Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa-CHP’Lİ ÖZTRAK MISIR’A VERİLEN KREDİ VE REZERVLERİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

-CHP’Lİ ÖZTRAK MISIR’A VERİLEN KREDİ VE REZERVLERİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

ANKARA-CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Mısır’da yaşanan darbe öncesinde Türkiye’nin sağladığı toplam 2 milyar dolarlık kredi ve rezerv imkanını Meclis gündemine taşıdı. Bu paraların devletin hangi kurumu tarafından sağlandığı sorusunu gündeme getiren Öztrak, “Mısır’daki darbe karşısında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti söz konusu kredi ve rezerv kolaylığını gözden geçirmeyi ve verilmiş kredi ve rezerv imkânını geri çekmeyi düşünmekte midir?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ekonominin Koordinasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Mısır’da 3 Temmuz’da yapılan askeri darbenin mazur ve makul görülemeyeceğini, bununla birlikte basında yer alan haberlere göre Türkiye’nin 2012 yılında seçimle gelmiş Mısır Arap Cumhuriyeti Hükümetine 2 milyar dolarlık bir kredi ve döviz rezervi imkânı sunduğunu ifade etti.

-MISIR’A BU KAYNAKLARI HANGİ KURUM SAĞLADI?-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Mısır’da yapılan askeri darbenin ardından Türkiye’nin Mısır Hükümetine yapmış olduğu bu ekonomik yardımlara işaret ettiğini kaydeden Öztrak, Türkiye tarafından Mısır Arap Cumhuriyetine sağlanan kredi ve rezerv imkânının hangi kaynak ve kurumlar tarafından sağlandığını sordu. Mısır Arap Cumhuriyeti Merkez Bankası’na sağlanan rezerv imkânı için belli bir süre geri çekilmeme garantisinin verilip verilmediği sorusunu da gündeme getirdi.

-VERİLEN KREDİ VE REZERV İMKANI GERİ ÇEKİLECEK Mİ?-

Öztrak soru önergesinde, “Mısır’daki darbe karşısında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti söz konusu kredi ve rezerv kolaylığını gözden geçirmeyi ve verilmiş kredi ve rezerv imkânını geri çekmeyi düşünmekte midir? Bu konuda Hükümetin herhangi bir çalışması ve planı bulunmakta mıdır?” sorusunu da yöneltti.

 

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com