Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın AçıklamalarıANADOLU AJANSI AKP POLİT BÜROSUNUN YAYIN ORGANINA DÖNDÜ

ANADOLU AJANSI AKP POLİT BÜROSUNUN YAYIN ORGANINA DÖNDÜ

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, IMF’nin Türkiye ekonomisi için ciddi uyarılarda bulunduğu değerlendirme notu ile ilgili haberi, “IMF hükümetin politikalarından memnun” başlığıyla yayınlayan Anadolu Ajansı’na tepki gösterdi. Anadolu Ajansı’nın AKP Polit Bürosu’nun yayın organı gibi çalıştığını, yapılan haberin Hükümetin içine düştüğü sıkıntıları saklama gayreti olduğunu ifade eden Öztrak,  “Üç sayfalık IMF notunu bile kamuoyuna taraflı bir şekilde aktarmış ve devletin değil AKP’nin Resmi Haber Ajansı olduğunu bir kez daha göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada IMF’nin 4. madde kapsamındaki değerlendirmelerini ve Anadolu Ajansı’nın konuyu haberleştirmesini değerlendirdi. Daha önce Türkiye’yi alkışlayan tüm kurumların bugün Türkiye’yi en kırılgan ekonomi listelerinde başa koyduğunu, sıcak paranın bol ve ucuz olduğu günlerde Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklara gözlerini kapatan kurumların, işler sıkışmaya başlayınca bu kırılganlıkları birer birer ifşa etmeye başladığını kaydeden Öztrak, “Bu çerçevede IMF’nin değerlendirmeleri ‘akşam yemeğinden sonra günaydın’ sözünü hatırlatmaktadır” dedi.

-UYARIMIZI DİNLEMEDİLER, EN KIRILGAN EKONOMİ LİSTELERİNE GİRDİLER-

CHP’nin ekonomi ile ilgili eleştiri ve önerilerini düzenli olarak yaptıkları basın toplantılarında açıkladığını hatırlatan Öztrak, CHP olarak dikkat çektikleri “para politikasında netlik”, “ideolojik bakışın Merkez Bankası’nın elini bağlaması”, “kısa vadeli borçlara göre döviz rezervlerinin yetersizliği”, “mali disiplinin bir defalık gelirler ve sürdürülemez ekonomik dengelerden beslenmesi ve mali disiplindeki gevşeklik”, “kamunun tasarruflarındaki gerileme”, “rekabet gücündeki aşınma”, “düşen potansiyel büyümeye rağmen artan cari açık” gibi unsurlara şimdi IMF’nin de dikkat çektiğini ifade etti. Öztrak, “CHP’nin yıllardır yaptığı bu uyarılar AKP tarafından zamanında değerlendirilmiş ve gerekli tedbirler alınmış olsa idi Türkiye Cumhuriyeti bu uyarılara muhatap olmaz ve Türkiye ekonomisi en kırılgan ekonomi listelerine girmezdi” ifadelerini kullandı. Öztrak açıklamasında şunları belirtti:

-AA, AKP’NİN RESMİ HABER AJANSI GİBİ-Tam Metin_Basın Açıklaması_IMF_Article IV_7 Eylül 2013

Açıklamanın Tam Metni İçin:

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com