Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın AçıklamalarıBABACAN, 12 YILDIR UYGULADIĞI POLİTİKALARI İNKAR EDİYOR

BABACAN, 12 YILDIR UYGULADIĞI POLİTİKALARI İNKAR EDİYOR

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikalarıyla Türkiye’yi sıcak paracılara teslim eden Başbakan Yardımcısı Babacan’ın dünyada sıcak para rüzgarının sona ermesiyle üretimden bahsetmeye başladığını belirterek, “Sayın Babacan’ın açıklamaları bugüne kadar izlediği ekonomi politikalarının inkarı ve reddi niteliğindedir” dedi.

 

Öztrak son açıklanan enflasyon rakamlarının yılsonunda çift haneli enflasyona adım adım yaklaşıldığını gösterdiğini belirterek, “Memurlar, Hükümetin yandaş sendikayla imzaladığı ve memura enflasyon farkı verilmesini ortadan kaldıran toplu sözleşme nedeniyle her ay biraz daha fazla ezilmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın dün bir TV programında yer alan ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. Öztrak yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

 

“58, 59, 60, 61. ve son olarak da 62. Hükümetin ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak 12 yıldır ekonomiyi yöneten Sayın Babacan’ın açıklamaları bugüne kadar izlediği ekonomi politikalarının inkarı ve reddi niteliğindedir.

 

Bugün gelinen noktada 12 yıldır izlenen ekonomi politikalarının elbette sahiplenilecek bir hali yoktur. Bu politikalar Türkiye’yi Dünyanın en kırılgan 5 ekonomisinden biri yapmıştır.

Şimdi bu tablonun siyasi sorumluları, ekonominin önüne bir “yeni” sıfatı takarak yitirilen 12 yılın vebalinden sıyrılabileceklerini zannetmektedirler.

 

– CHP önce “Üretim” dedikçe, Hayır! önce “Tüketim” diyen,

– CHP “Sanayi ve Tarım” dedikçe, Hayır! “AVM ve İnşaat” diyen,

– CHP “vatandaşın geliri artsın” dedikçe, Hayır! “Borcu artsın” diyen,

– CHP’nin “Eriyen rekabet gücüne tedbir alın” uyarılarına “Cari açık finanse edildiği sürece sorun değildir” diyerek gözlerini kapayan,

– CHP’nin “Sıcak paraya güvenmeyin” uyarılarına,”Artık paradigmalar değişti” diyerek kulak tıkayan siz değil miydiniz Sayın Babacan?

 

12 yıldır dünyada esen sıcak para rüzgarıyla yelkenlerini şişiren AKP iktidarı, şimdi rüzgar kesilince kendini inkar ederek “üretimden”, “sanayiden”, “rekabet gücünden”, “gelir ve tasarruf artışından” bahsetmektedir.

 

Bu ifadelerinin samimiyetten ve inandırıcılıktan ne kadar uzak olduğunu rakamlar açıkça göstermektedir. 12 yıldır izlenen politikalar neticesinde Türkiye’de devlet de, şirketler de, aileler de borca batmış, rekabet gücümüz erimiş, üretim tabanımız aşınmıştır.

 

Sayın Babacan’ın elinde;

-Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç borcu 155 katrilyon TL’den 436 katrilyon TL’ye,

-Türkiye’nin dış borcu 130 milyar dolardan 387 milyar dolara,

-Vatandaşın bankalara borcu 4 milyar dolardan 160 milyar dolara,

-Türkiye’nin cari açığı 626 milyon dolardan 52 milyar dolara,

-Reel sektör şirketlerinin döviz açık pozisyonu 6,5 milyar dolardan, 170 milyar dolara,

-Ülkenin döviz açık pozisyonu 85,5 milyar dolardan, 423 milyar dolara çıkmıştır.

 

Sayın Babacan ekonominin direksiyonundayken, 2007’den bu yana duran yapısal reformlar ve sıcak parayı yönetememenin ülkenin rekabet gücü üzerinde yarattığı ağır hasar sonucunda; imalat sanayimizin milli gelir içindeki payı % 17,6’dan % 15,5’e inmiş; şikayet ettiği AVM’lerin sayısı ise 53’ten 333’e çıkmıştır.

 

Bir taraftan “Bizim yaptığımız düzenlemeleri ABD yapsa, krize girmezdi” diye böbürleneceksin, bir taraftan da “Ülkenin bu hali sürdürülemez tedbir gerek”, “yeni ekonomi” diyeceksin.

 

Bir taraftan, “Hukuk olmazsa kişi başına 25 bin dolar geliri yakalayamayız” diyeceksin, diğer taraftan bir önceki dönemin Başbakan Danışmanı banka batırmaya soyunacak, senin planlarını veto edecek, gıkın çıkmayacak.

 

Ekonominin manzarası budur. Ekonomiye vasi tayin ettiği sıcak paracıların baskısıyla bakanlık koltuğunda kalmanın sevinçli telaşı içinde olan Sayın Bakana “Daha önceleri neredeydiniz?” diye sormak milletimizin en doğal hakkıdır.

 

Diğer taraftan son açıklanan Ağustos ayı enflasyonu da “Yılsonunda çift haneli enflasyona yüzde 1 bile ihtimal vermiyorum” diyen Babacan’ın ekonomiyle ilgili öngörülerinin ne kadar isabetli olduğunu ortaya koyuyor. Enflasyon, seçimler nedeniyle ertelenen kamu zamlarına rağmen tahminlerin üzerinde geliyor. Memurlar, Hükümetin yandaş sendikayla imzaladığı ve memura enflasyon farkı verilmesini ortadan kaldıran toplu sözleşme nedeniyle her ay biraz daha fazla ezilmeye devam ediyor.

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com