Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakBasın ToplantılarıBAŞBAKAN’IN GÖZ YAŞLARI YANDAŞ SEÇİYOR(TBMM/23 AĞUSTOS 2013)

BAŞBAKAN’IN GÖZ YAŞLARI YANDAŞ SEÇİYOR(TBMM/23 AĞUSTOS 2013)

-CHP Genel başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan’ın İhvan partisi mensuplarının acıları için döktüğü gözyaşlarını, Gezi olaylarında polis şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren gençler ve aileleri için akmadığını belirterek, “Demek ki Başbakan’ın gözyaşları, yandaş seçiyor, haksız yere öldürülen herkes için aynı cömertlikle akmıyor” dedi.

-Öztrak, Türkiye devlet yatırım fonu tartışmalarına da değinerek, “İşsizlik fonunda bugüne kadar birikmiş 66 milyar TL tutarındaki paraya göz dikmişler. Bırakın gelecek nesillere refah aktarmayı, işsizin parasını mahalli idare seçimlerine kadar yiyip bitirecekler. AKP şimdi çıkmış, işçi ve işverenin ödediği primlerle kurulmuş, işsizlere ait bu paraları gasp etmeye çalışıyor. Çünkü Başbakanın alayiş valayişle başlattığı, İstanbul’a üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, İstanbul-İzmir otoyol projesi gibi projelere artık dış finansman bulamıyorlar. İşsizin parasıyla bu projeleri yapacaklarını sanıyorlar” dedi.

-AKP döneminde ekonomide yaratılan kırılganlıkları örtecek para bolluğunun sonuna gelinmesinin Başbakan’ın ve ekonomi yönetiminin tüm senaryolarını çökerttiğini söyleyen Öztrak, “Başbakan, lokantada yiyip, içip hesabı ödememek için masayı devirmeye çalışan müşteri gibi davranmaktadır. Hesabı ödemeden masadan kalkmak için lokantada yemek yiyen herkesin huzurunu kaçırmaya uğraşmaktadır” diye konuştu.

– Öztrak, Ecevit döneminde yaşanan ekonomik krizin hatırlatılması ve “O dönem ekonominin başındaydınız, şimdi de öyle bir süreç görüyor musunuz?” diye sorulması üzerine de, “Görmesem bu kadar sert uyarmam. Çok sıkıntılı noktalara gidiyoruz. Hala çıkış imkanı var. Bu çıkışı sağlamak için bir takım önlemleri almaya başlamaları lazım” dedi.

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın TBMM’de düzenlediği basın toplantısında son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Dışarıdan bol ve ucuz para gelirken kolay yönetilen ekonominin dümenini tutmanın yeni dönemde zorlaşacağını, sıcak paranın örttüğü hataların yeni dönemde ortaya çıkacağını ifade etti.

-EKONOMİ NASREDDİN HOCA’NIN TÜRBESİNE DÖNDÜ-

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in dün ekonomi konusunda yaptığı açıklamaları değerlendiren Öztrak, “Çıkmış, ‘Sıkıntı dışarıdan geliyor, biz de kapıyı pencereyi kapattık’ diyor. Bu nasıl bir kapı, penceredir ki dışarıdaki rüzgârı evin içinde fırtınaya çeviriyor. AKP ülke ekonomisini Nasreddin Hoca’nın türbesine çevirdi. Kilitli kapı var ama duvar yok” dedi.

-DÜŞÜK REZERVLER, TÜRKİYE’Yİ EKONOMİDEKİ DALGALANMADAN KORUMAZ-

AKP’nin ekonomide yaptığı hatalarının, ekonomiyi yönetmeyi bilmemesinin ve Başbakanın hayatın her alanına katı ideolojik yaklaşımının dışarıdaki rüzgârları içeride fırtınaya çevirdiğini ifade eden Öztrak, hükümet IMF’ye olan 20 milyar dolarlık borcu ödemekle övünürken Türkiye’nin kısa vadeli borcun yılın ilk 6 ayında 25 milyar dolar arttığına dikkat çekti. Merkez Bankası rezervlerinin kısa vadeli borçları bile karşılayamayacak seviyeye düştüğünü söyleyen Öztrak, “Buna bir de 12 aylık cari açığı eklersek mevcut rezervlerimizin bizi küresel iklimdeki dalgalanmalardan koruyamayacağı görülüyor” diye konuştu.

