI?

Öztrak, mali afla ilgili düzenlemede Soma’da şehit olan madencilerin ailelerine yapılacak yardımın yanına, kasa ve ortaklara borçlar hesabındaki hayali kayıtlara af düzenlemesi iliştirildiğini, madencilerin ve ailelerinin acılarının dindirilmesinin aciliyetinden vergisini kaçıranların kurtarılması için yararlanılmaya çalışıldığını belirtti. Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Torba mı dersiniz, çorba mı dersiniz; yasa yapma tekniğine hiç uymayan, tam bir karmaşa ve kargaşa içeren, özensiz bir yasa teklifiyle karşı karşıyayız. Yasada 31 Nisan gibi aslında takvimde hiç olmayan ve olmayacak tarihler bile yer almış. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yasama faaliyetine AKP iktidarı kadar saygısız yaklaşan bir başka iktidar daha yoktur arkadaşlar.

 

-BAŞBAKAN 3 AY İÇİNDE EKONOMİ YÖNETİMİNİN İSTİFALARINI İSTEYEBİLİR

Ekonomide işler iyi gitmeyince hükümetin içindeki telaş ve uyumsuzlukların da artmaya başladığını, Başbakan ile mevcut ekonomi yönetimi arasında kapanmayacak bir uçurum oluştuğunu belirten Öztrak, “Başbakan’ın TCMB başkanı ile kavgaya tutuşmasıyla başlayan süreç artık hükümet içinde bir krize doğru gidiyor” dedi. Başbakan’ın Merkez Bankası’na yaptığı faiz indirim baskısının piyasaları rahatsız etmesi üzerine Başbakan Yardımcısı’nın ve Maliye Bakanı’nın Başbakan’a kamuoyu önünde karşı çıkmak zorunda kaldığını, hatta hükümet sözcüsünün de bu hafta Bakanlar Kurulunun ardından yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yaptığını anımsatan Öztrak, buna karşın Erdoğan’ın Merkez Bankası aleyhinde yaptığı yeni açıklamalarla hükümet sözcüsünün “özgül ağırlığını” bir kez daha yok ettiğini, hükümet içindeki çatlağı gözler önüne serdiğini söyledi.

Erdoğan’ın tavrı nedeniyle Merkez Bankası’nın alacağı her faiz indirimi kararının “siyasi sebeplerle alındığının” düşünüleceğini belirten Öztrak, “TCMB, 24 Haziran’daki toplantıda faizleri indirirse piyasalar TCMB’nin bağımsızlık sınavını geçemediğini düşünecek ve risk primini ona göre fiyatlayacaktır. Yok, faiz indirilmezse TCMB yönetimi istifa baskısı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu gidişle Başbakan üç ay içinde tüm ekonomi yönetiminin istifasını isterse kimse şaşırmasın” dedi.

 

6 Haziran 2014 Tarihli Toplantı_Ham Metin

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com