Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerRUSYA’NIN YAPTIRIMLARININ FATURASI: EN AZ 6,5 MİLYAR DOLAR

RUSYA’NIN YAPTIRIMLARININ FATURASI: EN AZ 6,5 MİLYAR DOLAR

 

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Rusya’nın açıkladığı yaptırım paketinin Türkiye ekonomisine en az 6,5 milyar dolarlık ek yük getireceğini belirtti.

 

Öztrak, Rusya’nın açıkladığı yaptırımların Türkiye’nin sırtına 3 milyar doları yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinden, 2,2 milyar doları turizmden, 820 milyon doları dış ticaret kaybından, 300 milyon doları da yurtiçi gayrımenkul satışlarından, 90 milyon doları ulaştırma sektöründen olmak üzere toplamda en az 6,5 milyar dolarlık bir fatura yükleyebileceğini ifade etti. Öztrak, Rusya’nın ticaret üzerinde ilave yasaklayıcı kararlar alması halinde bu rakamın daha da artabileceğini kaydetti.

 

CHP, Rusya ile yaşanan krizden etkilenen sektörlerin temsilcileriyle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunacak. Görüşmelerin ardından, Rusya’nın yaptırımlarının ekonomiye olumsuz yansımalarını en alt düzeye indirilmesi için önerilerini açıklayacak.     

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya-Türkiye ilişkilerindeki gerilimin ve Rusya’nın Türkiye’ye karşı uygulamaya koyduğu ekonomik yaptırımların Türkiye’ye faturasını, yaptığı yazılı açıklamayla değerlendirdi. Rusya’nın krizin başından bugüne kadar açıkladığı kararların özellikle tarım, turizm, ulaştırma sektörleriyle bu ülkede faaliyet gösteren Türk işçileri ve iş insanlarını olumsuz etkileyeceğini belirten Öztrak, Türk ekonomisi gibi Rus ekonomisinin de bu gerilimden olumsuz etkileneceğini ifade etti. CHP’li Öztrak yaptığı açıklamada şunları belirtti:

 

-İHRACATA 820 MİLYON DOLARLIK DARBE

Rusya’nın uygulamaya koyduğu yaptırım kararları, bu aşamada özellikle Türkiye’nin sebze ve meyve ihracatını, yani tarım sektörünü hedef almıştır. Rusya’nın açıkladığı yaptırım listesinde yer alan “domates, salatalık, kuru soğan, renkli lahana brokoli, portakal, mandalina, elma, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek” gibi ürünlerin ihracatının sekteye uğramasıyla, Türkiye 800 milyon dolar civarında bir ihracat gelirinden mahrum kalacaktır. Yasaklar listesinde yer alan tavuk ve hindi eti de hesaba katıldığında, Rusya’nın açıkladığı yaptırım listesinden dış ticaretimize kısa dönemde gelecek yükün 810-820 milyon dolar civarında olacağı anlaşılmaktadır.

 

-DOĞALGAZ SİLAHI, SANAYİMİZİ VURABİLİR

Diğer taraftan Türkiye, Rusya için önemli bir gaz pazarıdır. Türkiye’nin toplam doğal gaz ithalatı içinde Rusya’nın payı yüzde 54,8’dir. Bunun LNG gibi başka ürünlerle ikame edilmesi ve kaynak ülke çeşitlendirmesi yapılması, en azından kısa vadede mümkün görünmemektedir. Geçmişte yaşadığı krizlerde gaz ticaretini tehdit unsuru olarak kullanmaktan çekinmeyen Rusya’nın bu sefer de aynı tavrı sergilemesi durumunda, bunun üretim ve ekonomi üzerinde yaratacağı baskı ciddi boyutlara ulaşacaktır.

 

-RUSYA’NIN 3 MİLYAR DOLARLIK KOZU: TURİZM

Rusya, Türk turizmi için önemli bir kaynak ülkedir. Geçen yıl Rusya’dan Türkiye’ye 3,5 milyon turist gelmiştir ve bu turistler Türkiye’ye yaklaşık 2,9 milyar dolar turizm geliri bırakmıştır. Türkiye-Rusya gerginliğinin sürmesi halinde, turizmde Türkiye için Almanya’dan sonra ikinci büyük kaynak ülke olan Rusya’dan gelen ziyaretçilerin sayısında ciddi bir gerileme olacağı ortadadır. Bu rakamın yüzde 75 gerilemesi durumunda, turizmde olası kaybın 2,2 milyar dolar civarında olacağı anlaşılmaktadır.

