Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriİŞSİZLİK RAKAMLARINDA DİKKAT ÇEKEN TUTARSIZLIK

İŞSİZLİK RAKAMLARINDA DİKKAT ÇEKEN TUTARSIZLIK

 

ANKARA – TÜİK tarafından üretilen iki ayrı istatistikteki istihdam verisi arasındaki tutarsızlıklara dikkat çeken Öztrak, ortaya çıkan tablonun, “veri kalitesinde ciddi sorunlara işaret ettiğini” belirtti.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde yer alan bilgilere göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ticaret ve Hizmet Endeksinde yer alan istihdam endeksi verileri ile İşgücü İstatistiklerindeki istihdam verileri arasında ciddi çelişkiler bulunuyor.

 

KURUM AYNI, RAKAMLARI FARKLI

Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri, “Konaklama ve Yiyecek” sektöründeki istihdam rakamlarındaki tutarsızlık. Türkiye’ye 2016’nın ilk 3 aylık döneminde gelen yabancı turist sayısı yüzde 10,3 azaldı. Buna karşın turizmle doğrudan alakalı “Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri” sektöründeki istihdam, TÜİK’in “İşgücü İstatistiklerine” göre yüzde 2,5 artmış görünüyor. Diğer taraftan, yine TÜİK tarafından üretilen “Ticaret ve Hizmet Endeksine” bakıldığında ise aynı sektördeki istihdamın, aynı dönemde yüzde 5,8 azaldığı anlaşılıyor. Aynı tutarsızlıklarla diğer sektörlerdeki istihdam verilerinde de karşılaşılıyor.    

 

EĞİTİMDE AÇIKLANAMAYAN İSTİHDAM ARTIŞI

Son açıklanan 2016 Mart dönemi işsizlik rakamlarında da şüphe uyandıran gelişmeler var. Buna göre Türkiye’de 2016 Mart döneminde istihdam önceki yıla göre 1 milyon 40 bin kişi arttı. Bu artışın 1 milyon 20 bin kişilik kısmı Hizmetler Sektöründen geldi. Hizmetler Sektöründeki istihdam artışının yaklaşık üçte birini oluşturan 289 bin kişilik istihdam artışı ise eğitim sektöründen kaynaklandı. Aynı dönemde kamuda kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan toplam personel sayısının 119 bin 721 kişi arttığı düşünüldüğünde, eğitim sektöründeki istihdam artışının, kamu sektöründeki toplam istihdam artışının neredeyse 2,5 katı olduğu görülüyor. CHP’li Öztrak’a göre TÜİK tarafından üretilen istihdam verilerindeki izaha muhtaç hususlar, veri kalitesinde ciddi sorunlar olduğuna işaret ediyor.

 

VERİLERDEKİ BU FARKLARIN SEBEBİ NE?

CHP’li Öztrak, Bakan Elvan’a şu soruları yöneltti:

“TÜİK’in ‘Ticaret ve Hizmet Endeksleri’ altında ilgili sektörlere ait istihdam verileri ile ‘İşgücü İstatistikleri’ altında aynı sektörlere ait istihdam verilerinde aynı döneme ilişkin değişim oranları arasındaki ciddi farkların nedeni nedir? 2016 yılının Mart döneminde istihdam artışının yaklaşık üçte birini oluşturan eğitim sektöründeki rekor istihdam artışı nereden kaynaklanmaktadır?”

Soru Önergesinin Tam Metni İçin: İstihdam soru önergesi

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com