Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfaAKP DÖNEMİNDE ANADOLU’DA İKİNCİ FETRET BAŞLADI

AKP DÖNEMİNDE ANADOLU’DA İKİNCİ FETRET BAŞLADI

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AKP döneminde Türkiye’nin bürokraside belirli grupların çıkarlarına göre hareket eden örgütlerin oluştuğunun bizzat Başbakan Erdoğan tarafından dile getirildiğini belirterek, “Bu, yönetimde bir cinnet halidir. AKP devr-i iktidarında Anadolu’da ikinci fetret dönemi başlamıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin gündemindeki rüşvet ve yolsuzluk davasına da değinen Öztrak, Hükümet’in “bayatlamış” komplo teorileriyle yaşananların üzerini artık örtemeyeceğini belirterek, “Herhalde bakan çocuklarının evine 7 kasayı, genel müdürün ayakkabı kutularına, 4,5 milyon doları faiz lobisi veya gezideki ‘kızlı-erkekli’ gençler doldurmadı. Hükümet kendini de, ülkeyi de daha fazla rezil etmeden bu Meclis’ten aldığı emaneti derhal Cumhurbaşkanına götürüp vermeli, bu kirli dönem bitmelidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBMM’de bütçe görüşmelerinin son gününde yaptığı konuşmada, dünyada ekonomik iklimin elverişli olduğu bir dönemde göreve gelen AKP’nin 11 yıl süren iktidarı sürecinde ekonomi yönetiminde ihtiyaç duyulan adımları atamadığını, Türkiye’nin pek çok uluslararası kuruluşa göre dünyanın en kırılgan ekonomileri arasında sayıldığını söyledi.

AKP’nin iktidarı süresince “Gücün hukuk ile dengelenmezse kirleneceğini, kibirle zehirlenmiş gücün ise mutlaka kirleneceğini” tüm Türkiye’nin gördüğünü ifade eden Öztrak, CHP’nin Sayıştay raporlarının Meclis’e gönderilmesi yönündeki çabalarına değinerek, “Bugün ülkenin savcıları tarafından birçok üyesinin, bürokratının, yetmez akrabalarının da rüşvet ve yolsuzluğa battığı iddia edilen bu hükümet ise Meclis’in denetim yetkisini kullanmasını engellemek için olağanüstü gayret gösterdi” diye konuştu.

-MECLİS’İN DENETİMİNDEN KAÇAN MAHKEMEDE HESAP VERİR-

Geçmiş soruşturmalarda “Türkiye’nin bağırsakları temizleniyor” diyerek masumiyet karinesini yok sayan hükümetin, bugün bu ilkeye çaresizce sığındığını ifade eden Öztrak, “Siz Sayıştay’ın denetiminden kaçarsanız, siz Meclisin denetiminden kaçarsanız, gider hesabınızı mahkemede veririsiniz” diye konuştu.

-ANADOLU’DA İKİNCİ FETRET DÖNEMİ BAŞLADI-

Söz konusu iddialardan sadece soruşturmalarda ismi geçen bakanların değil tüm kabinenin sorumlu olduğunu ifade eden Öztrak, “Bürokraside belirli grupların çıkarlarına göre hareket eden örgütlerin olduğu, bizzat Başbakan tarafından dile getirilmiştir. Bu, yönetimde bir cinnet halidir. AKP devr-i iktidarında Anadolu’da ikinci fetret dönemi başlamıştır” dedi. Bugün iktidar tarafından siyasi mühendislik yapmakla suçlanan bürokratların atama kararlarının altındaki imzaların kime ait olduğunu soran Öztrak, “Bunu söyleyen hükümet, hele hele 11 yıldır iktidardaysa görevini ihmal suçunu işlemiş olur. Bu ifadeler olsa olsa aczin ifadesidir” diye konuştu. Öztrak, “11 yıl önce yolsuzluğu bitireceğim diyerek iktidara gelen bu hükümet, şimdi yolsuzluğumu nasıl örteceğim noktasındadır” değerlendirmesinde bulundu.

-AKP DÖNEMİNDE MİLYARDER OLDULAR, ŞİMDİ GÖZALTINDALAR-

Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele söylemiyle yola çıkan AKP döneminde bu vaatlerin hiçbirinin tutulmadığını, Türkiye’nin yolsuzluk iddialarının tartışıldığı, gazetecilerin hapiste tutulduğu, 41 milyon vatandaşın iki günde bir sofrasına bir kap et yemeği koyamadığı bir ülke haline geldiğini ifade eden Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlar yoksullukla karşı karşıyayken, kimsesizlerin kimsesi olacağım diyerek iktidara gelen AKP kimsesizleri değil ama birilerini abat etti. Türkiye’de dolar milyarderlerinin sayısı 6 yılda 17 kişi artarak 43’e ulaştı. Türkiye’deki dolar milyarderlerinin sayısı Fransa ve İtalya’daki dolar milyarderlerinin sayısının toplamına eşit. 6 yılda bu listeye eklenen milyarderin arasında son operasyonda gözaltına alınanlar da var.”

-AYAKKABI KUTUSUNDAKİ DOLARLAR YARALAMIYOR DA SORUŞTURMA MI YARALIYOR?”

Başbakan’ın yapılan soruşturmanın bir taraftan da Halk Bankası’nı yaralama hedefinde olduğu iddiasını anımsatan Öztrak, “Sayın Başbakan, genel müdürün evinde ayakkabı kutularında bulunan dolarlar, sizi ve bu bankayı yaralamıyor da bunu soruşturmak mı yaralıyor?” diye sordu.

-MİLLET ÇILDIRMA NOKTASINA GELDİ-

Hükümetin, milleti faiz lobisinin kucağına attığını, maddi sıkıntı çeken bir vatandaşın daha üç gün önce Meclis kapısında kendini yaktığını belirten Öztrak, “Biz benzer sahneleri 2001 krizinde Başbakanlık’ın önünde gördük. Dolayısıyla hükümete aklını başına almasını tavsiye ediyorum. Millet artık çıldırma noktasına geldi. Bunları görmezden gelerek kendinizi kurtaramazsınız” ifadelerini kullandı.  Öztrak, konuşmasında özetle şunları söyledi:

-O DOLARLARI FAİZ LOBİSİ Mİ KOYDU, KIZLI ERKEKLİ GENÇLER Mİ?-

“Savcıların yönelttiği suçlamalar karşısında Başbakan ve hükümetin içine düştüğü telaş, ‘Biz hırsızlık yapıyorduk, bir çete çıktı bizi çökertti’ anlamına gelen gülünç söylem, bu çerçevede yapılan bürokrat kıyımları, olaydaki şahsi sorumluluğu hızla hükümetin topyekün sorumluluğu haline getirmektedir. Hükümet bayatlamış komplo teorileriyle yaşananların üzerini artık örtemez. Herhalde bakan çocuklarının evine 7 kasayı, genel müdürün ayakkabı kutularına, 4,5 milyon doları faiz lobisi veya gezideki “kızlı erkekli” gençler doldurmadı. Hükümet kendini de, ülkeyi de daha fazla rezil etmeden bu Meclis’ten aldığı emaneti derhal Cumhurbaşkanına götürüp vermeli, bu kirli dönem bitmelidir.”

Konuşmanın Tam Metnine Ulaşmak İçin: faik öztrak_20 aralık 2013_ham metin

 

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com