Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerBAŞBAKAN’IN İDEOLOJİK BAKIŞI MERKEZ BANKASI’NI REHİN ALDI

BAŞBAKAN’IN İDEOLOJİK BAKIŞI MERKEZ BANKASI’NI REHİN ALDI

-TCMB BAŞKANI AÇIKLAMALARIYLA KENDİNİ BAĞLADI

-DOLAR KURUNA NOKTA TAAHHÜT VERİLMESİ BELİRSİZLİĞİ AZALTMAZ, PİYASAYA HEDEF VERİR

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, dolar kurunun tarihi bir rekor kırarak 2 TL’yi aştığı, faizin 20 ay aradan sonra tekrar 2 haneye çıktığı dönemde, hükümetin gelişmeleri görmezden geldiğini ve tüm dünya ekonomide risk algısını azaltacak önlemler alırken, AKP’nin Türkiye’ye yönelik risk algısını artıracak her türlü adımı attığını ifade ederek, “Başbakanın ekonomiye ideolojik bakışı Merkez Bankasını rehin almıştır” dedi.

-Öztrak, TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın bugün yaptığı açıklamalarla, ileride oluşabilecek olası çalkantılar karşısında elini kolunu tamamen bağladığını ifade etti. Başçı’nın faiz silahını kullanmayacağını açıklamasının ve kurda nokta hedef göstermesinin, çok ciddi sonuçları olabileceği uyarısında bulunan Öztrak, “Dalgalı kur rejimi uyguladığını söyleyen bir Merkez Bankası’nın yılsonu için dolar kuruna nokta taahhüt vermesi belirsizliği azaltmaz, aksine piyasanın üzerine oynayacağı bir hedef verir. Nitekim açıklamaların yapıldığı andan başlayarak dolar kuru her saniye yeni bir rekor kırmıştır” diye konuştu.

ANKARA-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak yaptığı yazılı açıklamada, dünyada likiditenin azalmasının Türkiye başta olmak üzere dış finansman ihtiyacı yüksek olan ülkeleri etkileyeceğini belirtti ve şunları kaydetti:

-OLUMSUZ ETKİLENECEK ÜLKELERİN BAŞINDA TÜRKİYE VAR-

“Küresel ekonomide 2009 yılından bu yana sürmekte olan kriz yeni bir aşamaya gelmiştir. Krizi aşmak için sonuna kadar gevşetilen likidite muslukları artık kapatılacaktır. Küresel likiditenin azalması ve risk iştahının kaybolması dış finansman ihtiyacı yüksek olan ülkeleri olumsuz etkileyecektir. Bu ülkelerin başında, üzülerek ifade etmeliyim ki, Türkiye bulunmaktadır.

-DÖVİZ AÇIK POZİSYONU PATLADI-

Hükümet ve ekonomi yönetimi yıllardır yaptığımız uyarılara rağmen küresel likiditeyi yönetme becerisini gösteremeyip, TL’nin suni şekilde şişmesine kayıtsız kaldı. Hızla artan borçlara ve döviz açık pozisyonuna da göz yumdu. Bu ortamda şirketler kesimi de döviz cinsinden borçlarını hızla artırdı. AKP iktidara geldiğinde 85,5 milyar dolar olan ülkemizin döviz açık pozisyonu, 2012’de 420 milyar dolara çıktı. Başbakan’ın sevdiği şekliyle, milli gelire oran olarak, yüzde 37,1 olan ülke döviz açık pozisyonu, 2012 itibariyle yüzde 53,3’e sıçradı. Türkiye G–20 içinde döviz açık pozisyonu en yüksek ikinci, bize benzer ekonomiler içinde ise en yüksek döviz açık pozisyonuna sahip ülke haline geldi. Aynı dönemde şirketler kesiminin döviz açık pozisyonu 6,5 milyar dolardan (GSYH’ ya oran olarak yüzde 2,8’den); 141,8 milyar dolara (GSYH’ ya oran olarak yüzde 18’e) çıktı. 2013 Mayıs ayı itibariyle ise reel sektörün açık pozisyonu 162 milyar dolara ulaştı.

