Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriTEKİRDAĞ’DA ÇED RAPORSUZ SANTRALLERE LİSANS VERİLDİ Mİ?

TEKİRDAĞ’DA ÇED RAPORSUZ SANTRALLERE LİSANS VERİLDİ Mİ?

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ’da yapılması planlanan termik santralleri iki ayrı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Marmara Ereğlisi, Malkara ve Şarköy ile Tekirdağ genelinde yapılması planlanan, önlisans başvurusu yapılan, önlisans verilen, lisans verilen termik santralleri Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre Bakanı İdris Güllüce’ye sordu.

Öztrak, şu soruları gündeme getirdi:

-“ÇED RAPORSUZ SANTRAL” SORUSU

Bu termik santrallerin Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) yapılmış mıdır? Bahsi geçen termik santral projelerinin hangilerinde ÇED süreci işletilmemiştir? Tekirdağ’da yapılması planlanan termik santrallere lisans verilmesi aşamasında, bölgenin ihtiyaçları, tarım potansiyeli ve sağlık istatistikleri göz önünde bulundurulmuş mudur? Bu çalışmalar yapılmışsa sonuçları nelerdir? Tarım alanlarına etkileri ne olacaktır? Termik santraller için lisans verilme sürecinde, üst ölçekli planlara uygunluğu denetlenmekte midir?

 

-HAVA KALİTESİNE ETKİLERİ HESAPLANDI MI?

Bu termik santrallerin Türkiye’nin ve bölgenin enerji üretimine katkı oranları nedir? Yapılması planlanan termik santrallerin çevresel etkileri kümülatif olarak değerlendirilmiş midir? Değerlendirilmişse çıkan sonuç nedir? Termik santrallerin gaz salınımlarının uluslararası anlaşmalarla belirlenen sera gazı politikalarıyla uyumlu olup olmadığı yönünde bir değerlendirme yapılmış mıdır? Bu konuyla ilgili hesaplamalar yapılmış mıdır? Ülkemizin sera gazı salınımının azaltılması yönündeki stratejik ve resmi dokümanlarındaki hedeflerle, planlanan termik santrallerin sera gazı etkileri uyum sağlamakta mıdır? Bölgenin mevcut hava kalitesi değerlerine dair ölçüm yapılmakta mıdır? Termik santrallerin hava kalitesine uzun vadeli etkileri hesaplanmakta mıdır?

 

-SANTRALLER NE KADAR ATIK ÜRETECEK?

Bu santrallerin atık potansiyeli ve bu atıkların su kaynaklarına etkisi değerlendirilmiş midir? Bölgenin kurulması planlanan termik santrallerin denizde ve su kaynaklarında yaratacağı ısı kirliliğine dair bir modelleme çalışması yapılmış mıdır?”

Soru Önergelerinin Tam Metnine Ulaşmak İçin:

termik santraller soru önergesi-1

termik santraller soru önergesi-2

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com