Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa TBMM Çalışmaları TBMM KonuşmalarıHER ŞEY İYİYSE NEDEN İKİ BAKANIN ŞİRKETLERİ ZOR DURUMDA

HER ŞEY İYİYSE NEDEN İKİ BAKANIN ŞİRKETLERİ ZOR DURUMDA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 27 Kasım 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerinde görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada şunları belirtti:

 

Ülkemiz bir yılı aşkın bir süredir derin bir kriz içinde. Biraz önce, içeri girdiğimde iktidara mensup bir değerli milletvekili arkadaşımız da ağustos ayında bir kur saldırısından söz ediyordu. İzin verirseniz, ben biraz büyüklüklere bakmak istiyorum, nerede, ne zaman, ne oldu diye.

 

MİLLİ GELİR SIRALAMASINDA YİRMİNCİLİĞE DÜŞTÜK

2013 yılında bu ülkenin Gayrisafi Yurt İçi Hasılası (GSYH) yani bir yılda ürettiğimiz değer 950 milyar dolardı. 2013’ten sonra hızla düşmeye başladık. 2019’a geldiğimizde 722 milyar dolar oldu. Yine, diyebilirsiniz ki “Dünyada da farklı işler oldu.” Acaba gerçekten öyle mi? 2013 yılında GSYH büyüklüğü itibarıyla dünyada 16’ncı sıradaydık, şimdi 20’nci sıraya düştük. İşsizlik yüzde 9’du, yüzde 14 oldu.

 

O GÜN BUGÜNDÜR PATİNAJ ÇEKİYORUZ

Peki, ne oldu, neden? Diyebilirsiniz ki: “Gezi oldu, şu oldu, bu oldu…”  Fakat ondan önce Amerika Birleşik Devletleri’nde FED Başkanı Ben Bernanke çıktı dedi ki: “Ben artık para basmayacağım.” Ondan sonra, 2014 yılının başında Cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlıkları sırasında Sayın Erdoğan çıktı dedi ki: “Ben bundan önceki cumhurbaşkanları gibi olmayacağım.”

Bir: Dünyada ciddi bir kırılganlık başlamıştı.

İki: İçeride farklı bir sürece girdik, tek adam parti devleti rejiminin düğmesine basıldı. O gün bugündür Türkiye patinajda, o gün bugündür Türkiye çok ciddi işsizlikle karşı karşıya.

 

SÖYLEMİŞTİK… BORÇ ALAN EMİR ALDI

Ağustos ayında karşı karşıya kaldığımız durum şu: Borca batmıştık, adamlar da dediler ki “Böyle yaparsan sana borç vermeyiz.” Ondan sonra her şey patladı. E, ama söyledik “Borç alan emir alır” dedik, bu bilinen bir şey. Borç alan emir aldı, sonunda ortalık birbirine girdi, emri de yerine getirdik, rahibi de iade ettik, değil mi? “Bu can bu tende kaldıkça bu rahip oraya gitmez” derken küt diye rahibi verdik.

 

SENDİKA YOK, ESNAF YOK, SADECE İŞ ADAMLARI VAR

Peki, ne tedbir alınıyor? Ben açık söyleyeyim: Varsa yoksa pansuman, varsa yoksa aspirin tedavisi… Yandaşların kredilerini erteliyoruz, vergilerini erteliyoruz, vatandaşlara da bol miktarda vergi ve zam, bir de yaldızlı programlar ve sunumlar. Geçtiğimiz yıl bir Orta Vadeli Program çıkardık, adı “Yeni Ekonomi Programı” konuldu. Başlığının altına da “Dengelenme, disiplin, değişim” yazıldı. Çok katlı bir plazanın yüksek katlarında hazırlanmış görkemli sunumlarla tanıtımı yapıldı. Etrafta da birtakım “paydaşlar”… Baktım, sizin cenahtan da “paydaş” deniyor. Sendikaları görmedik, esnafı görmedik; sadece iş adamlarını gördük.

 

HER ŞEY İYİYSE NEDEN İKİ BAKANIN ŞİRKETLERİ ZOR DURUMDA

Şimdi, bu yıl bir Orta Vadeli Program çıkardınız, altına da şu yazıldı: “Değişim başlıyor.” Bir de Sayın Bakan il il dolaşıyor şimdi “Dengelendik, dengeleniyoruz, her şey çok iyi gidiyor” diyor. Şunu soruyorum: Bu nasıl bir dengelenmedir ki Sayın Bakan, iki Kabine arkadaşınızın aile şirketleri zor durumda. Bu nasıl bir dengelenme? Tarım Bakanı’nın aile şirketi de zor durumda, Turizm Bakanının aile şirketi de zor durumda. Bir soru daha: Sayın Bakan, sene başında “2,5 milyon kişiye iş sağlayacağım” dediniz, 789 bin vatandaşımız işsiz kaldı. Neden?

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com