-KURDAKİ DALGALANMA YÜZÜNDEN İNSANLAR SÖZLEŞME YAPAMAZ OLDU-

Öztrak, AKP döneminde Türkiye ekonomisinde biriktirilen kırılganlıkların “Türkiye’nin Bernanke rüzgârının önündeki yaprak gibi bir o yana, bir bu yana savrulmasına” neden olduğunu kaydetti ve “FED’in 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamadan bu yana borsadaki şirketlerin değeri 152 milyar TL eridi. Borsa 70 binin altına indi. Şimdi, ‘Borsa 65 binlere gider mi?’ diye piyasada konuşuluyor. Döviz fren tutmuyor. Dolar kuru 2 TL sınırına dayandı. Euro kuru 2,65 TL’yi geçti. Döviz sepetinde yeni rekorlar kırıldı. İnsanlar kurdaki dalgalanma yüzünden sözleşme yapamaz oldu” dedi.

-ZAM ÜSTÜNE ZAM YAĞIYOR, SABİT GELİRLİ VATANDAŞ DAHA DA EZİLECEK-

Artan döviz kuru nedeniyle BOTAŞ’ın doğalgaza zam yapacağına yönelik duyumların artmaya başladığını, doğalgaza gelecek bir zammın, elektriğe de zam demek olduğunu hatırlatan Öztrak, son dönemde akaryakıttaki fiyat artışına da dikkat çekerek, “Sabit gelirli vatandaşlar önümüzdeki günlerde biraz daha ezilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe ofisinden verdiği talimatlarla yönetilir hale geldiği eleştirisinde bulunan Öztrak, Merkez Bankası’nın itibarının dibe vurduğunu, şimdi Türkiye’nin o itibarı mumla aradığını söyledi. Öztrak “Merkez Bankası panikledi, piyasalara yön veremiyor. Panikleyen TCMB’nin bir dediği bir dediğini tutmuyor, bir yaptığı diğerine uymuyor” dedi.

-ÇİFTÇİ, BESİCİ KAN AĞLIYOR; MEMLEKETİN GERÇEK MESELESİ BUNLAR-

Ayçiçek üreticileri başta olmak üzere çiftçilerin ve besicilerin çok zor durumda olduğunu kaydeden Öztrak, “Sadece mazotun fiyatı son bir yılda yüzde 13,3 artarken, çiftçinin ektiği ayçiçeğinin fiyatı yüzde 33,3 düşüyorsa, çiftçilerimiz nasıl ayakta kalacak?” diye sordu. Üreticilerin yağ fabrikalarının dışarıdan ithal ettikleri her 1 kg ayçiçeği karşılığında, içeriden de 1 kg ayçiçeği almaları uygulamasına yeniden dönülmesini ve bu suretle fiyatların dengelenmesini talep ettiğini kaydeden Öztrak, “Ayçiçeğine devletin kg başına verdiği prim, üç yıldır neredeyse yerinde saymaktadır. Bu yıl desteğin en az 50 kuruş olması çiftçimizin tarlasından koparılmasını önleyecektir. Ülkemizin gerçek meseleleri işte bunlardır” ifadelerini kullandı.

-TÜRKİYE FONU: İŞSİZİN PARASINA EL KOYMAYA HAZIRLANIYORLAR-

Ekonomide işler hızla tıkanmaya doğru giderken hükümetin bir takım uçuk ve tehlikeli projelerle kamuoyunun karşısına çıktığını ve gündem değiştirmeye çalıştığını söyleyen Öztrak, Türkiye devlet yatırım fonu tartışmaları hakkında özetle şunları söyledi:

“Hükümet, 1999’da kurulan işsizlik fonunda bugüne kadar birikmiş 66 milyar TL tutarındaki paraya göz dikmiş. Bırakın gelecek nesillere refah aktarmayı, işsizin parasını mahalli idare seçimlerine kadar yiyip bitirecekler. Yani AKP şimdi çıkmış, işçi ve işverenin ödediği primlerle kurulmuş, işsizlere ait bu paraları gasp etmeye çalışıyor. Çünkü Başbakanın alayiş valayişle başlattığı, İstanbul’a üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, İstanbul-İzmir otoyol projesi gibi projelere artık dış finansman bulamıyorlar. İşsizin parasıyla bu projeleri yapacaklarını sanıyorlar.”

