Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakTürkiye İçin Yeni Bir Büyüme ve Paylaşım ModeliTÜRKİYE VASATLIK TUZAĞINDAN NASIL KURTULUR?

TÜRKİYE VASATLIK TUZAĞINDAN NASIL KURTULUR?

ANKARA – Atılım Üniversitesi’nde 6 Mayıs 2016 tarihinde yapılan sunumda, dünya ve Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler çerçevesinde, Türkiye’nin “Vasatlık Tuzağından” nasıl kurtulacağı anlatılmaktadır.

Dünyada ekonomik toparlanma yavaş seyrediyor, ucuz likiditenin azalmasıyla, ülkeler, sermaye akımlarını kendilerine çekecek faktörleri ön plana çıkarmaya çalışıyor. Buna karşın, büyük miktarda dış finansmana ihtiyacı bulunan Türkiye, hukuk devletini aşındırarak ve demokrasiden uzaklaşarak yatırım yapılabilir bir ülke olmaktan hızla uzaklaşıyor. Ekonomik özgürlükler, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü, yolsuzluk algısı gibi alanlarda uluslararası kuruluşların hazırladığı endekslerde Türkiye’nin hızla gerilediği görülüyor. Bahsi geçen alanlardaki gerileme, ülkeye olan güvenin azalmasına, güvenin azalması yatırımların azalmasına neden oluyor.

Nitekim, Türkiye’deki özel kesimin yaptığı yatırımların reel seviyesi, halen 2011 yılındaki seviyenin altında seyrediyor. Diğer taraftan dış açık ve özel kesimin borçları hızla artıyor, dış finansman ihtiyacı ekonominin yumuşak karnı olmaya devam ediyor. Her yıl milli gelirinin yüzde 30’una yaklaşan bir dış finansmana ihtiyaç duyan Türkiye’de, dış finansman girişinin cari açıktan çok daha hızlı azaldığı, Merkez Bankası rezervlerinde ciddi bir erimenin yaşandığı görülüyor.

Türkiye ekonomisi içeride de ciddi sorunlarla karşı karşıya… 2030’a kadar devam etmesi öngörülen genç nüfus avantajını kullanamayan Türkiye, üretimde düşük ve orta teknolojili, “yükte ağır pahada hafif” ürünler üretebiliyor. Ülkedeki servet dağılımı giderek daha adaletsiz bir hal alıyor, toplum kesimleri arasındaki ekonomik bir uçurum oluşuyor. Bu tablo çerçevesinde, tıkanan Türkiye ekonomisinde kişi başına gelir son 8 yıldır artmıyor, hatta son iki yıldır geriliyor. Türkiye’nin potansiyel büyümesi yüzde 3-3,5 bandına düşerken, ülkemiz uzun vadeli hedeflerden giderek uzaklaşıyor.

Türkiye ekonomisinin içine düştüğü vasatlık tuzağından kurtulması için “Yeni Bir Büyüme ve Paylaşım Modeli” gerekiyor. Bu model 4 ayaktan oluşuyor:

Birinci ayağı, hukuk devletini yeniden tesis edilmesi ve ülkemizin güven uyandıran ve yatırımları kendisine çeken bir ülke haline getirilmesi oluşturuyor. Bu sağlam temel üzerine ikinci ayak inşa ediliyor…

Modelin ikinci ayağında, ekonomimizin rekabet gücü yüksek bir ekonomi haline gelmesinin yolunu açacak önlemler yer alıyor.

Üçüncü ayağı, yaratılan refahın hakça paylaşımı ve her vatandaşı kucaklayan “kapsayıcı bir büyümenin” inşası var.

Dördüncü ve son ayağı ise “sürdürülebilirliği sağlayacak” önlemler oluşturuyor. Bu çerçevede, gerek ekonomik ve sosyal istikrarın ve gerekse çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanıyor.

 

Sunumun tam metni: Atılım Üniversitesi_Sunum_Mayıs 2016_son

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com