Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın AçıklamalarıBABACAN, 12 YILDIR UYGULADIĞI POLİTİKALARI İNKAR EDİYOR

BABACAN, 12 YILDIR UYGULADIĞI POLİTİKALARI İNKAR EDİYOR

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikalarıyla Türkiye’yi sıcak paracılara teslim eden Başbakan Yardımcısı Babacan’ın dünyada sıcak para rüzgarının sona ermesiyle üretimden bahsetmeye başladığını belirterek, “Sayın Babacan’ın açıklamaları bugüne kadar izlediği ekonomi politikalarının inkarı ve reddi niteliğindedir” dedi.

 

Öztrak son açıklanan enflasyon rakamlarının yılsonunda çift haneli enflasyona adım adım yaklaşıldığını gösterdiğini belirterek, “Memurlar, Hükümetin yandaş sendikayla imzaladığı ve memura enflasyon farkı verilmesini ortadan kaldıran toplu sözleşme nedeniyle her ay biraz daha fazla ezilmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın dün bir TV programında yer alan ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. Öztrak yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

 

“58, 59, 60, 61. ve son olarak da 62. Hükümetin ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak 12 yıldır ekonomiyi yöneten Sayın Babacan’ın açıklamaları bugüne kadar izlediği ekonomi politikalarının inkarı ve reddi niteliğindedir.

 

Bugün gelinen noktada 12 yıldır izlenen ekonomi politikalarının elbette sahiplenilecek bir hali yoktur. Bu politikalar Türkiye’yi Dünyanın en kırılgan 5 ekonomisinden biri yapmıştır.

Şimdi bu tablonun siyasi sorumluları, ekonominin önüne bir “yeni” sıfatı takarak yitirilen 12 yılın vebalinden sıyrılabileceklerini zannetmektedirler.

 

– CHP önce “Üretim” dedikçe, Hayır! önce “Tüketim” diyen,

– CHP “Sanayi ve Tarım” dedikçe, Hayır! “AVM ve İnşaat” diyen,

– CHP “vatandaşın geliri artsın” dedikçe, Hayır! “Borcu artsın” diyen,

– CHP’nin “Eriyen rekabet gücüne tedbir alın” uyarılarına “Cari açık finanse edildiği sürece sorun değildir” diyerek gözlerini kapayan,

– CHP’nin “Sıcak paraya güvenmeyin” uyarılarına,”Artık paradigmalar değişti” diyerek kulak tıkayan siz değil miydiniz Sayın Babacan?

 

12 yıldır dünyada esen sıcak para rüzgarıyla yelkenlerini şişiren AKP iktidarı, şimdi rüzgar kesilince kendini inkar ederek “üretimden”, “sanayiden”, “rekabet gücünden”, “gelir ve tasarruf artışından” bahsetmektedir.

 

Bu ifadelerinin samimiyetten ve inandırıcılıktan ne kadar uzak olduğunu rakamlar açıkça göstermektedir. 12 yıldır izlenen politikalar neticesinde Türkiye’de devlet de, şirketler de, aileler de borca batmış, rekabet gücümüz erimiş, üretim tabanımız aşınmıştır.

 

Sayın Babacan’ın elinde;

-Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç borcu 155 katrilyon TL’den 436 katrilyon TL’ye,

-Türkiye’nin dış borcu 130 milyar dolardan 387 milyar dolara,

-Vatandaşın bankalara borcu 4 milyar dolardan 160 milyar dolara,

-Türkiye’nin cari açığı 626 milyon dolardan 52 milyar dolara,

-Reel sektör şirketlerinin döviz açık pozisyonu 6,5 milyar dolardan, 170 milyar dolara,

-Ülkenin döviz açık pozisyonu 85,5 milyar dolardan, 423 milyar dolara çıkmıştır.

 

Sayın Babacan ekonominin direksiyonundayken, 2007’den bu yana duran yapısal reformlar ve sıcak parayı yönetememenin ülkenin rekabet gücü üzerinde yarattığı ağır hasar sonucunda; imalat sanayimizin milli gelir içindeki payı % 17,6’dan % 15,5’e inmiş; şikayet ettiği AVM’lerin sayısı ise 53’ten 333’e çıkmıştır.