-İŞSİZLİK FONUNDAN HAZİNE KAĞIDI SATILIRSA FAİZ PATLAR, BÜYÜME DÜŞER-

Büyümenin düştüğü, işsizliğin arttığı ortamda İşsizlik Fonu’nun paralarına ilerleyen günlerde daha çok ihtiyaç duyulacağını söyleyen Öztrak, “Bu paranın yüzde 93 gibi önemli bir kısmı hazine kâğıdında. Piyasalarda hazine kâğıdı alma iştahı düşüyor. Bir de fon, parasını yatırımlarda kullanmak için kâğıt satışına geçerse faizlerin daha da artacağı kesin. Faizler artınca büyüme daha da düşecek” dedi.

-MURSİ’Yİ BIRAK MEMLEKETE BAK-

AKP’nin son dönemde Türkiye’nin hiç sorunu yokmuş gibi Suriye ve Mısır üzerinden gündem oluşturma çabasına giriştiğini söyleyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son dönemde coğrafyamızda yaşanan vahşeti ve insan hakları ihlallerini kimsenin içine sindirmesi mümkün değildir. Ancak, Başbakan’ın ülkemizin bu kadar sorunu varken, ‘Benim cumhurbaşkanım Mursi’dir’ noktasına kadar gitmesini, tüm bakanların işi gücü bırakıp dış politika konuşur hale gelmesini anlamak da mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının cumhurbaşkanı, ne zamandan beri, kardeşim dediği sayın Abdullah Gül değil de, Mursi oldu?”

-BAŞBAKAN’IN GÖZYAŞLARI YANDAŞ SEÇİYOR-

Başbakan Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında gözyaşlarına boğulmasının herkes gibi kendisine de Mısır’daki insanlık dramını bir kez daha hatırlattığını ifade eden Öztrak, “Ancak Başbakan’ın İhvan partisinin mensuplarının acıları için dökülen gözyaşlarının; kendi ülkesinde bir parkın alışveriş merkezine dönüşmesini engellemeye çalışırken polis şiddeti neticesinde yaşamını yitiren gençler ve aileleri için akmadığını da hatırladım. Demek ki Başbakan’ın gözyaşları, yandaş seçiyor, haksız yere öldürülen herkes için aynı cömertlikle akmıyor” dedi.

-BAŞBAKAN HESABI ÖDEMEDEN KAÇMAYA ÇALIŞIYOR-

AKP döneminde ekonomide yaratılan kırılganlıkları örtecek para bolluğunun sonuna gelinmesinin Başbakan’ın ve ekonomi yönetiminin tüm senaryolarını çökerttiğini söyleyen Öztrak, hükümetin şimdi dikkatleri içerideki sıkıntılardan dışarıya çekmeye çalıştığını, Türkiye ile dışarısı arasında “zorlama benzerlikler” kurarak, oy tabanını konsolide etmeye çalıştığını belirtti. Bunun “ülkeyi paranoya ve komplo teorilerine batırarak, yangın yerine çevirebilecek bir strateji” olduğu uyarısında bulunan Öztrak, “Başbakan, lokantada yiyip, içip hesabı ödememek için masayı devirmeye çalışan müşteri gibi davranmaktadır. Hesabı ödemeden masadan kalkmak için lokantada yemek yiyen herkesin huzurunu kaçırmaya uğraşmaktadır” diye konuştu.

-FAİZCİLERİN KADAYIFINA KAYMAK SÜRÜYOR-

Başbakan’ın her konuşması siyasi istikrarı bozduğunu ve ülkenin risk primini yükselttiğini kaydeden Öztrak, ülkede yaşananların sorumlusu olarak faiz lobisini gösteren Erdoğan’ın aslında faizleri artıracak her şeyi yaptığını, adeta “faizcilere sunulacak kadayıfın üstüne kaymak koyduğunu” ifade etti. Erdoğan’ın çıkardığı kavgaların ülkeye para gelmesini zorlaştırdığına dikkat çeken Öztrak, şunları söyledi:

“Kavgalı eve, para zor gelir, gelirse de bunu paranın faizine yansıtır. Tüm millet bundan sıkıntı yaşar. Sisi’yle, Esad’la uğraşmaya ayırdıkları zamandan çok daha fazlasını bakkal Ahmet Bey’in, işçi Fatma Hanım’ın, çiftçi Münir Beyin, KOBİ sahibi Murat Beyin, emekli Ayşe Hanım’ın sorunlarına ayırmalarının gerektiği günlerdeyiz. Bu güne kadar ekonomiyi yönetmenin vatandaşı borca batırmak olduğunu sanan hükümet, şimdi vatandaşı faize ve borca ezdirmemek için her türlü önlemi almaya, çok çalışmaya mecburdur. Yoksa daha dün kendi sözcülerinin söylediği gibi ‘Mazlumun ahı tahttan indirir şahı.’

