Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Yerel HaberlerSIFIR FAİZLİ KREDİDEN TEKİRDAĞ’DA KAÇ FİRMA YARARLANDI?

SIFIR FAİZLİ KREDİDEN TEKİRDAĞ’DA KAÇ FİRMA YARARLANDI?

 

TBMM – CHP’li Öztrak, Sanayi Bakanı Özlü’nün yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde, KOBİ’lere sıfır faizli kredi desteğinden Tekirdağ’da kaç firmanın yararlandığını sordu. Öztrak, KOSGEB üzerinden sağlanan bu imkanın ekonomiye katkısının azamiye çıkarılması için rasyonel kriterlerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. 

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 2016’da 15 bin KOBİ için sağladığı 50 bin TL’lik “sıfır faizli kredi” desteğinden yararlanmak için 244 bin başvuru yapıldığını ifade etti. CHP’li Öztrak önergesinde şunları belirtti:

 

FİRMA SAYISI İL KOTASINA GÖRE BELİRLENİYOR

Yapılan açıklamalara göre her ilde bu desteğin verileceği firma sayısı(il kotası), o ildeki firma sayısının Türkiye çapındaki firma sayısına oranına göre belirlenecektir. İl kotası belirlendikten sonra, desteğin o ilde hangi firmalara verileceğine, yapılacak işletmeler arası sıralamaya göre karar verilecektir. Bu sıralama yapılırken, öncelikle firmalar büyüklüğüne göre (mikro-küçük-orta büyüklükte işletmeler) tasnif edilecektir. Ardından her grupta nispi olarak kaç işletmeye sıfır faizli kredi imkanı sağlanacağı belirlenecektir. Öncelik mikro işletmelere verilecektir. Bunun ardından her gruptaki işletmeler, çalışan sayıları ve ciroları göz önünde bulundurularak sıralanacaktır. Bu sıralamaya göre sıfır faizli kredi desteğin yararlanacak işletmeler tespit edilecektir.

 

KOSGEB KEFİL OLMUYOR

Bu aşamadan sonra belirlenen işletme, anlaşmalı 9 bankaya başvurarak sıfır faizli kredi kullanabilecektir. Fakat bankayla işletme arasındaki kredi ilişkisinde KOSGEB’in teminatı ya da kefaleti söz konusu değildir. Bununla birlikte Başbakan Yıldırım, 4 Ocak 2017 tarihli esnaflarla bir araya geldiği toplantıda, şartları sağlayan firmalara bu desteğin verileceğini belirterek, “15 binin üzerine o kaynak çıkacak, gerekirse başka kaynaklardan bulacağız” açıklamasında bulunmuştur.

 

KRİTERLER RASYONEL DEĞİL

Bu açıklamalar, KOSGEB üzerinden sağlanacak imkanın, rasyonel kriterlere dayandırılmadığını göstermektedir. Söz konusu imkan ve teşviklerin ekonomiye katkısının azamiye çıkarılması için kriterlerin, şirketlerin potansiyeli, sektör ve şirketlerin ileri ve geri bağlantıları göz önünde bulundurularak belirlenmesinin daha yerinde olacağı açıktır.

 

TEKİRDAĞ’DA KAÇ FİRMA YARARLANDI?

Bu çerçevede, CHP’li Öztrak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye şu soruları yöneltti:

Önümüzdeki dönemde de sağlanacağı anlaşılan bu destekten yararlanma kriterlerinin yeniden değerlendirilmesi düşünülmekte midir? KOSGEB’in sıfır faizli kredi imkanından 2016’da kaç firma faydalanmıştır, 2017’de kaç firmanın yaralanması beklenmektedir? Faizi KOSGEB tarafından ödenerek firmalara sıfır faizli olarak sunulacak bu kredi başvuran tüm firmalara verilecekse, bankalara bugüne kadar yapılan ve 2017’de yapılacak faiz ödemesinin maliyeti kaç TL olacaktır? Bu ek maliyetin bütçenin hangi kaleminden karşılanması planlanmaktadır? Tekirdağ’da 2016’da bu kredi için kaç başvuru olmuş, kaç firmaya kredi kullanma hakkı çıkmıştır? Tekirdağ’da destekten yararlanan firma sayısının, Türkiye çapında destekten yararlanan firma sayısına oranı nedir? Bu oran, hesaplamada esas olduğu ifade edilen Tekirdağ’daki firmaların sayısının, Türkiye’deki firmaların sayısına oranıyla tutarlı mıdır?

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com