Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakBasın AçıklamalarıNOT ARTIŞLARI MİLLETİN İCRA DAİRELERİNE DÜŞMESİNİ ÖNLEMİYOR(18 MAYIS 2013)

NOT ARTIŞLARI MİLLETİN İCRA DAİRELERİNE DÜŞMESİNİ ÖNLEMİYOR(18 MAYIS 2013)

-CHP’li Öztrak, Moody’s in Türkiye için not artırımına gitmesinin olumlu olduğunu buna karşın aynı gün açıklanan verilere göre “icradan satılık” ilanlarında da büyük artış görüldüğünü belirterek, “Vatandaşın umudu ile geliri arasındaki makası banka borcu ile kapattıran; vatandaşımızı ev ve arabasının emanetçisi konumuna getiren AKP hükümetinin vatandaşa yaşattığı gerçek manzara işte budur” dedi.

ANKARA – CHP’li Öztrak, Moody’s in Türkiye için not artırımına gitmesinin olumlu olduğunu buna karşın aynı gün açıklanan verilere göre “icradan satılık” ilanlarında da büyük artış görüldüğünü belirterek, “Vatandaşın umudu ile geliri arasındaki makası banka borcu ile kapattıran; vatandaşımızı ev ve arabasının emanetçisi konumuna getiren AKP hükümetinin vatandaşa yaşattığı gerçek manzara işte budur” dedi.

CHP Ekonomik Politikalar Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Moody’s in Türkiye için not artırımına gitmesinin olumlu olduğunu, fakat bu kredi kuruluşunun bir süredir Türkiye’nin notunu artırmayı ‘Erdoğan-Öcalan müzakeresi’  gibi siyasi ölçütlere bağladığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın dış politikasını belirlemeye gittiği ABD’de muhataplarıyla “tam mutabakata” vardığını açıklamasından az sonra not artırımının geldiğine dikkat çeken Öztrak, “Başbakan Türkiye’den ABD’ye uçarken, Suriye’deki Yönetim ve Muhalif Güçler arasındaki bir barış sürecini küçümser ve ‘ipe un sermek’ olarak niteleyip, sonuca gitmek için daha ‘kestirme yollardan’ bahsederken; ABD Başkanı’nı görünce barış sürecinin önemine işaret etmesi ve tam mutabakat halinde olduklarını beyan etmesinde bu not artırımı ne kadar etkili olmuştur?” diye sordu.

Başbakan’ın yol haritasını ABD ile değil, milletle beraber belirlemesi gerektiğini, “Koordinatlarını milletten almayan haritaların sonunun çıkmaz sokak olacağını” kaydeden Öztrak açıklamasında şunları belirtti:

-İCRADAN SATIŞ İLANLARI PATLADI

“Diğer taraftan bu not artışları milletimizin icra dairelerine düşmesini önleyememektedir. Vatandaş, krediyle alabildiği, evinin tapusunu, arabasının ruhsatını bankalardan kurtarmakta zorlanmaktadır. Moody’s in not artırımı ile birlikte açıklanan iki veri bunu açıkça göstermektedir. Bu yılın ilk dört buçuk ayında gazetelere verilen icradan satış ilanları, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 75 artarak 17 bin 935’e çıkmıştır. İcradan satılık ilanlarının 10 bin 516’sı arsa, bina, dükkân ve daire başta olmak üzere gayrimenkul ilanlarından oluşurken; 6 bin 390’ı farklı türde motorlu taşıtlardan oluşmaktadır. Vatandaşın umudu ile geliri arasındaki makası banka borcu ile kapattıran; vatandaşımızı ev ve arabasının emanetçisi konumuna getiren AKP hükümetinin vatandaşa yaşattığı gerçek manzara işte budur.

KAPANAN ŞİRKET SAYISI YÜZDE 27.5 ARTTI

Yine bu yılın ilk dört ayında kapanan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 27,5 artarak 5 bin 899’a çıkarken; aynı dönemde kurulan şirket sayısı sadece yüzde 9,5 artmıştır. Hükümetin sermaye hareketlerini yönetmekteki beceriksizliği sonucunda, derecelendirme kuruluşları tarafından verilen yatırım yapılabilir ülke statüsü, yabancılara kazandırmakta vatandaşımıza ise kaybettirmektedir.”

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com