-AKP ÖNCEKİ HÜKMET KADAR CESUR OLMALI, KRİZE KARŞI ÖNLEMLERİNİ ALMALI-

Öztrak, ekonomide bir kriz yaklaştığı görüşünde olup olmadığının sorulması üzerine, “Kriz beklentisi içinde olmanın alemi yok. Bizim yapmamız gereken kriz olmaması için hükümeti uyarmak. Sonuçta yaşanan her krizin faturası ülkenin yoksul vatandaşlarına çıkmaktadır. Son 10 yılda vatandaşların ve şirketlerin çok ciddi şekilde borca batırılmış olması önümüzdeki Allah korusun her hangi bir kriz yaşanması halinde bunun etkilerini çok üst noktalara çeker. Kimse bu vebalin altından kalkamaz. Onun için AKP bir an önce bunun üstünü örtmeye çalışmaktan vazgeçip ekonomiye dönmelidir. Bu hükümet kendisinden önceki hükümet kadar cesur olmalıdır. O hükümet giderayak çok önemli tedbirleri alarak ekonomideki kırılganlıkları telafi etmişti. Bu hükümet de aynı şeyi yapmalıdır.”

-ÇOK SIKINTILI NOKTALARA GİDİYORUZ AMA HALA ÇIKIŞ ŞANSI VAR-

Öztrak, Ecevit döneminde yaşanan ekonomik krizin hatırlatılması ve “O dönem ekonominin başındaydınız, şimdi de öyle bir süreç görüyor musunuz?” diye sorulması üzerine de, “Görmesem bu kadar sert uyarmam. Çok sıkıntılı noktalara gidiyoruz. Hala çıkış imkanı var. Bu çıkışı sağlamak için bir takım önlemleri almaya başlamaları lazım” dedi.

Konuşmanın Tam Metni İçin: 23 Ağustos 2013 tarihli basın toplantısı-CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI FAİK ÖZTRAK-konuşma metni

Yorum yaz

“İŞSİZLİK HABİS BİR UR GİBİ BÜYÜYOR”

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı,...
Devamını oku

Hükümetin zulüm değirmeni, çiftçiyi öğütüyor

CHP’li Öztrak, açıklanan buğday taban fiyatının maliyetin bile altında olduğunu belirterek, “Bu fiyatla çiftçi seneye tarlasına gidemez, borcunu ödeyemez… Buğdayda...
Devamını oku

Stok Değişimi 14 Çeyrektir Büyümeyi Aşağı Çekiyor

CHP’li Öztrak, büyüme verilerinde istatistiki hatayı da içeren “stok değişimi” kaleminin yılın ilk çeyreğinde büyümeyi 4,4 puan aşağı çektiğini belirterek,...
Devamını oku

Asgari Ücret Açlık Sınırının 1.967 Lira Altına Düştü

CHP’li Öztrak, Mayıs ayı itibariyle asgari ücretin açlık sınırının 1.967 lira altına düştüğünü belirterek, “Hükümet ‘hedeflerle uyumlu gelirler politikasından’ dem...
Devamını oku

Türkiye’deki Gıda Enflasyonu OECD’nin Grafiklerine Sığmıyor

CHP’li Öztrak, OECD’nin üye ülkelerdeki gıda enflasyonunu gösterdiği grafiğe Türkiye’yi sığdırmak için grafik çubuğunu kesmek zorunda kaldığını belirterek, “Hükümete sorarsanız,...
Devamını oku

CHP’Lİ ÖZTRAK TEKİRDAĞ’DAN YURDA SOKULDUĞU İDDİA EDİLEN GDO’LU MISIRLARI SORDU

CHP’li Öztrak, laboratuvar sonuçlarıyla oynanan tonlarca GDO’lu mısırın GDO’suz gibi gösterilerek Tekirdağ’dan yurda sokulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, Tarım...
Devamını oku

Hatırlanmayan Tarih Tekerrür Eder

Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk Primi (CDS) akıl dışı kerameti kendinden menkul Erdoğan modelinden vazgeçilen son bir yılda düştü. Ama hala...
Devamını oku

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com