Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerÇELİK’İN AÇIKLAMALARIYLA BİRİLERİ KÂR, BİRİLERİ ZARAR ETTİ

ÇELİK’İN AÇIKLAMALARIYLA BİRİLERİ KÂR, BİRİLERİ ZARAR ETTİ

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak “Çalışma Bakanı Faruk Çelik verdiği beyanat ile Borsa ve Döviz Piyasalarını açıkça manipüle etmiştir. Türkiye’de bağımsız ve işini yapabilen bir kurum kaldıysa bu manipülasyon için derhal soruşturma başlatmalıdır” dedi. Faik Öztrak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

 

DOLARDAKİ 1 KURUŞLUK ARTIŞ, REEL SEKTÖRE 1,8 MİLYAR TL İLAVE YÜK GETİRİYOR.

“Ülkemizde iktidar arayışlarının devam ettiği, siyasi belirsizliğin arttığı bir ortamda sorumluluk makamında olanlar kullandığı dile özen göstermek zorundadır. Hele hele reel sektörü 179 milyar Dolar döviz açık pozisyonu taşıyan bir ekonomide siyasilerin özen konusundaki sorumluluğu bir kat daha artmaktadır. Dolar kurundaki her 1 kuruşluk artış reel sektör şirketlerinin 1,8 milyar TL kur farkı zararı yazmasına neden olmakta, zarar eden şirketler ya üretimden, ya istihdamdan vazgeçmekte ya da zam yapmak zorunda kalmaktadır. Sonuçta fatura 77 milyon vatandaşımıza çıkmaktadır.

 

FARUK ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI İLE BİRİLERİ KAR, BİRİLERİ ZARAR ETTİ.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in 17 Ağustos tarihinde MHP ile yürütülen koalisyon müzakerelerinin ardından yaptığı “Başbakan çok güzel açıklamalar yapacak” beyanatı gerek döviz,  gerekse hisse senedi piyasalarında ciddi dalgalanmalara neden olmuş, birileri bir kaç dakikada çok yüksek karlar yazarken, birileri de zarar etmiştir. Koalisyon görüşmelerine katılan ve toplantının içeriğine hakim bir ismin bu açıklamayı yapması piyasalarda koalisyon iktidarı konusunda kısa süreli bir iyimserliğe neden olmuş, piyasalardaki fiyatlamalar bu iyimserlikle şekillenmiştir.

 

BORSADA BİRİLERİ 3 DAKİKADA SERVETİNE SERVET KATTI.

Borsa İstanbul’da saat 17.16’da 76573 olan endeks değeri Bakan Faruk Çelik’in açıklamasıyla 3 dakikada % 1,2 artarak 77542 değerine ulaşmıştır. Başbakan’ın basın açıklamasından önce işlemlerini tamamlayan Borsa İstanbul 17 Ağustos tarihinde 76922’den kapanmış, 18 Ağustos tarihinde ise seansın açılmasıyla 494 puan gerileyerek 76428’e düşmüştür. Bakanın yaptığı açıklamayla Vadeli İşlemler Borsasında Vadeli Endeks Kontratlarında da ciddi dalgalanmalar olmuştur.

 

KURDAKİ OYNAMA DA BİRİLERİNİN SERVETİNE SERVET EKLEDİ.

Sadece Hisse senedi piyasasında değil, döviz piyasasında da ciddi dalgalanmalar yaşanmıştır. 17 Ağustos tarihinde saat 17.16’da Dolar kuru serbest piyasada 2.856 TL’den işlem görürken, saat 17.30’da 2.842 TL’ye kadar gerilemiştir. Başbakan’ın koalisyon iktidarı kurulamıyor açıklamasıyla ise Dolar kuru 2.868 TL ile yeni bir rekor kırmıştır. Yine birileri döviz piyasasında servetine servet katmıştır.

 

BAKAN ÇELİK AKP’YE YAKIN BİR GAZETECİYE KOALİSYON YOK MESAJI VERİP NEDEN DİĞER GAZETECİLERE ÇOK GÜZEL AÇIKLAMA YAPILACAK BEYANATINI VERMİŞTİR.

Kaldı ki “havuz medyasında” yazı yazan bir gazeteciye MHP ile koalisyon yok mesajını veren Bakan Faruk Çelik, neden diğer gazetecilere çok güzel açıklama yapılacak beyanatını vermiş ve piyasaları manipüle etmiştir?

 

SERMAYE PİYASASI KURUMU GÖREVİNİ YAPSIN

Bakan Çelik’in verdiği beyanat 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 107. Maddesinin 2. Fıkrasına göre manipülasyon suçudur. Bu durumda başta Sermaye Piyasası Kurumu olmak üzere bu ülkede bağımsız ve işini yapabilecek bir kurum kaldıysa derhal görevini yerine getirmeli ve soruşturma başlatmalıdır. Bu çerçevede:

Bakan Faruk Çelik’in beyanatının kamuoyuna yansıdığı 17.10 ile 17.19 arasında Döviz ve Hisse senedi Piyasalarında kimler işlem yapmıştır? Bu işlem yapanların AKP ile yakınlıkları nedir? Bu sorulara derhal cevap aranmalı ve kamuoyuna bilgi verilmelidir.”

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com