Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerSURİYELİ İŞSİZLERE ÇÖZÜM BULDUK, KENDİ İŞSİZİMİZE BULAMADIK

SURİYELİ İŞSİZLERE ÇÖZÜM BULDUK, KENDİ İŞSİZİMİZE BULAMADIK

 ANKARA – CHP’li Öztrak, iş bulma ümidini yitirenlerle birlikte Türkiye’de işsiz sayısının 6,4 milyona ulaştığına dikkat çekerek, “Ülkede işsizlik alarm verirken Adalet ve Kalkınma Partili Cumhurbaşkanının Çin’de basın mensuplarına ‘Suriyelileri vatandaş yapıp iş vermekten’ söz etmesi milletle dalga geçmektir” değerlendirmesinde bulundu.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TÜİK tarafından açıklanan Şubat dönemi işsizlik rakamlarını yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Öztrak, açıklamasında şunları belirtti:

 

BAŞKANLIK FATURASI

Bu yılın ilk üç ayına ait işsizlik rakamları başkanlık rejimi hevesinin millete faturasının her geçen gün biraz daha ağırlaştığını ortaya koyuyor. Yılın ilk üç ayına ait rakamları gösteren Şubat dönemi işsizlik verilerine göre işsiz yurttaşlarımızın resmi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre, 676 bin kişi artarak 3,9 milyona çıktı. İşsizlik oranı da bu dönemde 1,7 puan artarak yüzde 12,6’ya ulaştı.

 

GENİŞ İŞSİZ SAYISI 6,4 MİLYON

Çalışmak isteyen ancak iş bulmaktan umudunu kestiği için iş aramaktan vazgeçenlerle beraber gerçek işsiz sayısı ise Şubat’ta 6,4 milyon oldu.

 

GENÇLERİMİZ İŞSİZ!

Gençlik haftasını idrak ettiğimiz günlerde açıklanan genç işsizliğine ilişkin rakamlar ise oldukça ürkütücü görünüyor. Geçen yılın aynı ayına göre 250 bin kişi artan genç işsizlerin sayısı Şubat’ta 1,1 milyonun üzerinde seyrediyor. Genç işsizlik oranı ise geçen yıla göre 4,7 puan artarak Şubat ayında yüzde 23,3 oldu.

 

SURİYELİLERE İŞE BULMANIN PEŞİNDELER

Rakamlar, bütçeden gerçekleştirilen olağanüstü harcamaların, istihdam ve yatırım teşviklerinin işsizlik üzerindeki etkisinin oldukça sınırlı kaldığını gösteriyor. Nitekim sanayide istihdam son aydır kesintisiz gerilemeye devam ediyor. İşsizlik alarm verirken Adalet ve Kalkınma Partili Cumhurbaşkanı, Çin’de basın mensuplarına “Suriyelileri vatandaş yapıp iş vermekten” söz ederek adeta milletle dalga geçiyor. Sadece son bir yılda üniversite mezunu işsizlerimizin sayısı 252 bin kişi artarak 921 bine çıkmışken, partili Cumhurbaşkanı Suriyeli üniversite mezunları için kafa yoruyor. Zaten eşit ve adil şartlarda gerçekleştirilmeyen halk oylamasında bir de tam kanunsuzlukla milletin ekseriyetinin verdiği Hayır oyunu Evete çevirenlerin, bu millete daha çok ağır bedeller ödeteceği anlaşılıyor.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com