Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriIRAK’TAKİ KAOSTAN ETKİLENEN FİRMALARA UYGUN KREDİ VERİLECEK Mİ?

IRAK’TAKİ KAOSTAN ETKİLENEN FİRMALARA UYGUN KREDİ VERİLECEK Mİ?

ANKARA- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Irak’ta yaşanan kaosun Türkiye ekonomisine etkilerini TBMM gündemine taşıdı. Türkiye’nin Irak’a ihracatının yaşanan olaylar sonrasında tek bir ayda 252 milyon dolar düştüğünü ifade eden Öztrak, Hükümete, “Alacaklarını tahsilde sıkıntı çeken firmalarımızın sigorta, vergi vb. kamusal yükümlülüklerini ertelemeyi düşünüyor musunuz? Yine Irak’ta yaşanan kriz nedeniyle mali sıkıntı çeken firmalara uygun şartlarla kredi vermeyi planlıyor musunuz?” diye sordu.  

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde AKP’nin dış politikadaki hataları nedeniyle “komşularla sıfır sorun” denerek takdim edilen politikaların “komşularla sırf sorun” haline geldiğini, bunun da Türkiye için ciddi riskler oluşturduğunu ifade etti. Irak’ta büyüyen kaosun Türkiye ekonomisine doğrudan ve dolaylı pek çok olumsuz etki yaptığını belirten Öztrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Haziran ayı ihracat rakamların da bu olumsuz etkileri teyit ettiğini belirtti. TİM verilerine göre Haziran’da Irak’a yapılan ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,2 gerileyerek 726,7 milyon dolara düştüğünü, geçtiğimiz yılın eğilimleriyle bakıldığında tek bir aylık ihracat kaybının 252 milyon dolar olduğunu ifade eden Öztrak, sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre Irak’a giden TIR sayısında da krizle beraber yüzde 70’e yakın bir gerileme olduğunu kaydetti.

 

Türk TIR’larının Irak’ın Güneyine ve körfez bölgesine erişiminin giderek güçleşmesinin Türkiye’nin Ortadoğu bölgesine yapacağı ihracatı da olumsuz etkileyeceğini ifade eden Öztrak, hem ihracatta artan riskleri dengelemek üzere alternatif pazarların aranması, hem de Irak’ın Güneyine erişim için alternatif güzergahların bulunmasının büyük önem kazandığını hatırlatarak şu soruları yöneltti:

 

“-Irak’ta yaşanan krizin Türkiye ekonomisine bu yıl getireceği maliyetin ne olacağını tahmin ediyorsunuz? Bu maliyetin ihracatçı sektörler, ulaştırma sektörü, müteahhitlik ve diğer hizmet sektörleri için dağılımı nedir?

-Irak’ta yaşanan kriz ve kaosun etkilerini hafifletmek için Hükümetiniz ne tür önlemler almaktadır?

-Irak’ın Güneyine ve Körfez bölgesine erişim için alternatif güzergah arayışına başladınız mı? Bu alternatif güzergahların taşıma maliyetlerine ekleyeceği masraflar yüzde olarak ne kadar maliyet artışına yol açacaktır? Bunu telafi etmek üzere bir tedbir düşünüyor musunuz?

-Yaşananlar nedeniyle Irak’tan alacaklarını tahsil edemeyen “ihracatçı”, “müteahhit”, “taşıma ve ulaştırma” firmalarımız bulunmakta mıdır? Alacaklarını tahsilde sıkıntı çeken firmalarımızın sigorta, vergi vb. kamusal yükümlülüklerini ertelemeyi düşünüyor musunuz? Yine Irak’ta yaşanan kriz nedeniyle mali sıkıntı çeken firmalara uygun şartlarla kredi vermeyi planlıyor musunuz?”

Soru Önergesinin Tam Metni İçin: Soru Önergesi_Ekonomi Bakanı_IRAK_7 Temmuz 2014doc

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com