Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler TBMM Konuşmaları Video Galerisi“15 TEMMUZ DEMOKRASİ DİRENİŞİ, REICHSTAG YANGININA DÖNER”

“15 TEMMUZ DEMOKRASİ DİRENİŞİ, REICHSTAG YANGININA DÖNER”

TBMM – CHP’li Öztrak, Başkanlık Anayasasının Meclis’ten geçmesi durumunda, 15 Temmuz’daki demokrasi direnişinin, Hitler rejiminin önünü açan “Reichstag yangınına” dönüşeceği uyarısında bulundu. Öztrak, “Şehitlerimizin kemikleri sızlar. Gazi Meclis de Hitler’in önünü açan Cumhurbaşkanı Hindenburg’un konumuna düşer” diye konuştu.

 

TBMM Anayasa Komisyonu’nda, Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde söz alan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Türkiye güvenlik, ekonomi ve terör gibi pek çok alanda ciddi sorunlarla karşı karşıyayken, iktidarın hukuksuz fiili başkanlığa, hukuki boyut kazandırmak için mesai harcadığını söyledi. Başkanlık girişiminin ve olası bir referandumun siyasi belirsizliği daha da artıracağını, bunun da ülkedeki yangının üzerine benzin dökmekten başka bir şey olmadığını ifade eden Öztrak, “Uyarıyorum, bu vücut bu sıkleti çekmez” diye konuştu.

AKP ve MHP’nin “Cumhurbaşkanını Anayasa’ya uyduramadık, bari Anayasa’yı Cumhurbaşkanına uyduralım” çabasının, vatandaşın sadece canını değil cebini de yaktığını kaydeden Öztrak, “Dolar kuru 3,5 lirayı geçti. Dış borca batan şirketler bu yılın başından bugüne kadar 131 milyar Türk lirası kur farkı zararı yazdılar. Bu zarar sonunda milletten tahsil edilecek” dedi. CHP’li Öztrak, özetle şunları söyledi:

 

AYNI MAHALLENİN ÇOCUKLARI

Millet, inanç odaklı siyaseti benimseyenlerin yaşadığı mahalleye, 14 yıl boyunca iktidarı verdi. 14 yılın sonunda, iktidarı paylaşamayan bu mahallenin sakinleri milletin dertlerini unuttu, birbirlerine karşı askeri darbe girişiminde bulundu.  Ülkede huzur kalmadı, OHAL’le yönetilir hale geldik.

 

BU ORTAMDA ANAYASA YAPILAMAZ

Şimdi, 20 Temmuz’dan bu yana, ülke Olağanüstü Hal rejimiyle yönetiliyor. Artan terörün vatandaşa saldığı korkuyla, güvenlik diğer tüm ihtiyaçların önüne geçiyor, insanlar depolitize ediliyor, güce yöneliş artıyor. İktidar en küçük bir aykırı sesi kovuşturmaya tabi tutuyor. Medya iktidarın fiili baskısı ve mali kontrolü altında. İnsanların sesini çıkardığı tek mecra olan sosyal medyaya sürekli kapatma veya yavaşlatmalar uygulanıyor. Böyle bir ortamda toplumsal bir mutabakat metni olması gereken Anayasa değişikliği nasıl yapılacak? Yapılacak referandum nasıl adil olacak?

 

ADINI SÖYLEMEYE BİLE UTANIYORLAR

Bu ucubenin müelliflerinin dahi bunun adını koymakta ciddi bir mahcubiyet yaşadıkları anlaşılıyor. Başbakanlık makamının kaldırıldığı, yürütmenin tek elde toplandığı rejimin adı tereddütsüz başkanlıktır, Cumhurbaşkanlığı değildir. Bunu söyleyemiyorsanız bu mahcubiyetin bir sebebi olmalı.

 

TARTIŞMA YARATAN SÖZLER BAHÇELİ’NİN ÇIKTI…

CHP’li Öztrak’ın başkanlık sisteminin federasyon ve bölünme getireceği; Erdoğan’ın başkanlığı yolsuzluk dosyalarını kapatmak için istediği yönündeki sözlerinin üzerine, Komisyon’da sözlü tartışma başladı. Giderek sertleşen tartışma, CHP’li Öztrak’ın, bu sözlerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 9 Mayıs 2015 tarihinde Manisa ve İzmir’de yaptığı konuşmalarından birebir alıntı olduğunu açıklamasıyla sona erdi. Öztrak, “Bu sözlerin sahibi olan Sayın Bahçeli, Başkanlık sistemine, yani hukukun hukuksuzluğa uydurulmasına birdenbire yeşil ışık yakıverdi. MHP, bunun nedenini başta kendi seçmenlerine, sonra da Türk milletine mutlaka açıklamalıdır” diye konuştu.

