Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriBİNLERCE TÜRK ASKERİ GERİLİMLİ BÖLGEYE Mİ GİDECEK?

BİNLERCE TÜRK ASKERİ GERİLİMLİ BÖLGEYE Mİ GİDECEK?

 

Suudi Arabistan ile İran arasında ipler gerilirken, binlerce Türk askeri gerilimli bölgenin ortasına mı gönderiliyor?

 

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye’nin Katar’a asker göndermesini de içeren askeri işbirliği anlaşmasını TBMM gündemine taşıdı.

 

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi’nin Aralık ayında yaptığı, binlerce Türk askerinin Katar’a gönderileceği yönündeki açıklamayı hatırlatan Öztrak, “Bölgede tansiyon yükselmişken, Türk askerinin bu gerilimli coğrafyanın tam ortasına gönderilmesi kararınızı tekrar gözden geçirecek misiniz?” diye sordu.     

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde Arap ve Kuzey Afrika coğrafyasında devam eden siyasi kaosun boyut ve kapsamının her geçen gün genişlediğini, Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanan krizin, bölge ülkeleri arasında mezhep temelli saflaşmayı başlattığını ifade etti. Bu gerilimli ortamda Türkiye’nin Ortadoğu’daki anlaşmazlıklarda taraf olduğu görüntüsü veren faaliyetlerinin arttığını kaydeden Öztrak, Türkiye’nin Katar’a asker göndermesini öngören 2014 tarihli anlaşmaya dikkat çekti.

 

-“ORTAK DÜŞMANA” KARŞI

CHP’li Öztrak’ın soru önergesinde verilen bilgilere göre Türkiye, 2014 yılında Katar ile “Türk askerinin Katar’da konuşlanmasını” da içeren bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma 2015 yılında TBMM tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Anlaşma hakkında geçtiğimiz günlerde bir haber ajansına konuşan Türkiye’nin Doha Büyükelçisi, Katar’a antlaşma çerçevesinde binlerce Türk askerinin gönderileceğini, kara kuvvetlerinin yanında hava, deniz, askeri eğitim ve özel harekat birliği gibi unsurların da kurulacak askeri üste görev alacağını açıkladı. Büyükelçi ayrıca, Türkiye’nin ve Katar’ın “diğer ülkelerin belirsiz politikalarından kaygılandığını” ve iki ülkenin “ortak düşmanlarla karşı karşıya olduğunu” ifade etti.

 

-GERİLİMLİ BÖLGENİN ORTASINA BİNLERCE TÜRK ASKERİ

Ortadoğu’da tansiyon her geçen gün artarken, Türk askerinin bu gergin coğrafyanın tam ortasına gönderilmesinin ciddi bir risk olacağını ifade eden Öztrak şu soruları yöneltti:

“Türkiye’nin Doha Büyükelçisinin haberde sözünü ettiği ve askeri üssün kurulmasına gerekçe gösterilen ‘ortak düşman’ kimdir? Katar’da kurulacak bahse konu askeri üs ne zaman faaliyete geçecektir? Tugay büyüklüğündeki askeri birliğimizin Katar’a ne zaman gönderilmesi planlanmaktadır? Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanan son krizle, bölgede tansiyon yükselmişken, binlerce Türk askerinin bu gerilimli coğrafyanın tam ortasına gönderilmesi kararınızı tekrar gözden geçirecek misiniz? Antlaşma kapsamında Katar’ın da Türkiye’de asker konuşlandırması söz konusu olacak mıdır? Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan teröre karşı İslam ittifakı ile Katar’da asker konuşlandırmamız arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır?”

Soru Önergesinin Tam Metni için:

Katar soru önergesi

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com