Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerYILLIK ENFLASYON HEDEFİNİN YÜZDE 75’İ İLK 4 AYDA GERÇEKLEŞTİ

YILLIK ENFLASYON HEDEFİNİN YÜZDE 75’İ İLK 4 AYDA GERÇEKLEŞTİ

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hükümetin 2015 programında belirlenen enflasyon hedefinin yüzde 75’inin yılın ilk 4 ayında gerçekleştiğini ifade etti. Öztrak,  “Türkiye’nin çok ciddi bir enflasyon problemi olduğu ve bu problemi mevcut hükümetin çözme kabiliyeti bulunmadığı ortadadır” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonun Nisan ayında beklentileri aşarak yüzde 1,63 olarak gerçekleştiğini, yıllık enflasyonun ise yüzde 7,91’e yükseldiğini belirterek şunları ifade etti:

 

-SON 7 YILIN EN YÜKSEK NİSAN AYI ENFLASYONU

Yıllık enflasyon, Nisan’da yüzde 7,91’le yılbaşından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı; aylık enflasyon ise yüzde 1,63’le 2008 yılından bu yana en yüksek Nisan ayı enflasyonu oldu.

 

-ENFLASYON DAR GELİRLİYİ EZDİ

Nisan ayında özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı en çok etkileyen gıda fiyatlarındaki artış ise yıllık yüzde 14,7 ile son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

 

-ÇEKİRDEK ENFLASYON KAYGI VERİYOR

Enflasyondaki eğilimi gösteren ve Merkez Bankası’nın takip ettiği “çekirdek enflasyon” rakamlarında ise yıllık bazda azalış görülse de Nisan ayında bu azalış eğiliminde ciddi bir yavaşlama olduğu göze çarpıyor. Bu yavaşlama da kaygı vericidir. Kaldı ki 9 çekirdek enflasyon göstergesinin ortalaması Nisan’da yüzde 1,7 artış göstermiştir. Bu, 2012 yılının Ekim ayından bu yana en yüksek artıştır.   

 

-ÜRETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ EĞİLİMİ DE HIZLANIYOR

Nisan’da yurtiçi üretici fiyatları da yüzde 1,43 arttı ve yurtiçi üretici fiyatlarındaki artış son 5 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. İlk 4 ayda yurtiçi üretici fiyatlarındaki artış ise yüzde 4,1’i buldu. Bu rakamlar döviz kurundan fiyatlara geçişkenliğin Nisan ayında belirginleştiğini gösteriyor.   

 

-BU DÜZENLEME ÜRKÜTÜR

2009 yılında çıkardığı kararnameyle döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasının önünü açarak, Türk şirketlerini döviz kurlarından en çok etkilenen şirketler haline getiren Hükümetin, kurlardaki artıştan ciddi şekilde kaygılandığı görülmektedir. Mevzuatta yaptığı değişikliklerle Türkiye’ye nakit para girişinde beyan zorunluluğunu kaldıran Hükümet, bu durumu “Irak ve Suriye gibi karışıklık yaşanan ülkelere yapılan ihracatın gelirinin Türkiye’ye getirilmesini kolaylaştırma amacıyla yapıldığını” açıklamaktadır. Bu çerçevede, ülkeye döviz girişine yönelik sınırlamaları kaldıran düzenlemelerin, ülkeye para getirecekleri teşvik etmeyeceği aksine ürküteceği, terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusunda Türkiye hakkında yeni soru işaretleri oluşturacağı bilinmelidir.   

 

-YILLIK HEDEFİN YÜZDE 75’İ, 4 AYDA GERÇEKLEŞTİ

Yılbaşından bu yana yüzde 4,7’ye ulaşan enflasyon Hükümetin 2015 programında belirlediği yüzde 6,3’lük enflasyon hedefinin yüzde 75’inin daha yılın ilk 4 ayında gerçekleştiğini göstermektedir. Yılsonu enflasyon tahminini yüzde 6,8’e çıkaran Merkez Bankası’nın, Hükümetin gerekli önlemleri almaması durumunda bu hedefini de revize etmek zorunda kalacağı görünmektedir. Türkiye’nin çok ciddi bir enflasyon problemi olduğu ve bu problemi mevcut hükümetin çözme kabiliyeti bulunmadığı ortadadır.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com