 

-ULAŞTIRMAYA GELECEK YÜK 100 MİLYON DOLARA YAKIN

Rusya, Türk TIR’larının ihraç taşımalarını doğrudan sınırlandırmaya dönük kararlar da açıklamış, bu çerçevede 2016’da Türk TIR’larının geçiş karnesini 2 binle sınırlamıştır. Rusya’nın bu hamlesinin taşımacılık sektörüne getireceği yükün 80-90 milyon dolar olacağı anlaşılmaktadır.

 

-MÜTEAHHİTLİKTE 3 MİLYAR DOLAR RİSK ALTINDA

Türk müteahhitlik sektörü 2014 yılı itibariyle Rusya’da 3,9 milyar dolarlık projeye başlamış, 2015’in Ağustos ayı itibariyle imza atılan proje tutarı 2,3 milyar dolar olmuştur. Rusya’nın son açıkladığı yaptırım kararları içerisinde yer alan Türk işçi çalıştırmaya dönük kısıtlamalar, bu sektörde de ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Gerginliğin artmasıyla beraber Türk müteahhitlik sektörünün bu pazardaki kaybının 3 milyar dolara kadar ulaşabileceği anlaşılmaktadır.

Yaşanan gerginlik sadece yurtdışı müteahhitlik boyutuyla değil, Türkiye’de de konut sektörünü olumsuz etkileyecek unsurlar içermektedir. Bu yılın ilk 10 aylık dönemi itibariyle yabancı uyruklulara yapılan konut satışlarında Ruslar, Irak ve Suudi Arabistan vatandaşlarının ardından üçüncü sıradadır. Rus uyruklulara yapılan gayrimenkul satışları toplam satışlar içinde yüzde 9,4’lük paya sahiptir. Bu yılın ilk 9 aylık döneminde Türkiye’ye gayrimenkul satışlarından 2,9 milyar dolarlık net kaynak girişi olduğu göz önüne alındığında, bu sektöre gelen yabancı kaynağın yaklaşık 270 milyon dolarının Rus uyruklulardan geldiği görülmektedir. Bu çerçevede Ruslarla yaşanan gerginlik nedeniyle gayrimenkul sektörüne gelebilecek 300 milyon dolarlık bir kaynağın risk altında olduğu anlaşılmaktadır.

 

TOPLAM FATURA: EN AZ 6,5 MİLYAR DOLAR

Ayrıntılı olarak değerlendirildiğinde, Rusya’nın açıkladığı yaptırımların Türkiye’nin sırtına, 820 milyon doları dış ticaret kaybından, 2,2 milyar doları turizmden, 90 milyon doları ulaştırma sektöründen, 3 milyar doları yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinden, 300 milyon doları da yurtiçi gayrımenkul satışlarından olmak üzere toplamda en az 6,5 milyar dolarlık bir fatura yükleyebileceği görülmektedir.

 

KÜRESEL KOŞULLAR ZORLAŞIRKEN BU ZARAR KÜÇÜMSENEMEZ

Küresel ekonomide rüzgar artık karşıdan esmeye başlarken, bu kayıplar küçümsenemez. Türkiye gelecek yıl mevcut dış borcunu ve cari açığını finanse etmek için 210 milyar dolara yakın bir kaynağı bulmak zorundadır. Böyle bir ortamda ülkenin dışarıdan kazanacağı her bir doların önemi bulunmaktadır. Büyüme üzerinde aşağı yönlü riskler artmışken buna bir de her geçen gün artan jeopolitik riskler eklenmektedir. Hükümet bu konuda acilen adımlar atmak zorundadır. Özellikle ihracatçımızı ve üreticilerimizi rahatlatacak tedbirler sektörler temsilcileriyle beraber çalışılarak derhal alınmak zorundadır. Aksi takdirde 2016, 2015’den daha zorlu bir yıl olacaktır.

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com