Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfaFAİZ LOBİSİ AKP DÖNEMİNDE ZARAR DEĞİL “BAYRAM” ETTİ

FAİZ LOBİSİ AKP DÖNEMİNDE ZARAR DEĞİL “BAYRAM” ETTİ

ANKARA – CHP’nin ekonomi raporuna göre Başbakan’ın yolsuzluk soruşturmasından sorumlu tuttuğu “faiz lobisi”, AKP döneminde iddia edildiği gibi zarar etmedi, aksine kârına kâr kattı. AKP’den önceki 11 yılda sıcak para Türkiye’den 56 milyar dolar kâr ederken, AKP döneminde faiz lobisinin kârı ikiye katlanarak 101 milyar dolara çıktı. Son 11 yılda faiz lobisi bayram etti, faizlerin yükü ise borca batırılan halkın sırtına yüklendi.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı’nın Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırladığı 80. Ekonomik görünüm raporunda AKP’nin iktidarı süresince sıcak para ve faiz lobisine sunulan imkanlar değerlendirildi.

-“OLAĞANÜSTÜ” KÂR İMKANLARI SAĞLANDI-

AKP döneminde rekorlar kıran cari açığın bugüne kadar sıcak parayla finanse edildiğinin ve bu nedenle Türkiye ekonomisini her geçen gün daha kırılgan hale geldiğinin belirtildiği raporda, hükümetin 11 yılda yabancılara dolar cinsinden olağanüstü kazanç imkanları sunduğu vurgulandı. CHP’nin raporunda, AKP döneminde Türkiye’ye gelen sıcak paranın elde ettiği dolar cinsinden kârın özellikle, “TL’nin hızla değerlendiği” yıllarda tavan yaptığına dikkat çekildi. Rapora göre 2003 ve 2009’da borsanın dolar cinsinden sunduğu getiri yüzde 100’ü aştı, 2012’de ise Borsa İstanbul yabancı yatırımcılara dolar cinsinden yüzde 62,1 getiri sağladı; geçen yıl borsaya 1 milyon dolar yatıran sıcak paracılar 2012 sonunda evlerine 1 milyon 621 bin dolarla döndü. 11 yıllık AKP iktidarında İstanbul Borsası dolar cinsinden her yıl ortalama yüzde 16,3’lük bir getiriyi sıcak paracılara sağladı. Dünyada faizlerin düşük olduğu bir dönemde Borsa İstanbul’un sunduğu bu kâr oranları “olağanüstü”ydü.

-RİSK BİLE ALMADAN PARALARINI İKİYE KATLADILAR-

Diğer taraftan, sıcak paracılar kamu borçlanma kağıtlarından da çok büyük getiri sağladı. Türkiye, 2003 yılında parasını kamu borçlanma kağıtlarına yatıranlara yüzde 103’e varan kâr imkanı sundu. Kaybetme riski olmayan kamu borçlanma kağıtlarından son 11 yılda dolar cinsinden elde edilen getiri ise yıllık ortalama yüzde 16,2 oldu. CHP’nin Ekonomi Raporunda Türkiye’nin sunduğu bu olağanüstü getiriler nedeniyle Başbakanın “faiz lobisi” dediği kesimlerce yıllarca alkışlandığı, ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını kısmasıyla dünya ekonomisinde başlayan yeni dönemde ise aynı kesimler tarafından “en kırılgan ülkeler” listesine konduğu belirtildi.

-AKP FAİZ LOBİSİNE 101 MİLYAR DOLAR AKITTI-

AKP’nin ve Başbakan’ın bugün şikayetçi olduğu faiz lobisine yıllarca dünyanın en tatlı kârlarını sunduğunun belirtildiği raporda, şu bilgilere yer verildi:

“Son 11 yılda yabancıların Türkiye’de yaptığı portföy yatırımları karşılığında yurtdışına transfer edilen kâr 36 milyar doları bulmuştur. Aynı rakam AKP’den önceki 11 yılda 12 milyar dolardır. Yine AKP’nin iktidar olduğu son 11 yılda yurtdışına yapılan faiz ödemesi 65 milyar dolardır.  Oysa AKP’den önceki 11 yılda bu şekilde dışarıya yapılan faiz ödemesi 44 milyar dolardır. Dolayısıyla AKP’den önceki 11 yılda yurtdışına transfer edilen faiz ve portföy getirisi 56 milyar dolar iken, AKP’nin iktidar olduğu 11 yılda bu 101 milyar dolara çıkmıştır.”

-KÂRLAR LOBİYE, YÜKÜ MİLLETE-

Raporda, AKP’nin yabancılara sağladığı faiz imkanının yükünü milletin sırtına yüklediği, vatandaşın harcama yapmak için borca batırıldığı, harcamalardan alınan vergilerle de bütçe açığının azaltıldığı belirtildi. Artan faiz ödemelerine karşı 11 yılda “devletin” faiz ödemesinin 1,2 milyar TL düştüğüne, “ailelerin” faiz ödemesinin ise 34 milyar TL arttığına dikkat çekilen raporda, “Millet borçla tüketmiş, iş adamı borçla yatırım yapmıştır. Borçlanarak yapılan tüketim ve yatırımdan devlet vergisini toplamış; milletin bütçesindeki açık büyürken, devletin açığı azalmıştır. Nitekim bu süreçte özellikle ailelerin borçları ve faiz ödemeleri olağanüstü şişmiştir” denildi.

-SEÇİM OYUNU-

Raporun sonuç kısmında ise önümüzdeki yıl sıcak paranın dünya ekonomisinden çekilmesiyle ekonomide zor günlerin yaşanacağı hatırlatılarak, “Sıcak para şalının ekonomideki kırılganlıkları örtmesinin zorlaştığı bir dönemde AKP iktidarı karşı karşıya olduğu yolsuzluk ve rüşvet iddiaları karşısında faiz lobisi gibi ne olduğu belirsiz bir hedef göstererek bir taş ile iki kuş vurmaya çalışmaktadır. Böylece bir yandan dışarıdan gelecek şoklara karşı ekonomide yıllardır biriktirdiği kendi hata ve kusurlarını gözlerden kaçıracak, diğer yandan rüşvet ve yolsuzluk skandalının sorumluluğundan kurutulmaya çalışacaktır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporun Tam Metnine Ulaşmak İçin: RAPOR_No_80_SON

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com