Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın AçıklamalarıMOODY’S ARTAN RİSKLERİ GÖRDÜĞÜ İÇİN DEĞERLENDİRMEDEN KAÇINIYOR

MOODY’S ARTAN RİSKLERİ GÖRDÜĞÜ İÇİN DEĞERLENDİRMEDEN KAÇINIYOR

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Moody’s’in Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde olduğu gibi bir kez daha Türkiye ile ilgili değerlendirme yapmaktan kaçındığını belirterek, “Moody’s’in önceden açıkladığı Türkiye ile ilgili değerlendirme takvimlerine uymaması alışkanlık haline geldi. Kuruluşun artan jeopolitik ve ekonomik riskler ile hükümetin giderek azalan yönetme becerisini dikkate alarak açıklamadan kaçındığı anlaşılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ile ilgili 05 Aralık 2014 tarihinde yapması beklenen mutat değerlendirmeyi bir kez daha yapmamış ve piyasaların kafasını karıştırmıştır.

Bir önceki değerlendirmesini de Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle, erteleyen kuruluşun Türkiye hakkında açıkladığı takvimlere uymaması artık dikkat çekici hale gelmiştir.

Görünen odur ki, Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını bekleyen Moody’s, şimdi de içeride; “İmralı Müzakereleri”, yaklaşan genel seçimler, artan anti demokratik baskılar, dışarıda ise; Suriye ve Irak’ta yaşanan krizler, Ukrayna ve Rusya’da artan riskler, gelecek Nisan ayında Ermeni soykırım iddialarının 100. yılı ile ilgili beklentiler gibi jeostratejik ve siyasi gelişmeleri dikkate almaktadır.

Bunun bir diğer nedeni de Hükümetin artık bu riskleri yönetme becerisini kaybettiğinin artık daha net görülmeye başlanmasıdır. Gelecek yılın ilk yarısında özellikle ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasının netleşmesi yönündeki beklentiler olgunlaşmıştır. Bununla birlikte, AKP’nin cari açığı artıran, hane halklarını ve şirketleri borca batıran yanlış politikalarının Türkiye ekonomisinde yarattığı kırılganlıklar ekonomimizi dış gelişmeler karşısında dalgalanmalara açık hale getirmiştir. Bütün bunlar, kuruluşun değerlendirme yapmasını ve öngörüde bulunmasını güçleştirmektedir.

Moody’s’in bir önceki açıklamasında Türkiye’deki siyasi belirsizliklerin 2015 seçimlerine kadar süreceğini belirttiği hatırlandığında, kuruluşun artan bu jeopolitik ve ekonomik riskleri dikkate alarak şimdilik değerlendirme yapmaktan kaçındığı anlaşılmaktadır.

Moody’s’in değerlendirmeyi erteleme kararı, mevcut iktidarın geleceği ile ilgili beklentileri de ortaya koymaktadır. Yönetme becerisini yitiren,  yorgunluk içine giren bu iktidarın değişmemesi içeride ve dışarıda artık herkes için bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Halkımız şüphe yok ki bu belirsizliği, boşluğu ve tehlikeyi görecektir. Yaklaşan seçimlerde ekonomimizi güçlendirerek ülkemizin tekrar küresel yarıştaki yerini almasını sağlayacak, belirsizlikleri ortadan kaldıracak, Türkiye’yi, halkımızın aydınlık, refah ve özgürlük içinde yaşayacağı bir ülke haline getirecek CHP’yi iktidara taşıyacaktır.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com