Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerBAŞKANLIK BELİRSİZLİĞİNİN FATURASI ÇIKMAYA BAŞLADI

BAŞKANLIK BELİRSİZLİĞİNİN FATURASI ÇIKMAYA BAŞLADI

 

ANKARA – Başkanlık referandumunun faturası halka çıkmaya devam ediyor. Enflasyon, Nisan ayında da rekor tazeledi. Türkiye’nin 2017 sonunda yeniden çift haneli yıllık enflasyonla karşı karşıya kalacağının görüldüğünü belirten CHP’li Öztrak, “Hükümet, önümüzdeki dönemde belirsizliği giderecek ekonomideki kırılganlıkları ortadan kaldıracak önlemler alamazsa, vatandaşımızın daha ağır faturalar ödemesi kaçınılmaz olacak” değerlendirmesinde bulundu   

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, bugün açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

 

ENFLASYON REKOR TAZELİYOR

Türkiye’nin gündemine zorla sokulan başkanlık referandumunun yarattığı belirsizliğin milletimize çıkardığı fatura her gün kabarıyor. Milletin cebini yakan enflasyon, Nisan ayında rekor tazeledi. Nisan ayında 12 aylık tüketici enflasyonu yüzde 11,9 ile son 102 ayın, 12 aylık üretici enflasyonu ise yüzde 16,4 ile son 105 ayın zirvesine çıktı. Yılın ilk dört ayında tüketici enflasyonu yüzde 5,7 ile, mevcut fiyat endekslerinde ilk dört aylık dönemler itibariyle yeni bir rekor kırdı.

 

ENFLASYON HEDEFİ YALAN OLDU

Diğer taraftan, Orta Vadeli Program’daki 2017 için yüzde 6,5’lik enflasyon hedefinin yüzde 88’i daha yılın üçte biri biterken gerçekleşti. Mevcut seride yılın geri kalan üçte ikilik bölümünde gerçekleşen enflasyon ortalamasının yüzde 4,9 olduğu düşünüldüğünde, 2017 sonunda yeniden çift haneli enflasyonla karşı karşıya kalmak artık sürpriz olmayacak.

 

VATANDAŞA DAHA ÇOK FATURA ÇIKAR

YSK’nın hukuku katleden kararıyla gayrimeşru hale gelen bir halk oylamasının ardına sığınarak; denetimsiz, frensiz, önü diktaya açık bir başkanlık rejimi apar topar kurulmaya çalışırken; milletimiz ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Devlet organları arasında uyumu gözetmekle görevli olan Cumhurbaşkanı, artık bir partinin üyesidir. Bunun Türkiye’de parti devletinin kapılarını aralaması kaçınılmazdır. Hukuken 2019’a kadar sorumsuz siyasi partili bir Cumhurbaşkanı tansiyonu düşürmez, aksine gerginlikleri daha da artırır. Hele hele partili bir Cumhurbaşkanı’nın yüksek yargıyı hemen dizayn etmeye başlayacağı düşünüldüğünde; kaybolan hukuk güvenliğinin belirsizliği daha da artırması kaçınılmazdır.

 

BELİRSİZLİKLER BİTMEYECEK

Artık topal ördek konumundaki Hükümet ise, önümüzdeki dönemde, ekonomideki belirsizlikleri kaldıracak önlemleri alacak durumda değildir. Kabine değişikliği beklentileri, yeni rejimin nasıl şekilleneceği konusundaki kargaşa ve uyum yasalarından, ekonomiyle ilgili sorunlara fırsat kalmayacağı anlaşılmaktadır. Vatandaşlarımızın ödeyeceği faturanın kabarması maalesef kaçınılmaz görünmektedir.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com