Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Toplantıları Güncel HaberlerBİR KOYUNDAN BU KADAR POSTU ANCAK BAŞBAKAN ÇIKARIR

BİR KOYUNDAN BU KADAR POSTU ANCAK BAŞBAKAN ÇIKARIR

ANKARA – 25 Ekim 2013- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Erdoğan’ın 29 Ekim’de yapacağı Marmaray Projesi’nin boğaz tüp geçişi kısmı açılışıyla Marmaray üzerinde 4. kez şov yapacağına dikkat çekerek, “Bir koyundan bu kadar postu ancak bu ülkenin Başbakanı çıkarır” dedi.

Öztrak, Marmaray Projesinin parçalara ayrılmasının sistem bütünlüğünü bozarak çok ciddi güvenlik sorunlarına yol açacağı iddialarını da hatırlatarak, “Marmaray, hükümetin devrilen hızlı trenine dönmesin.  AKP’nin seçimlere yönelik şovu için tek bir vatandaşın burnu kanarsa bunun sorumlusu AKP ve Başbakan olacaktır” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak TBMM’de yaptığı basın toplantısında Sayıştay’ın “2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Genel Uygunluk Bildirimi” Raporu’na göre Bütçe Başlangıç Ödenekleri toplamının 385 milyar TL olduğunu ancak 15 milyar TL’lik ödenek üstü harcama yapıldığını belirtti. Hükümet’in TBMM’den 2012 yılı için 385 milyar TL’lik harcama yapma yetkisi almasına karşın, TBMM’nin vermediği 15 milyar TL’lik bir harcama yetkisinin de Hükümet tarafından çeşitli yöntemlerle aşılarak kullanıldığını vurgulayan Öztrak, “Aşım, başlangıç bütçe ödeneklerinin yüzde 3,9’una ve 2012 milli gelirinin yüzde 1’ine ulaşıyor” dedi. Öztrak, otomatik ödenek alabileceği düşünülen personel giderleri gibi kalemlerden yedek ödeneğe yapılan aktarmaların yıl içinde Maliye Bakanı ve Bakanlar Kurulu tarafından keyfi olarak kullanıldığını, kesinti yapılan personel giderleri yetmeyince de ödeneklerin otomatik artırıldığını anlattı.

-BU NEYİN KORKUSU?-

İktidara harcama ve gelir toplama yetkisinin verilmesi ile Parlamentonun bütçe yapma hakkının sonlanmadığını, Parlamentonun Hükümetin yaptığı harcamaları da yine millet adına denetlediğini hatırlatan Öztrak, “Milletten toplanan vergilerin Meclis tarafından hükümete verilen harcama yetkisine uygun harcanıp, harcanmadığının millet adına denetimi yapılmadan iktidarların bütçe yılında yapmış olduğu işlemler aklanmış olmaz” dedi. Öztrak, demokrasiyi sadece sandık ve sandıktan çıkanın iradesi olarak gören ve denetlenmeyi Meclis’e hesap vermeyi bir zaaf kabul eden AKP’nin Sayıştay denetimiyle uğraştığını, Sayıştay’ın denetim raporlarını kuşa çevirmeye çalıştığını ifade etti.  Geçtiğimiz yıl kurumlara ait denetim raporlarının Meclis’ten kaçırıldığını, bu yıl da özet rapor ve ek düzeni yaratılarak, denetim bulgularının TBMM’den kaçırıldığını belirterek, “Sayıştay denetçilerinin hazırlamış olduğu denetim raporlarının ve denetim bulgularının TBMM’den kaçırılmasının, bu raporların kuşa çevrilmesinin herhalde bir sebebi olsa gerekir. Bu neyin korkusu ve telaşıdır? Sayıştay yönetiminin de Hükümetin bu çabalarına destek verdiğini görmek de ayrıca üzücüdür” diye konuştu. Öztrak, CHP olarak TBMM’nin bütçe yapma hakkını sonuna kadar savunacaklarını vurguladı ve “Bakalım başta TBMM Başkanı olmak üzere, diğer vekiller temsil etikleri millet iradesinin bu hakkına ne kadar sahip çıkacaklar bunu ilerleyen günlerde göreceğiz” dedi.

