Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriZARRAB’IN İADESİ İÇİN ABD’YE NE TAAHHÜT EDİLDİ?

ZARRAB’IN İADESİ İÇİN ABD’YE NE TAAHHÜT EDİLDİ?

 ANKARA – Kara para aklama ve dolandırıcılık iddialarıyla ABD’de yargılanan Zarrab’ın savunma avukatları, Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. Avukatlar, görüşmeyle ilgili Amerikan mahkemesine verdikleri bilgilendirme yazısında, Zarrab davasında “diplomatik çözüm arandığını” belirterek, davanın “ABD’nin ulusal güvenliği açısından” önemli olduğunu vurguladı.

 

CHP’li Öztrak, Reza Zarrab’ın Türkiye’ye iadesi için “Türkiye Cumhuriyeti tarafından, Amerikan ulusal güvenliğini sağlamakla ilgili herhangi bir taahhütte bulunulmuş mudur?” diye sordu.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesiyle, “kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve İran’a uygulanan ambargonun delinmesine yardımcı olmak” iddialarıyla ABD’de yargılanan Reza Zarrab’ın savunma avukatlarının Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesini TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Öztrak, soru önergesinde özetle şunları belirtti:

 

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜLER

Türkiye’de ismi yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla gündeme gelen Reza Zarrab’ın yargılandığı davayla ilgili ABD ile Türkiye Cumhuriyeti arasında gizli kapılar ardında bir takım görüşmelerin yürütüldüğü iddiaları ABD basınında yer aldı. Buna göre ABD’deki davada Zarrab’ı savunan avukatlar, Türkiye’ye gelerek başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bazı devlet yetkilileriyle gizli toplantılar yaptılar. Erdoğan’la görüşen Zarrab’ın savunma ekibindeki isimler arasında, New York Eski Belediye Başkanı Rudolph W. Giuliani de bulunuyor. Giuliani, ABD Başkanı Trump’a yakın bir isim olarak biliniyor.

 

ABD’NİN ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ

ABD’deki mahkemeye Türkiye’deki temaslarıyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Reza Zarrab’ın avukatları, söz konusu davalarla ilgili olarak “Türkiye ile ABD arasında diplomatik bir çözüm yolu aradıklarını” ifade ettiler. Mahkemeye yapılan açıklamada, Zarrab davasının “ABD’nin ulusal güvenliği açısından önemli olduğuna” işaret edildi.

 

TÜRKİYE, ABD’YE NE TAAHHÜT ETTİ?

CHP’li Öztrak, önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ile Reza Zarrab’ın iadesi konusunda herhangi bir müzakere yapmakta mıdır? Bu müzakereleri yürüten makam, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı mıdır? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık veya Dışişleri Bakanlığı makamları bu müzakerelerde yer almakta mıdır? Reza Zarrab’ın Türkiye’ye iadesi karşılığında Türkiye Cumhuriyeti tarafından, Amerikan ulusal güvenliğini sağlamakla ilgili herhangi bir taahhütte bulunulmuş mudur? Türkiye Cumhuriyeti’nin yurtdışında tutuklu bulunan diğer vatandaşları için bu tür özel müzakereler yürütülmekte midir? Reza Zarrab için en üst düzeyde yürütüldüğü iddia edilen bu özel müzakere sürecinin ülke menfaatleri bakımından anlam ve önemi nedir? Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı ve diğer devlet yöneticileri ile görüştüğü iddia edilen ve Reza Zarrab’ın savunma heyetinde bulunan Rudolph W. Giuliani veya bu şahsın ilişkili olduğu şirketlerle Türkiye Cumhuriyeti arasında lobicilik veya hizmet alımı gibi nedenlerle herhangi bir ticari sözleşme var mıdır?

Soru Önergesinin Tam Metni: Soru Önergesi_R.ZARRAB

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com