Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerCHP KİMSEDEN MALİ DİSİPLİN DERSİ ALACAK DEĞİLDİR

CHP KİMSEDEN MALİ DİSİPLİN DERSİ ALACAK DEĞİLDİR

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, kaçak saraylarda, lüks uçaklarda saltanat sürenlerin emekliye iki ikramiye söz konusu olunca “kaynaklar yetersiz” demeye başladığını belirterek, “Türkiye ekonomisi yanlış yönetilen büyük bir ekonomidir. CHP’nin verdiği sözlerin maliyeti hesaplanmıştır. CHP’nin sözü şudur: Türkiye’nin zenginliğinden, vatandaşlarımız faydalanacaktır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

 

-KAÇAK SARAYA PARA VAR EMEKLİYE YOK

Partimizin emeklilere dini bayramlarda iki maaş ikramiye sözü, sayıları 11 milyona ulaşan emeklilerimizi sevindirmiş, Hükümeti ürkütmüş görünmektedir. Toplumun en yoksul ve kırılgan kesimlerinden biri olan emeklilerimizin yönelik projemiz, mevcut iktidarın hak ve izandan ne kadar mahrum olduğunu ortaya koymuştur. Kendi keyifleri için, açıklanan maliyetleriyle, toplamda 2 milyar TL’ye kaçak saray yaptırıp uçak alan, 2006’dan bu yana örtülü ödenekten 8 milyar TL para harcayan Hükümetin, iş ayın sonunu kıt kanaat getiren emekliye verilecek ikramiyeye gelince “kaynak yetersiz” demesi manidardır.

 

-SOSYAL DESTEK HARCAMALARIMIZ OECD’NİN YARISI KADAR

CHP tecrübeli kadrolarıyla ülkemizi tekrar ayağa kaldırmak için iktidara adaydır. Ekonomide verilen ve verilecek sözlerin hepsinin maliyeti ve etkisi de hesaplanmıştır. Türkiye ekonomisi, yanlış yönetilen büyük bir ekonomidir. Var olan kaynakları vatandaşın refahına değil iktidara yakın dar bir kesimin refahına yönlendirilerek heba edilmektedir. Üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nda(OECD) sosyal destek harcamalarının milli gelire oranı yüzde 21,4 iken Türkiye’de bu oran yüzde 12,2 ile neredeyse OECD’nin yarısı kadardır. Diğer yandan devletin emeklilere verdiği maaşlar Finlandiya’da milli gelirin % 10,3’ü; Macaristan’da % 10’u, İtalya’da % 15,8’i, Avusturya’da 13,2’si, İspanya’da % 10,5’i, Almanya’da % 10,6’sıdır. Türkiye’de ise nüfusun % 15’ini oluşturan emeklilere, devletin ödediği maaşlar, milli gelirin sadece % 7,5’idir.

 

-GERÇEKLERİ AÇIKLASINLAR

2014 yılında 11 milyon emekliye ayda yaklaşık 11,2 milyar TL ödeme yapılmıştır. 2014 yılının şartlarıyla iki ikramiyenin oluşturacağı toplam yük 22,4 milyar TL’dir ve bu rakam kamunun toplam faiz dışı harcamalarının yüzde 3,4’ü kadardır. Hükümet, “Bu para emekliye verilemez” derken bir taraftan da uyguladığı yanlış ekonomi politikaları nedeniyle genel devlet bütçesinin harcamalar kısmında yüzde 3,4’lük kaydırma yapma imkanı bile bırakmadığını itiraf etmektedir. Durum böyleyse, ekonomi felaket halde demektir. Başbakan ve ekonomiyle ilgili bakanları “güçlü ekonomi” ve “mali disiplin” masallarını bir kenara bırakıp acilen ekonomideki gerçek durumu kamuoyuna açıklamalıdır.

 

-İLK ŞOK OLACAK, EKONOMİYE CAN SUYU VERECEK

Türkiye’nin ve ekonomimizin en öncelikli ihtiyacı moral ve güvendir. Toplumun en yoksul kesimi olan emeklilere verilecek iki ikramiye, gelir dağılımının olağanüstü bozulduğu ve durma noktasına gelen ekonomimize verilecek ilk pozitif şok olacaktır. Ramazan ve Kurban bayramından önce verilecek ikramiyelerle bir yandan ülkemizde gelir dağılımındaki adaletsizlik bir parça düzeltilirken, diğer yandan yapılacak harcama yoluyla ekonomimize can suyu sağlanacaktır. Toplumun harcama eğilimi en yüksek kesimi olan emeklimiz harcadıkça esnaf kazanacak, esnaf kazandıkça tüm üreticilerimiz rahatlayacaktır. Neticede ekonomide yaşanacak rahatlama ve canlanma devlete de vergi geliri olarak geri dönecektir.

 

-8 HAZİRAN’DA HALKIN İKTİDARI KURULACAK

İktidarın telaşının farkındayız ve bu telaşın sebebini de iyi biliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara yürümekte, refahın hakça paylaşıldığı, “Halkın iktidarının” kurulacağı günler yaklaşmaktadır. 8 Haziran sabahına CHP iktidarıyla uyanan Türkiye’de;

Halkın malını ‘parsel, parsel’ satan talancıların, ayakkabı kutularına paraları istifleyen arsızların, taşımakla paraları sıfırlayamayan hırsızların havuzları kurutulacaktır. Devletin hazinesine bağlanan örtülü ve açık hortumlar kesilecek, milletin kaynakları milletin cebine aktarılacaktır.

 

-CHP KİMSEDEN MALİ DİSİPLİN DERSİ ALACAK DEĞİLDİR

Sosyal demokrat bir parti olarak ekonomideki istikrarsızlıktan ve krizlerden en çok toplumun kırılgan ve yoksul kesimlerinin etkilendiğini biliyoruz. Bu anlamda, CHP kimseden mali disiplin dersi alacak da değildir. CHP’nin sözü şudur: Türkiye’nin zenginliğinden, vatandaşlarımız faydalanacaktır.

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com