Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriTekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada olduğuna dikkat çekerek, ilgili bakanlıklara Tekirdağ’da tamamlanması geciken projeleri ve bu gecikmeler nedeniyle artan proje tutarlarını sordu.

Öztrak’ın soru önergesindeki bilgilere göre Tekirdağ, merkezi yönetimden yeterli yatırımı alamıyor; bir kısmı ya da tamamı Tekirdağ’da yapılan projelerin tamamlanması ileriki yıllara ertelenirken, ertelenen bazı karayolu ve demiryolu projelerinin tutarlarında iki kata yakın artışlar görülüyor.

Sorun sadece ulaştırma projelerinde değil…

Öztrak, 2023 Yılı Yatırım Programı’nda 2027 yılında bitirilmesi öngörülen Tekirdağ İçme Suyu Projesinin tamamlanma tarihinin, 2024 Yatırım Programı’nda 2028 olarak güncellendiğini, 1,6 milyar lira olan proje tutarının ise 3,3 milyar liraya yükseltildiğini belirterek, “İlgili yasa gereği, belediye teşkilatı olan yerleşim yerlerine su temininde, su kaynağını teşkil eden barajlar, isâle hatları ve tasfiye tesisleri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta, bu işler için sarf edilecek meblâğ belediyeler tarafından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne borçlanılmaktadır. Böylece, proje maliyetindeki her artış belediyelere ek yük olarak yansımaktadır” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, bir kısmı ya da tamamı Tekirdağ’da yapılan projelerde yaşanan gecikmeler ile bu projelerdeki maliyet artışlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya iki ayrı önergeyle sordu.

Öztrak, demiryolu ve karayolu projeleriyle ilgili olarak Ulaştırma Bakanına yönelttiği önergesinde özetle şunları ifade etti:

TEKİRDAĞ VERGİ ÖDEMEDE İLK 10’DA, YATIRIM ALMADA SONDA

Bugüne kadar vergi ödemede her zaman ilk 10 il arasında yer alan Tekirdağ, ödediği vergilerin karşılığını yatırım olarak alamamaktadır. 2023 itibariyle Tekirdağ’ın ödediği her 100 liralık vergi karşılığında Merkezi Yönetimden aldığı yatırım sadece 2,5 liradır. Bu oranla Tekirdağ, ödediği vergiye oranla en az yatırım alan üç ilden biridir.

YETERLİ YATIRIM GELMİYOR, PROJELER BİTMİYOR

Tekirdağ’a yeterli yatırım yapılmaması nedeniyle, projelerin tamamlanma tarihleri de sürekli ertelenmekte, ertelenen projelerin maliyetleri artmaktadır. Nitekim, Bu yıl Ocak ayında yayımlanan 2024 Yılı Yatırım Programı’nda, bir kısmı ya da tamamı Tekirdağ’da gerçekleştirilen bazı projelerin tutar ve tamamlanma tarihlerinde bir önceki yılın programına göre değişiklikler olduğu görülmektedir.

TAMAMLANMASI GECİKİYOR, MALİYETLER KATLANIYOR

2007 yılında başlayan ve önceki Yatırım Programında 2025 yılında tamamlanacağı belirtilen Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesinin süresi, 2024 Yatırım Programında 2 yıl daha uzatılarak 2027’ye çekilmiş, maliyeti ise iki katına çıkarak 18 milyar liradan 36 milyar liraya yükselmiştir.

2021 yılında başlanan ve 2026’da bitirilmesi planlanan Halkalı-Çerkezköy Yüksek Standartlı Demiryolu Projesinin maliyeti ise 2023 Yatırım Programında 20,7 milyar lira iken, tek bir yılda 10 milyar liradan fazla artarak, 2024 Yatırım Programında 31,5 milyar liraya yükselmiştir.

Yine 2020 yılında yapımına başlanan Çorlu Havaalanı Kavşağı-Şerefli Limanı Bağlantısı Projesinin tamamlanması 2026 yılından 2027 yılına ertelenmiş ve bu projenin maliyeti de 441 milyon liradan, yaklaşık yüzde 50 artışla 652 milyon liraya ulaşmıştır.

2026 yılında tamamlanması öngörülen Hayrabolu Çevre Yolu Projesi ise yeni programla birlikte 2027 yılına ertelenmiş, projenin maliyeti de 1,3 milyar liradan 642 milyon lira artışla 1,9 milyar liraya çıkmıştır.

TEKİRDAĞ İÇME SUYU PROJESİNİN ARTAN FATURASINI BELEDİYE ÖDEYECEK

Öztrak, Tekirdağ İçme Suyu Projesiyle ilgili olarak Tarım Bakanına yönelttiği soru önergesinde ise 2023 Yılı Yatırım Programı’nda 2027 yılında bitirilmesi öngörülen projenin tamamlanma tarihinin, 2024 Yatırım Programı’nda 2028 olarak güncellendiğini; 1,6 milyar lira olan proje tutarının ise 3,3 milyar liraya yükseltildiğini ifade etti.

Öztrak, “İlgili yasa gereği, belediye teşkilatı olan yerleşim yerlerine su temininde, su kaynağını teşkil eden barajlar, isâle hatları ve tasfiye tesisleri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta, bu işler için sarf edilecek meblâğ belediyeler tarafından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne borçlanılmaktadır. Böylece, proje maliyetindeki her artış belediyelere ek yük olarak yansımaktadır”dedi.

Öztrak her iki Bakanlığa yönelttiği soru önergelerinde, Tekirdağ’ın neden merkezi yönetimden yeterli yatırım alamadığını, söz konusu projelerin tamamlanma tarihlerindeki ertelemelerin gerekçeleri ile proje tutarlarındaki artışın sebeplerini sordu.

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com