Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriEKONOMİ YÖNETİMİNDE ASLAN PAYI BAŞBAKANLIKTA KALDI

EKONOMİ YÖNETİMİNDE ASLAN PAYI BAŞBAKANLIKTA KALDI

TBMM – Kabinedeki değişikliğin ardından piyasalarda, “Ekonomide dümene Mehmet Şimşek geçti” algısını yaratılmaya çalışılsa da yeni görev dağılımının ayrıntıları, ekonomi yönetiminde aslan payının Başbakanlık’ta kaldığını gösteriyor.

 

Milyarlarca liralık kamu varlığının aktarıldığı Varlık Fonu ve FETÖ soruşturmaları kapsamında devredilen şirketlerle ülkenin en büyük holdingi haline dönüşen TMSF, Başbakanlığa bağlandı. Önceki kabinede Başbakan Yardımcısı Şimşek’e bağlı olan Ziraat Bankası ve Halk Bankası da, hisseleri Varlık Fonu’na devredildiğinden, dolaylı olarak Başbakanlığa geçmiş oldu. Şimşek’in elinde ise sınırlı sayıda düzenleyici-denetleyici kurum kaldı.

 

Ekonomi yönetiminde ortaya çıkan ikili yapının ciddi sorunlar yaratacağını ifade eden CHP’li Faik Öztrak, “Varlık Fonu ve TMSF’nin doğrudan Başbakan’a bağlanması, ekonominin yönetiminde hedeflenen etkinliğin sağlanması açısından ne kadar doğrudur?” diye sordu.    

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, kabineden yapılan son değişikliğe ve yeni görev dağılımıyla ekonomi yönetiminde oluşan parçalı yapıya dikkat çekti. CHP’li Öztrak, soru önergesinde özetle şunları ifade etti:

 

GEREKÇE: EKONOMİ YÖNETİMİNDE ETKİNLİK

Ekonomik konularda Başbakan adına genel koordinasyonu sağlama görevi önceki kabinede iki Başbakan Yardımcısına paylaştırılmışken, yeni hükümette tek başına Sn. Mehmet Şimşek’e verilmiştir. Bu kararın amacı ekonomi yönetiminde etkinliği artırmak olarak piyasalara yansıtılmıştır. Bu çerçevede, daha önceki Bakanlar Kurulunda Sn. Nurettin Canikli’ye bağlı olan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı (SPK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yeni görev dağılımında Sn. Mehmet Şimşek’e bağlandığı görülmektedir.

 

ZİRAAT VE HALK BANKASINDA SORU İŞARETİ

Ancak yine bir önceki görev dağılımında Sn. Nurettin Canikli’ye bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) doğrudan Başbakan Sn. Binali Yıldırım’a bağlandığı anlaşılmaktadır. Yine daha önceki görevlendirmede Sn. Mehmet Şimşek’e bağlı olan kamu sermayeli T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin ise yeni görevlendirmede kime bağlı olduğu açıkça ifade edilmemiştir.

 

VARLIK FONU VE TMSF, BAŞBAKANLIKTA

CHP’li Öztrak, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Kamu sermayeli T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. önceki görevlendirmede olduğu gibi, neden bir bakanın görev alanı içinde tanımlanmamıştır? Her iki kamu bankasına ait Hazine hisselerinin Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi neticesinde, adı geçen kamu bankalarının, artık dolaylı olarak söz konusu fonun yöneticileri aracılığıyla yönetilmesi ve bu kurumların ekonominin genel koordinasyonunun dışına çıkarılması ekonomi yönetiminde etkinliğin sağlanmasında sorun yaratmayacak mıdır? Milyarlarca liralık varlığın devredildiği ve ekonominin günlük işleyişi içinde karar almak zorunda olan Türkiye Varlık Fonu ve TMSF gibi kurumların doğrudan Başbakan’a bağlanması, Başbakanlık makamının iş yükü de dikkate alındığında ekonominin yönetiminde hedeflenen etkinliğin sağlanması açısından ne kadar doğrudur?”

Soru Önergesinin Tam Metnine Ulaşmak İçin: Ekonomi Yönetimi_Soru Önergesi_26072017

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com