-BÜTÇE VAR, PROGRAM YOK-

2014 yılı Bütçe görüşmelerinin 22 Ekim tarihinde Maliye Bakanı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bütçe tasarısını sunması ile başladığını fakat hala “2014 yılı Programı”nın ortada olmadığını belirten Öztrak, “Bütçeler yıllık programlara göre hazırlanır. Ortada bütçe var program yok. Program ortada yokken, 2014 yılına ilişkin ekonomik hedef ve amaçların hangi tedbirlerle gerçekleştirileceğini ve gelecek yıla ilişkin makro dengelerin ayrıntılarını nasıl göreceğiz? Program olmadan bütçedeki harcamaların belirlenen ekonomik hedeflere uygun hizmetlere harcanıp harcanmadığını nasıl anlayacağız? Bütçe görüşmelerini sağlıklı bir zeminde nasıl yapacağız? Bu milletin vergilerinin doğru kullanılıp kullanılmayacağını nasıl belirleyeceğiz? ” diye konuştu. Öztrak, programın yayınlanmamış olmasını Türkiye’nin keyfi yönetildiğini gösterdiğini, ülkenin demokrasiden ve hukuk devleti olmaktan hızla uzaklaştığını ifade etti.

-RAKAMLAR ORTADA-

Hükümetin 2014–2016 için getirdiği OVP’yi de değerlendiren Öztrak, programın AKP’nin ekonomideki hatalarının inkârı üzerine kurulduğunu, “iddiasızlığı gerçekçilik gibi göstermeye çalışan” bir program yapıldığını ifade etti. OVP’ye göre 2014–16 döneminde Türkiye’nin ortalama büyüme hızının yüzde 4,7 olarak hedeflendiğine, fakat bu öngörülen büyüme hızının Türkiye’nin tarihsel büyüme hızının da altında kaldığına dikkat çeken Öztrak, şunları söyledi:

“Çok partili yaşama geçilen 1946’dan AKP’nin iktidar olduğu 2002 sonuna kadar geçen 56 yılda iş başına gelen 43 Hükümet Türkiye’yi her yıl ortalama yüzde 5,1 oranında büyütmüş. Bu dönemde, Kore, Kıbrıs Barış Harekâtı gibi savaşlar olmuş, büyük depremler ve doğal afetler yaşanmış, petrol krizleri ve ambargolar ile karşılaşılmış, askeri darbe ve müdahaleler görülmüş tüm bunlara rağmen Türkiye her yıl ortalama yüzde 5,1 büyümüş. İstikrar türkülerinin söylendiği, çok olumlu küresel ekonomik koşulların olduğu 11 yıllık AKP iktidarında ise 2003’den 2013’e kadar geçen sürede ortalama büyüme hızı yüzde 4,8’de kalmış. AKP iktidarlarında Türkiye’nin nur topu gibi bir tasarruf yetersizliği ve büyüme sorunu olmuştur. AKP politikaları ile ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi; kişi başına gelirini 25’bin dolarların üzerine çıkararak orta gelir tuzağından kurtulması mümkün değildir.”

-AKP İTİRAF ETMEYE BAŞLADI-

Öztrak, Türkiye’deki kişi başına gelirin ABD’dekinin beşte biri olduğunu, OVP’ye göre bu tablonun da önümüzdeki 3 yıl da aynı şekilde devam edeceğini ifade etti. Türkiye’nin AKP elinde irtifa kaybeden ve zemin yitiren bir ekonomi haline dönüştüğünü kaydeden Öztrak, “Ekonominin Koordinasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı, büyümenin kalite ve nitelik sorununu yeni yeni keşfederken; Ekonomi Bakanı sanayileşme konusunda başarısız olduklarını daha iki gün önce itiraf etti” ifadelerini kullandı.

-GÜNAH ÇIKARIYORLAR-

CHP’nin üretim ekonomisini savunmasına karşın AKP’nin bugüne kadar tüketim ekonomisini öne çıkardığını, CHP sanayi ve tarım öncülüğünde büyüme dedikçe; AKP’nin AVM ekonomisi öncülüğünde şişmeyi savunduğunu belirten Öztrak, “Şimdi de sıcak paranın kesileceği anlaşılınca günah çıkarmaya başladılar. Rekabet gücü, verimlilik, üretim zincirlerinden bahsetmeye başladılar” dedi.

-AKP EKONOMİSİ-AVM EKONOMİSİ-

Öztrak, Başbakan’ın dün bir AVM’nin açılışını yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Alışveriş merkezinin başta ismi olmak üzere içindeki mağazaların pek çoğu yabancı… Hatta herhalde Başbakan ve yanındaki heyet görürse abdestleri bozulur endişesiyle vitrini kapattırılan bir iç giyim mağazası bile yabancı bir markaya ait. AKP izlediği AVM ekonomisi ile bu tarlanın kuşunu, bu tarlanın taşı ile eloğluna vurdurtuyor.”

