Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfaAYÇİÇEĞİNDE REFERANS FİYAT UYGULANACAK MI?

AYÇİÇEĞİNDE REFERANS FİYAT UYGULANACAK MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ayçiçeği üreticilerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Düşen ayçiçeği fiyatları nedeniyle borcunu ödeyemeyen çiftçilerin tarlalarını satmaya başladığını belirten Öztrak, “Yağ fabrikalarının ithal ettikleri her 1 kilogram ayçiçeği karşılığında, yurtiçinden 1 kilogram ayçiçeği alması uygulamasına dönülmesi düşünülmekte midir? Ayçiçeğinde referans fiyat uygulanacak mıdır?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde ayçiçeği hasat döneminin başlamasıyla özellikle Trakya bölgesindeki çiftçilerden yoğun şikayetler geldiğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl ayçiçeğinin 1,5 TL olan kilogram fiyatının, bu yıl 1 TL seviyelerine indiğini hatta bunun bile aşağısına düştüğünü kaydeden Öztrak, “Buna karşın çiftçinin girdi maliyetlerinde bu sürede ciddi artışlar olmuştur. Örneğin, sadece mazotun fiyatı son bir yılda yüzde 13.3 artmıştır. Trakya bölgesinden gelen şikayetler, borcunu ödeyemeyen çiftçilerimizin tarlalarını bankalara devrettiğini ya da satarak elinden çıkardığını; çiftçimizin tarlalarından ve tarımdan hızla uzaklaştığını göstermektedir” dedi.

-REFERANS FİYAT UYGULANACAK MI?

Hükümetin ayçiçeği üreticilerinin sorunlarına yönelik tedbir alma konusunda bir çalışması olup olmadığını soran Öztrak, Bakan Eker’e şu soruları yöneltti:

“Çiftçilerimizin ağırlaşan sorunlarını hafifletmek için 3 yıldır sabit tutulan destek priminin artırılması yönünde bir girişiminiz olacak mıdır? Yağ fabrikalarının ithal ettikleri her 1 kilogram ayçiçeği karşılığında, yurtiçinden 1 kilogram ayçiçeği alması uygulamasına dönülmesi düşünülmekte midir? Hükümet yurtiçindeki üreticileri desteklemek için referans fiyat uygulamasını hayata geçirecek midir?”

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com