Main menu
Second Menu

BAŞKANLIK REFAH GETİRMİYOR

 TBMM – CHP’li Öztrak, Hükümetin ekonomide kronikleşen sorunlara çözüm bulması gerekirken, bunun yerine Başkanlık tartışmasına girmesini eleştirdi.

 

Başkanlık sisteminin ülkelere refah getirmediğini ifade eden Öztrak, “Dünyanın insani gelişmişlikte en ileri 20 ekonomisinin 17’si parlamenter sistemle, 2’si ise başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Buna karşın, insani gelişmişlik açısından en gerideki 20 ekonominin 14’ü başkanlık, 5’i ise yarı başkanlık sistemiyle yönetiliyor” diye konuştu.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, şunları söyledi:

 

ALINAN BORÇLAR NEREYE GİTTİ?

2011’den 2016’ya kadar dış borç 117,5 milyar dolar artmış. Özel sektör yatırımları ise bugün beş yıl önceki seviyesinin altında. 2011’de 140 milyar dolar olan yıllık özel sektör yatırımı 2016’da 114 milyar dolara düşmüş. Millî gelire oranla bakarsak da bu düşüş sürüyor. Özel kesimin yatırım iştahı kesilmiş. Dış borç artarken gayrisafi yurt içi hasıla 48 milyar dolar gerilemiş. Nasreddin Hoca’nın dediği gibi ‘Kedi buradaysa ciğer nerede? Ciğer buradaysa kedi nerede?’ Yatırıma gitmediyse, ekonomiyi büyütmediyse nereye gitti bu dış borçlar?

 

PİYASA DURGUN, ESNAF KAN AĞLIYOR

2002’de bu memlekette alışveriş merkezi sayısı 53’tü, 2016’da 361 oldu. Bu alışveriş merkezlerinin büyük kısmı da dış borçla yapıldı, kira sözleşmeleri de dolara bağlandı. Ancak esnaf dolar değil Türk Lirası kazanıyor. Türk Lirası dolar karşısında değer kaybettikçe alışveriş merkezlerindeki esnaf da kan ağlamaya başladı. Şimdi, esnaf ‘En azından kira sözleşmelerinde Türk Lirasına dönelim’ diye feryat ediyor. Sadece alışveriş merkezleri mi? Kapalıçarşı, Bağdat Caddesi, Nuruosmaniye gibi ticarette marka olan sokaklarda da işler tamamen durmuş vaziyette.

 

BAŞKANLIK REFAH GETİRMİYOR

Büyüme düşerken, vatandaş borca batarken, şirketler kan ağlarken, işsizlik almış başını giderken müracaat makamı Hükûmet, sahalarda “Bu derde bir tek deva var, o da başkanlık sistemi” diyor. On dört yıl parlamenter sistemle yönettiğiniz ülkeyi, sonunda iş birlikçi, şeriatçı darbenin eşiğine getirdiniz. Şimdi de ‘Olmadı, bir de başkanlığı deneyelim’ diyorsunuz. Kusura bakmayın ama bu millet buna kanmaz. Bakın, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi, dünyada ülkelerin kalkınmışlık sıralarını belirlemek için kullanılan en önemli göstergedir. Buna göre, dünyanın insani gelişmişlikte en ileri 20 ekonomisinin 17’si parlamenter sistemle, 2’si ise başkanlık sistemiyle, İsviçre de doğrudan demokrasiyle yönetiliyor. Buna karşın, insani gelişmişlik açısından en az gelişmiş 20 ekonominin 14’ü başkanlık, 5’i ise yarı başkanlık sistemiyle yönetiliyor.

 

ÜLKEYİ BÖLERSİNİZ, TARİH VE MİLLET HUZURUNDA HESAP VEREMEZSİNİZ

Başkanlık sistemiyle yönetildiği halde ilk 20’ye girebilen 2 ülkede de güçlü federal sistemler olması dikkat çekiyor. Bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ın ‘Sayın Erdoğan’ın başkanlığını destekleriz’ dediğini hatırlayın lütfen. Başkanlık sisteminin gideceği yerin federasyon olduğunu Öcalan gayet iyi biliyor. Hiç tereddüdünüz olmasın, başkanlık sistemi, bu ülkenin birliğine bütünlüğüne değil, bölünmesine, karışmasına taşıyıcı annelik yapar. Hükümet, Türkiye’nin dertlerine deva olmayacak hevesler için 78 milyonun geleceğini karartmamalıdır. Türkiye’nin kurucu ayarlarıyla oynayarak ülkenin bölünmesine yol açmamalıdır. Bunu yapanlar vebalin altında kalır, hesabını tarih huzurunda da ve millet huzurunda da veremezler.

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com