Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakBasın AçıklamalarıAKP, FAİZ LOBİLERİYLE NİKAH TAZELEDİ(23 TEMMUZ 2013)

AKP, FAİZ LOBİLERİYLE NİKAH TAZELEDİ(23 TEMMUZ 2013)

ANKARA – Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın faizi artırma kararının, “AKP’nin faiz lobileriyle nikah tazelemesi” anlamına geldiğini belirterek, “‘Milletin bir kuruşunu faiz lobisine yedirmeyeceklerini’ söyleyen Bakanlar şimdi milletin yüzüne nasıl bakacak?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankasının aldığı faiz artırma kararının “Başbakan’ın sürekli suçladığı faiz lobisi önünde diz çökmesi” demek olduğunu, yıllardır bu lobilere dünyanın en tatlı kârlarını sağlayan AKP’nin bu kararla bir kez daha, “Korkmayın ben alıştığınız, bildiğiniz, sevdiğiniz AKP’yim” mesajını verdiğini ifade etti. Öztrak yaptığı açıklamada şunları belirtti:

-MERKEZ BANKASI, TALİMATIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİ-

Başbakan’ın ve bazı bakanlarının; daha dün Taksimden Tahrir çıkarmaya çalışmakla suçladığı faiz lobisine bugün 75 baz puanlık faiz hediye edilmiştir. Geçtiğimiz hafta Başbakan’ın Dolmabahçe’de yaptığı toplantının ardından bu lobilere, faiz artırım müjdesini veren Merkez Bankası, bugün Başbakan’ın o ofiste verdiği talimatı yerine getirmiştir. Faiz artırım kararı ile Başbakan, 10,5 yıldır dünyanın en tatlı karlarını sunduğu bu lobilere korkmayın ‘ben bildiğiniz’, ‘alıştığınız’, ‘sevdiğiniz’ Recep Tayyip Erdoğan’ım mesajını iletmiştir.

-FAİZ LOBİLERİYLE NİKAH TAZELEDİLER-

Hükümetin, Gezi Parkı olaylarından bu yana oynadığı tiyatro, faiz lobisi ile nikâh tazelenmesi ile sonlanmıştır. Alınan bu karar AKP iktidarının makyajını silmiş, iktidarın gerçek yüzünü milletimize bir kez daha göstermiştir.

-MİLLETİN YÜZÜNE NASIL BAKACAKLAR?

Şimdi sorulması gereken şudur daha önce ‘sıfır reel faizi istediğini’ ifade eden Başbakan, faizi düşüremediğine göre acaba enflasyonu mu artıracaktır? “Vatandaşlarımızı faize ezdirmeyeceğini” söyleyen Başbakan ve “Milletimizin bir kuruşunu faiz lobisine yedirmeyiz” diyerek efelenen Bakanlar şimdi milletimizin yüzüne nasıl bakacaktır? Yine bunları söyleyen Başbakan ve Bakanlar, daha geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 1 milyon dolar getiren bu lobilerin cebine borsada 630 bin dolar, kamu borç kâğıdında 220 bin dolar koyduklarını nasıl açıklayacaklar?

-BU NASIL BAĞIMSIZLIK?-

Bir soruyu da Merkez Bankasına sormak gerekir. Bu faiz artırım kararı teknik bir gereklilik ise neden Merkez Bankası bu kararı almak için Dolmabahçe toplantısını ve Başbakan’ın faizi artır talimatını beklemiştir? Merkez Bankasını tek kollu boksör gibi ringe çıkarmanın ekonomiye maliyetini Başbakan ödeyecek midir? Merkez Bankası’nın bağımsızlığına artık ne kadar güvenilir?

-EKONOMİ SIFIR HATAYLA YÖNETİLMEK ZORUNDA-

Küresel ekonominin içine girdiği yeni konjonktürde ekonomideki kusurları örtecek bol ve ucuz para döneminin artık sonuna yaklaşılmaktadır. Ekonominin ‘sıfır hata’ ile yönetilmesi zaruridir. Ancak Başbakan’ın kibri, her şeyi ben bilirim anlayışı ve ekonomiye ideolojik yaklaşımı ekonominin ‘sıfır hata’ ile yönetilmesinin önündeki en büyük engeldir.”

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com