 

Bir taraftan “Bizim yaptığımız düzenlemeleri ABD yapsa, krize girmezdi” diye böbürleneceksin, bir taraftan da “Ülkenin bu hali sürdürülemez tedbir gerek”, “yeni ekonomi” diyeceksin.

 

Bir taraftan, “Hukuk olmazsa kişi başına 25 bin dolar geliri yakalayamayız” diyeceksin, diğer taraftan bir önceki dönemin Başbakan Danışmanı banka batırmaya soyunacak, senin planlarını veto edecek, gıkın çıkmayacak.

 

Ekonominin manzarası budur. Ekonomiye vasi tayin ettiği sıcak paracıların baskısıyla bakanlık koltuğunda kalmanın sevinçli telaşı içinde olan Sayın Bakana “Daha önceleri neredeydiniz?” diye sormak milletimizin en doğal hakkıdır.

 

Diğer taraftan son açıklanan Ağustos ayı enflasyonu da “Yılsonunda çift haneli enflasyona yüzde 1 bile ihtimal vermiyorum” diyen Babacan’ın ekonomiyle ilgili öngörülerinin ne kadar isabetli olduğunu ortaya koyuyor. Enflasyon, seçimler nedeniyle ertelenen kamu zamlarına rağmen tahminlerin üzerinde geliyor. Memurlar, Hükümetin yandaş sendikayla imzaladığı ve memura enflasyon farkı verilmesini ortadan kaldıran toplu sözleşme nedeniyle her ay biraz daha fazla ezilmeye devam ediyor.

Yorum yaz

Rusya Erdoğan’a Neyin Karşılığında Üfeliyor?

CHP Sözcüsü Öztrak, Nebati Bakan’ın bütçe rakamları üzerinden bir başarı hikayesi yazmaya çalıştığını belirterek, “Dışişleri Bakanı çıkmış, Rusya’dan alınan gazın...
Devamını oku

Müzelik Olmuş Erdoğan’ı Hiç Kimse Kurtaramaz

CHP Sözcüsü Öztrak, İstanbul’da hazırlanan Erdoğan Müzesi’nin, Erdoğan’ın müzelik olduğunun ikrarı olduğunu belirterek, “Artık miadı dolmuş, müzelik olmuş Erdoğan’ı hiç...
Devamını oku

Önümüzdeki Seçimde Parti Devletiyle Yarışacağız

CHP Sözcüsü Öztrak, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı imkânlarıyla seçim propagandasına başladığını belirterek, “Partili Cumhurbaşkanı bugün muhalefete olmayacak laflar ederken, Genel Kurmay Başkanı,...
Devamını oku

“Madem İmkan Vardı, Neden %30’u En Başından Vermediniz?”

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin memur ve emekliye yüzde 25 zammı müjde diye verdiğini, CHP Genel Başkanı “bu yetmez, bu kul...
Devamını oku

Daha Hükümete Gelmeden Haksızlıkları Gidermeye Başladık

CHP Sözcüsü Öztrak, EYT’lilerin örgütlü mücadelesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarlı takibiyle, Hükümetin EYT konusunda adım atmak zorunda...
Devamını oku

Bu Tablo Siyasi İflasın İlamıdır

CHP Sözcüsü Öztrak, Erdoğan’ın vatandaşlara 2023 için kişi başına geliri 25 bin dolara yükselteceğine söz verdiğini hatırlatarak, “2011’de bu sözü...
Devamını oku

Bu Asgari Ücret 3 Ay Dayanmaz, Açlık Sınırının Altına Düşer

CHP Sözcüsü Öztrak, yeni asgari ücretin Saray tarafından, emekçilerin temsilcilerinin olmadığı bir masada açıklanmasına tepki göstererek, “Bu asgari ücret, üç...
Devamını oku

Seçim Öncesi İstanbul’a Çökmeye Çalışıyorlar

CHP Sözcüsü Öztrak, müellifinin Saray olduğu bir kumpasla, 16 milyon İstanbullunun iradesine darbe yapılmak istendiğini belirterek, “Suyu bulandırıp, seçim öncesi...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com