-KURDAKİ ARTIŞIN TÜRKİYE’YE MALİYETİ 80 MİLYAR TL-

Bu kırılganlıklar neticesinde Türkiye ABD Merkez Bankasının para musluklarını kapatma sinyalini verdiği 22 Mayıs’tan bu yana güneş görmüş kar gibi erimeye başladı.  Dolar kuru 1,84 TL’den 2,03 TL’ye kadar çıktı, faizler 20 ay sonra yeniden çift haneye sıçradı, şirketlerimizin piyasa değeri 150 milyar TL eridi. Dolar kurunun 22 Mayıs’tan bu yana rekorlar kırarak 2 TL’yi aşması reel sektörün kur farkı zararını 30,7 milyar TL; Türkiye’nin kur farkı zararını ise 80 milyar TL artırdı.

-ELLER GİDER MERSİN’E TCMB GİDER TERSİNE-

Tüm dünyada bize benzer ekonomiler belirsizliği azaltacak, ekonomilerine güveni artıracak tedbirleri alırken, bizde Hükümet’te, Merkez Bankası da belirsizliği artıracak her türlü adımı atmaktadır. Dolmabahçe’de Başbakanın ideolojik takıntılarının rehin aldığı Merkez Bankası, ringde tek kolla mücadeleye çalışan boksöre dönmüştür.

-BAŞÇI AÇIKLAMALARIYLA ELİNİ KOLUNU BAĞLADI-

Başkanın bugün yaptığı açıklamalar, ileride oluşabilecek olası çalkantılar karşısında elini kolunu tamamen bağlamıştır. Hele hele, faiz silahını kullanmayacağını açıklayan bir Başkanın hiçbir Merkez Bankacının yapmayacağı bir işlemi yaparak kurda nokta hedef göstermesi ve piyasalara, “Bana güvenin ve kazanın” demesinin çok ciddi sonuçları olabilecektir. Dalgalı kur rejimi uyguladığını söyleyen bir Merkez Bankası’nın yılsonu için dolar kuruna nokta taahhüt vermesi belirsizliği azaltmaz, aksine piyasanın üzerine oynayacağı bir hedef verir. Nitekim açıklamaların yapıldığı andan başlayarak dolar kuru her saniye yeni bir rekor kırmıştır.

-RİSK ALGISINI AZALTMAZ, ARTIRIR

Basit, anlaşılır bir politika çerçevesi ile piyasalara güven vermek ve öngörülebilirliği artırmak yerine, karmaşık, belirsizliği artıran ve hatta piyasalarla çatışan bir görüntü ile para politikasını yürütmek ülkemize yönelik risk algısını azaltmaz, akdine daha da artırır.

-BU MERKEZ BANKASI EKONOMİDE ÇALKANTILARLA BAŞA ÇIKAMAZ-

Hükümeti de, ekonomi yönetimini de açıkça uyarıyorum. Tek kolu Dolmabahçe’de bağlanmış bir Merkez Bankası ile ekonomideki çalkantılarla mücadele edemezsiniz. Hükümet ve ekonomi yönetimi bir an önce harekete geçmeli ve ekonomide güveni artıracak, öngörülebilirliği artıracak kapsamlı bir programı derhal uygulamaya koymalıdır. Bu çerçevede Başbakan’da gerek iç, gerekse dış siyasette izlediği ayrıştırıcı ve sekter söylemlerine derhal son vermeli, ülkemize yönelik risk algısını daha da artırmamalıdır. Aksi halde bize benzer ekonomiler bir düşerken; biz üç değil, beş düşmeye başlarız.

-BAKAN’IN VAATLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL-

Döviz kurunun geldiği seviyeler, başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere yeni zamların kapıda olduğunu göstermektedir. Enerji Bakanı her ne kadar zam yapmayacaklarını ilan ettiyse de bu hem sürdürülebilir değil, hem de piyasaların risk algısını artırıcıdır.

-KONUŞMAK YERİNE ÇALIŞSINLAR, ÖNLEM ALSINLAR-

Sürekli doğruları yapmamız gereken yerde sürekli hata yapılıyor. Bu da dışarıdaki çalkantıyı içeride Tsunami’ye çevirme riskini taşıyor. Bunun altında bugüne kadar borca batırılan reel sektör şirketlerimiz ve ailelerimizin kalacağı açıktır. Hükümet sorumluluklarını hatırlamalı, ekonomi çalışmalı ve konuşmak yerine önlem almalıdır.”

 

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com