BM Gelişmişlik Ligindeki ilk 20 ülkenin büyük kısmının Parlamenter sistemle, son 20 ülkenin ise büyük kısmının başkanlık ve yarı başkanlıkla yönetildiğine dikkat çeken CHP’li Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

 

PARLAMENTER SİSTEM REFAH VE DEMOKRASİDE İSTİKRAR DEMEK

Ülkelere refahı, güçlü parlamenter demokrasiler getiriyor, başkanlıklar değil. Diğer taraftan güçlü parlamenter demokrasilerde, rejim kesintiye uğramadan ortalama 71 yıl yaşarken, başkanlık sisteminde demokrasilerin ömrü sadece 20 yıl oluyor. Demek ki güçlü parlamenter demokrasiler, istikrarı sağlamakta da başkanlıklara göre çok daha başarılı.

 

15 TEMMUZ DİRENİŞİ REICHSTAG YANGININA DÖNÜŞÜR

Bize dayatılan, tek adam hâkimiyetinin önünü açan ve başkanlık sistemlerinin en ilkeli olan bu ucubeyle ise, demokrasinin çok daha kısa ömürlü olacağı ve ülkenin hızla dikta rejimine sürükleneceği açıkça görülüyor. Bakın bu Anayasa değişikliği Meclis’ten geçerse, 15 Temmuz darbe girişimine karşı insanlarımızın şanlı demokrasi direnişi boşa gider. 15 Temmuz birdenbire Türkiye’nin Reichstag Yangını’na dönüşür, şehitlerimizin kemikleri sızlar. Gazi Meclis de Hitler’in önünü açan Cumhurbaşkanı Hindenburg’un konumuna düşer.

 

MESELE MİLLETİN BEKASIDIR

Yol yakınken bu yanlışı geri çevirelim. 2014 yılında bu yana süren başkanlık sisteminin fiilîsinin ülkeyi ne hâle getirdiğini görüp bu hukuksuzluğu hukuki hâle getirirsek başımıza neler gelebileceğini artık anlayalım. Parlamenter sisteme göre milletin cebini doldurmakta, huzur ve istikrarı sağlamakta çok daha başarısız olan bu başkanlık ucubesinden derhâl vazgeçelim. Milletimizin, onun vekilleri olarak kendimizin ve Parlamentomuzun hukukuna sahip çıkalım. Bu mesele milletin bekasıyla ilgilidir. Hep beraber çözmemiz gereken millî bir meseledir. Mustafa Kemal Atatürk’ün, cumhuriyetimizin kurucu ilkelerinin, aklın ve bilimin bize gösterdikleri yolda yürüyelim. Parlamenter sistemi ve demokrasimizi, hukuk devletini, güçler ayrılığını güçlendirecek yepyeni bir anayasa değişikliği paketini milletimizin önüne koyalım. Yeniden yüksek büyümenin, yeni ve kaliteli iş imkânlarına kavuşmanın, güçlü, zengin, birlik ve beraberlik içinde bir Türkiye’de yaşamanın önünü açalım.

 

 

Yorum yaz

Rusya Erdoğan’a Neyin Karşılığında Üfeliyor?

CHP Sözcüsü Öztrak, Nebati Bakan’ın bütçe rakamları üzerinden bir başarı hikayesi yazmaya çalıştığını belirterek, “Dışişleri Bakanı çıkmış, Rusya’dan alınan gazın...
Devamını oku

Müzelik Olmuş Erdoğan’ı Hiç Kimse Kurtaramaz

CHP Sözcüsü Öztrak, İstanbul’da hazırlanan Erdoğan Müzesi’nin, Erdoğan’ın müzelik olduğunun ikrarı olduğunu belirterek, “Artık miadı dolmuş, müzelik olmuş Erdoğan’ı hiç...
Devamını oku

Önümüzdeki Seçimde Parti Devletiyle Yarışacağız

CHP Sözcüsü Öztrak, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı imkânlarıyla seçim propagandasına başladığını belirterek, “Partili Cumhurbaşkanı bugün muhalefete olmayacak laflar ederken, Genel Kurmay Başkanı,...
Devamını oku

“Madem İmkan Vardı, Neden %30’u En Başından Vermediniz?”

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin memur ve emekliye yüzde 25 zammı müjde diye verdiğini, CHP Genel Başkanı “bu yetmez, bu kul...
Devamını oku

Daha Hükümete Gelmeden Haksızlıkları Gidermeye Başladık

CHP Sözcüsü Öztrak, EYT’lilerin örgütlü mücadelesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarlı takibiyle, Hükümetin EYT konusunda adım atmak zorunda...
Devamını oku

Bu Tablo Siyasi İflasın İlamıdır

CHP Sözcüsü Öztrak, Erdoğan’ın vatandaşlara 2023 için kişi başına geliri 25 bin dolara yükselteceğine söz verdiğini hatırlatarak, “2011’de bu sözü...
Devamını oku

Bu Asgari Ücret 3 Ay Dayanmaz, Açlık Sınırının Altına Düşer

CHP Sözcüsü Öztrak, yeni asgari ücretin Saray tarafından, emekçilerin temsilcilerinin olmadığı bir masada açıklanmasına tepki göstererek, “Bu asgari ücret, üç...
Devamını oku

Seçim Öncesi İstanbul’a Çökmeye Çalışıyorlar

CHP Sözcüsü Öztrak, müellifinin Saray olduğu bir kumpasla, 16 milyon İstanbullunun iradesine darbe yapılmak istendiğini belirterek, “Suyu bulandırıp, seçim öncesi...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com