Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerKRİZİN ADI KONULMAK ÜZERE: BORÇ KRİZİ

KRİZİN ADI KONULMAK ÜZERE: BORÇ KRİZİ

 

ANKARA – CHP’li Öztrak, dolar kurundaki dizginlenemeyen yükselişin borç yükü altındaki vatandaşları ve şirketleri vuracağını belirterek, “Bugüne kadar örtülü olarak yaşadığımız adı konulmayan kriz, açık seçik bir ‘borç krizine’ dönüşme yoluna girdi” uyarısında bulundu.

 

Öztrak, bu gidişe dur demek için ekonomide belirsizlik yaratan Başkanlık tartışmalarına son verilerek derhal milletin asıl sorunlarına odaklanacak bir ‘milli bir mutabakat’ sağlanması, bu çerçevede millete ve ekonomiye ufuk verecek yeni bir ekonomi programın yazılması gerektiğini ifade etti.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, döviz kurundaki artışı değerlendirdiği yazılı açıklamasında şunları belirtti:

 

VATANDAŞI VE ŞİRKETLERİ VURACAK

Hükümetin 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programında yer alan tahminlere göre gelecek yıl 3,18 TL olması gereken dolar kuru bugün itibariyle 3,30 TL’nin üzerine yerleşti. Dolar kurundaki artış başta beyaz eşya, ev elektroniği, otomotiv gibi ithalatın yoğun olduğu veya ithal girdi kullanan pek çok sektörde fiyat artışlarını tetikleyecektir. Artan enflasyon, hâlihazırda borç yükü altında ezilen vatandaşlarımızın sıkıntısını daha da ağırlaştıracaktır. Bir taraftan da çok ciddi döviz borcu bulunan özel sektörü devasa bir kur farkı zararıyla baş başa bırakacaktır.

 

BAŞBAKANIN KÜÇÜMSEDİĞİ FATURA: 59 MİLYAR TL

Başbakan’ın “Dolardan bize ne! Dolsa ne olur, dolmasa ne olur” dediği Ekim ortasından bu yana TL dolar karşısında 28 kuruş değer kaybetti. 210 milyar dolardan fazla net döviz borcu olan Türk şirketleri döviz kurundaki bu artış nedeniyle 59 milyar TL kur farkı zararı yazdı. Bugüne kadar örtülü olarak yaşadığımız adı konulmayan kriz, açık seçik bir “borç krizine” dönüşme yoluna girdi.

 

İKTİDAR DURUMUN CİDDİYETİNİN FARKINDA DEĞİL

Kurdaki artışa başta kayıtsız kalan iktidar, doların rekor üstüne rekor kırmasıyla Ekonomi Koordinasyon Kurulunu toplamıştır. Ancak toplantıda da sorunun doğru teşhis edilemediği görülmüştür. Başbakan Türkiye’nin benzer ekonomilerden neden olumsuz yönde ayrıştığına yanıt verememiştir. Bunun yerine Dolardaki artışı ABD seçimlerine ve küresel gelişmelere bağlama kolaycılığını seçmiştir. Yine Sarayın gölgesi Merkez Bankası üzerindeyken, Başbakan topu Merkez Bankası’na atarak sorumluluktan kaçmaya çalışmıştır.

 

EKONOMİ İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT

İktidardaki bu ciddiyetsizlik, ekonomimiz için en büyük tehdit haline gelmiştir. Moody’s not indiriminin olduğu 23 Eylül’den bu yana, Türk Lirası benzer ülke para birimleri içinde dolara karşı yüzde 15 ile en fazla değer yitiren para birimidir. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun toplanması doların ateşini düşürmeye yetmemiş, Kurul’un toplandığı 18 Kasım 2016’da da TL, benzer ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi olmuştur.

 

HÜKÜMET YORGUN, ÜLKE YÖNETİLMİYOR

Ülkemiz kritik bir noktadayken; ekonomik, jeostratejik, siyasi risk ve belirsizlikler had safhaya ulaşmıştır. Tüm bu belirsizlik ve riskler ülkenin kırılgan fay hatlarında gerilimleri artırmaktadır. Hükümet, yorulduğunu, artık ülkeyi yönetme kabiliyetini kaybettiğini kabul etmek yerine bu topraklarda 1878’den beri var olan Parlamenter Sisteme kabahat bulmaya başlamıştır.

 

ÇIKIŞ YOLU MİLLİ MUTABAKAT VE YENİ PROGRAM

Bu gidişe dur demek, ekonomimizi gittiği bu tehlikeli yoldan çevirmek için öncelikle siyasetin ekonominin günlük işleyişine müdahalesini ve siyasi belirsizliğin gölgesini ülkenin üstünden kaldırmamız gerekmektedir.

Bu çerçevede, belirsizliği artıran Başkanlık sistemi tartışmalarını ve referandumu ülkenin gündeminden derhal çıkarmalıyız. Milli bir mutabakat sağlayarak millete ve ekonomiye ufuk verecek yeni bir ekonomi programını hazırlamalıyız. Ekonominin kanayan yaraları daha da ağırlaşmadan, ülkenin ve milletin sorunlarını her türlü siyasi çıkar ve beklentinin önüne koyacak, ülkemizdeki ortak aklı kullanacak mekanizmaları bir an önce oluşturmamız gerekmektedir. Bu siyasi ciddiyet ve anlayış gösterilmelidir. Aksi halde korkarım ki ödenecek fatura daha da büyüyecek, milletimizin aşı, işi, daha da küçülecektir.

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com