Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru Önergeleri“ORTADOĞU’DAKİ VEKÂLET SAVAŞLARI ŞEHİRLERİMİZE SIÇRADI”  

“ORTADOĞU’DAKİ VEKÂLET SAVAŞLARI ŞEHİRLERİMİZE SIÇRADI”  

ANKARA – CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Silopi’de yürütülen operasyonda ele geçen insansız hava aracını TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Öztrak, “Operasyonlarda ele geçirilen İHA ve son model silahlar, Suriye ve Irak’ta yürütülen vekalet savaşlarının artık bizim şehirlerimize de sıçradığını göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Öztrak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde 1984 yılında başlayan PKK terörü nedeniyle binlerce güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, bir o kadar da sivil vatandaşın yaşamını kaybettiğini belirtti. AKP’nin terörün durduğu bir dönemde göreve geldiğini fakat AKP hükümetleri döneminde terörün yeniden hortladığını ifade eden Öztrak, çözüm sürecinde yapılan hatalara dikkat çekti. 2009 yılında AKP tarafından başlatılan, 2014 yılının Temmuz ayında çıkarılan bir kanunla hukuki zemine oturtulan ve kamuoyundan saklanan “çözüm sürecinin”, AKP hükümetleri tarafından çok kötü yönetildiğini belirten Öztrak, bu süreçte terör örgütünün terörü kırsaldan şehirlere taşımanın alt yapısını hazırladığını, güvenlik güçlerinin görev yapmasının ise dönemin hükümetleri tarafından engellendiğini kaydetti.

 -CUMHURBAŞKANI İTİRAF ETMİŞTİ

Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı’nın verdiği bir mülakatta çözüm sürecinde valilerin “verilen talimat doğrultusunda operasyonlara girmediğini” açıkladığını hatırlatan Öztrak, “(Cumhurbaşkanı) bu sürecin PKK tarafından şehirlere silah ve terörist yığınağı yapmak için kullanıldığını itiraf etmiştir” ifadelerini kullandı.

 -VEKALET SAVAŞLARI ŞEHİRLERİMİZE SIÇRADI

Hükümetin görevini yerine getirmemesinin bedelinin, güvenlik güçlerinin ve sivil halkın canlarıyla ödendiğini belirten CHP’li Öztrak, PKK operasyonlarında insansız hav araçları ve son model silahların ele geçirildiği haberlerine dikkat çekerek, “Bu, Suriye ve Irak’ta yürütülen vekalet savaşlarının artık bizim şehirlerimize de sıçradığını göstermektedir” dedi. Öztrak, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Diyarbakır ve Şırnak’ta ele geçirilen silahlar içinde insansız hava aracı var mıdır? Operasyonlarda yüksek teknolojili ve yeni silahlar ele geçirilmiş midir? Bu silahlar arasında tanksavar ve zırh delen roket atarlar bulunmakta mıdır? Bu illerimizde yürütülen operasyonlarda ele geçirilen silahların ülkelere göre menşei nedir? Bu silahlar ülkemize hangi kanallar üzerinden giriş yapmaktadır? Hükümetiniz bu silah trafiğini kesebilmek için ne tür önlemler almaktadır? Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam eden operasyonlarda bugüne kadar kaç sivil yaşamını yitirmiştir? Bu çatışmalarda şehit düşen güvenlik mensuplarımızın sayısı kaçtır?”

Soru Önergesinin Tam Metnine Ulaşmak İçin: Soru Önergesi_PKK_İHA

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com