Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Toplantıları Güncel HaberlerHÜKÜMET ALIN TERİ DÖKENİN DEĞİL, RANTÇININ DOSTU

HÜKÜMET ALIN TERİ DÖKENİN DEĞİL, RANTÇININ DOSTU

 

TEKİRDAĞ – Hükümetin, buğdayda hasat döneminde alınan gümrük vergisini indirme kararı ve geç açıklanan taban fiyatla, özellikle Trakya’da buğday fiyatlarını çökerttiğini belirten CHP’li Öztrak, “Bu hükümet, alın teri dökenin, üreticinin dostu değil rantçıların dostudur” dedi.

 

Alınan hatalı kararlarla buğday üreticisinin ithalatçı, tüccar ve sanayici karşısında sahipsiz bırakıldığını vurgulayan Öztrak, “Çiftçinin içinde bulunduğu durum, ülkenin içinde bulunduğu durumdan farklı değil. Borca batmış, gelir elde edemiyor, borcu ödemekte zorlanıyor” diye konuştu.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Malkara İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin buğday fiyatlarıyla ilgili politikalarını eleştirdi. CHP Malkara İlçe Başkanı Ülya Ertan ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un da katıldığı basın toplantısında Öztrak özetle şunları söyledi:

 

BUĞDAY ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ KALDI

Bu yıl buğdayda ürün çiftçinin yüzünü güldürdü. Ama Hükümetin uyguladığı politikalar çiftçinin mutluluğunu kursağında bıraktı. Hükümet hasat zamanı piyasada buğday bolken gümrük vergisini yüzde 130’dan yüzde 45’e düşürdü. Hasat zamanı alınan bu karar, ithalat henüz yapılmamış olsa bile, yarattığı psikolojik etkiyle buğday fiyatlarının düşmesine sebep oldu. Buğday üreticisi ithalatçı, tüccar ve sanayicinin eline düştü, sahipsiz kaldı.

 

FİYATTAKİ ARTIŞ, MALİYETTEKİ ARTIŞIN ALTINDA KALDI

Bir ay bu şekilde devam ettikten sonra, aslında hasatla birlikte Haziran ayında ilan edilmesi gereken taban fiyat açıklandı. Anadolu sert ekmeklik buğdayda taban fiyat 910 TL’den 940 TL’ye yükseltildi. Artış yüzde 3,3. Aynı dönemde enflasyon yüzde 10,9; mazot fiyatı yüzde 19,5, gübre fiyatı yüzde 10 ila 12, ilaç fiyatı yüzde 18 ila 20 arttı. Yani buğday fiyatındaki artış, maliyetteki artışın çok altında kaldı.

 

GÜMRÜK VERGİSİ KARARI TRAKYA’YI VURDU

Buğday fiyatına dolar bazında baktığımızda, 2013 yılında 379 dolar olan ekmeklik kırmızı sert buğdayın taban fiyatının 2017’de 259 dolara kadar düştüğünü görüyoruz. Son 4 yılda buğday fiyatındaki azalış yüzde 30’un üzerinde. Yani Hükümet, uyguladığı yanlış politikalarla çiftçinin sofrasındaki her 3 ekmekten birini almış götürmüş. Daha henüz Anadolu’da fiyatlar nispeten yüksek ama gümrük vergisinin indirilmesi kararı özellikle Trakya’daki fiyatları çökertti.

 

HÜKÜMET RANTÇININ DOSTU

Açıklanan 940 TL’lik fiyat da derde deva değil. Fakat bu fiyat açıklanmadan önce gümrük vergisinin indirilmesinin ardından 850 TL’lere kadar düşen fiyattan ürününü satan buğday üreticisinin durumu ne olacak? Bu hükümet, alın teri dökenin, üreticinin dostu değil, rantçıların dostu. Çiftçiyi mağdur ediyor, öbür taraftan iş adamlarına dönüp “OHAL’de sizin için grevleri önlüyoruz” diyor. Bu, “OHAL’le işçinin hakkını almasının önüne geçiyorum” demektir. Orada da alın terini cezalandırıyorlar.

 

BİLDİKLERİ İKİ ŞEY VAR: RANT VE BORÇ

Bu Hükümetin bildiği iki şey var; rant ve borç. Bununla ekonomiyi götürmeye çalışıyorlar. Ama ekonomiyi borçla şişirmenin sonu yok. Geldi tökezledi, insanlar gelirleri artmadığı için borçlarını ödemekte zorlanıyor. Çiftçinin içinde bulunduğu durum, ülkenin içinde bulunduğu durumdan farklı değil. Borca batmış, gelir elde edemiyor, borcu ödemekte zorlanıyor. Allah veriyor, devlet vermiyor.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com