Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın AçıklamalarıELEKTRİK VE DOĞAL GAZ ZAMLARI KÖTÜ YÖNETİMİN FATURASI

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ ZAMLARI KÖTÜ YÖNETİMİN FATURASI

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, DEİK’e atanan yönetimin Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeyi çokbaşlı bir yönetime götürdüklerini gösterdiğini belirterek, “Dünya ekonomisinde konjonktür tehlikeli sulara doğru ilerlerken bu ikili yapı Türkiye’yi ciddi sıkıntıya sokar” dedi.

 

Öztrak, yüzde 9’luk elektrik ve doğalgaz zammının yönetimdeki bu dağınıklığın vatandaşa faturası olduğunu belirterek, “Yapılan son zam, yıllık enflasyonu doğrudan 0,50 puan artıracak, yılsonunda enflasyonu çift hanelere taşıyacaktır. En temel girdi olan enerjiye yapılan bu zamlarla önümüzdeki dönemde iğneden ipliğe ciddi bir zam dalgası gelmesi olasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Öztrak, bir gece yarısı torba yasayla Hükümet’e bağlanan DEİK’in yeni yönetiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden seçildiğine dikkat çektiği açıklamasında şunları belirtti:

 

-DEİK OPERASYONU KURUMU CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLAMAK İÇİN YAPILMIŞ

“DEİK’in yönetimine getirilen Cumhurbaşkanına yakın isimler, Kurul’un devletleştirilme gerekçesini açıkça ortaya koymaktadır. Belli çevrelere rant kapısı olacak şekilde yeniden yapılandırılan DEİK’in yönetimine yandaş, saymanlığına mahdum ve kerimelere eğitim bursu veren ‘yakın arkadaş’ atanarak DEİK, Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.

 

-KABİNEDEKİ BAKANLAR İKİYE BÖLÜNÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’na ‘Dış ilişkiler benim, içerisi senin’ diyerek yaptığı iş bölümü, kabineyi Başbakana bağlı bakanlar ve Cumhurbaşkanı’na bağlı bakanlar şeklinde ikiye bölmektedir.

 

-ÇOKBAŞLI YAPI TÜRKİYE İÇİN RİSKLERİ ARTIRIYOR

Fren-gaz tartışmalarıyla başlayan çok başlı yapı ekonomide ciddi bir koordinasyon sorunu yaratmıştır. Dünyada sermayenin azaldığı, artık paranın nereye gideceğini ülkelerin izlediği doğru politikaların belirlediği yeni dönemde, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı çok başlılığın ve keyfi yönetimin bedeli tüm vatandaşlarımıza ciro edilecektir.

 

-ENERJİ ZAMLARI KÖTÜ YÖNETİMİN FATURASI

 

Nitekim son yüzde 9’luk doğalgaz ve elektrik zamları iktidarın ekonomiyi ‘yönetememe’ sorununun bir sonucudur. 2013 yılının Mayıs ayında FED’in ucuz para dönemini sonlandıracağını açıklamasıyla birlikte, Türkiye dünyanın en kırılgan 5 ekonomisi arasına girmiştir. Bunun arkasında ülkeyi yüksek cari açığa, sıcak paraya ve dış borca mahkum eden AKP hükümetlerinin yanlış ekonomi politikalarıyla, hukukun üstünlüğünü, kurallı ekonomiyi ve bağımsız kurumları yıpratan yönetim anlayışı yatmaktadır. Bunun sonucunda da geçtiğimiz yılın Mayıs ayından itibaren TL, dolar ve diğer para birimleri karşısında bize benzeyen ekonomilerin birçoğunun paralarından daha fazla değer yitirmiştir. İşte bu ayrışmanın faturası yüzde 9 gibi olağanüstü yüksek elektrik ve doğalgaz zammı şeklinde millete çıkmıştır.

 

-ENFLASYONU ÇİFT HANEYE TAŞIYACAK

Artan enerji maliyetlerine rağmen seçimler nedeniyle fiyat ayarlamalarının uzunca bir süre yapılmaması zam oranını artırmıştır. Yapılan son zam, yıllık enflasyonu doğrudan 0,50 puan artıracak, yılsonunda da enflasyonu çift hanelere taşıyacaktır. Enerji fiyatlarındaki bu artışlar, önümüzdeki dönemde iğneden ipliğe ciddi bir zam furyasına neden olacak, bu da başta dar gelirli ailelerimiz olmak üzere sayısı 3 milyonu aşan ve bu yıl enflasyon farkı almayacak memurlarımızı enflasyonun altında ezecektir.

 

-EKONOMİ ÇİFT BAŞLILIĞI KALDIRMAZ

Ekonominin “İçeride ben, dışarıda sen” gibi bir çift başlılık anlayışıyla yönetilmesinin vatandaşa faturasının her gün biraz daha ağırlaşacağını hatırlatıyor, buna bir an önce son verilmesi konusunda Hükümeti uyarıyorum.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com