EN TEMEL YAPISAL SORUN AKP-

Hükümetin sınırlı kaynakları ülkenin üretim kapasitesini artırmayacak sektörlere yönlendirdiğini belirten Öztrak, Maliye Bakanı’nın buna karşı özel sektör tasarruflarının düşük seviyede kalmasını yapısal sebeplere bağladığını, böylece Türkiye’nin eriyen tasarruflarına ve artan cari açığına kılıf yaratmaya çalıştığını kaydetti. Öztrak, “Türkiye’nin en temel yapısal sorunu AKP iktidarı ve onun yanlış politikalarıdır. Bu politikalar neticesinde Türkiye’nin iç tasarrufları tarihinin en düşük seviyelerine gerilemiştir” dedi. En temel önceliği cari açığı azaltmak ve iç tasarrufları artırmak olarak takdim edilen bir OVP ve Bütçe’nin Meclise getirilmesinin ardından Başbakan’ın AVM açılışı yapmasının “yazılanların ne kadar boş olduğunu açıkça gösterdiğini” söyleyen Öztrak, “Bu ülkenin Başbakanı AVM veya Rezidans kurdelesi değil; küresel rekabet gücüne sahip, bacası tüten fabrikaların, tarlalara su taşıyacak barajların, su kanallarının, yerli kaynakları kullanan enerji santrallerinin kurdelesini kesmelidir” diye konuştu.

-AKP KISA VADELİ DIŞ BORCU YÜZDE 673 ARTIRDI-

Türkiye’nin vadesine bir yıldan daha az kalan dış borçlarının Ağustos ayı itibariyle 127 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Öztrak, “AKP iktidara geldiğinde aynı borç sadece 16,4 milyar dolardı. Yani AKP, Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunu yüzde 673 artırdı” değerlendirmesinde bulundu.

-SEÇİM EKONOMİSİNE MANEVRA ALANI YARATIYORLAR-

AKP’nin bir taraftan “Seçim ekonomisi uygulamayacağız” diyerek mali disiplin söylemini tutturduğunu, bir taraftan da getirdiği bütçenin her yerinde seçim ekonomisi uygulayacağını itiraf ettiğini belirten Öztrak, 2014’te bütçe açığının yüzde 70,6 artacağının, faiz dışı fazlanınsa yüzde 39,4 gerileyeceğinin bütçede yer aldığını vurguladı. Öztrak, “AKP’nin mali disiplinden anladığı bütçe açığının yüzde 100’e yakın artması olsa gerek” diye konuştu.

Bütçeye göre gelecek yıl kamunun milli gelire oran olarak 0,4 puan daha az tasarruf yapacağına dikkat çeken Öztrak, bu sayede “seçim ekonomisine manevra alanı yaratılmaya çalışıldığını” söyledi.

-DEVLET, BÜTÇEDE GÖRÜLMEYEN YÜKÜMLÜLÜKLER ALTINA SOKULUYOR-

AKP’nin Kamu-Özel İşbirliği yöntemiyle yaptırılan pek çok projede, devletin bütçede gösterilmeyen koşullu yükümlülük ve garantilerin altına sokulduğunu, bugün maliyeti yokmuş gibi sunulan bu projeler nedeniyle yarın devletin büyük gelirlerden mahrum kalacağını vurgulayan Öztrak, bir taraftan da yap-kirala gibi modellerle yapılan projelerin bütçenin harcamalarını da ileriye dönük olarak ve geri dönülmez şekilde artıracağını söyledi.

-AKP ARKASINDA ENKAZ BIRAKMAMAK İÇİN ÖNLEMLERİ ALSIN-

Önümüzdeki iki yılın Türkiye ekonomisi için oldukça zorlu bir dönem olacağını, ABD Merkez Bankası’nın para musluklarını kapamaya başlamasıyla Türkiye’de eski paradigmaların “cıvatalarının atmaya başlayacağını” belirten Öztrak, “Hükümet, 2015 seçimlerine kadar sorumlu davranmalıdır. Kendisinden sonra gelecek iktidarlara enkaz bırakmamak,  bu milleti büyük sıkıntılara sokmamak için gerekli özeni mutlaka göstermelidir” diye konuştu.

-MARMARAY’DA AÇILAN SADECE BOĞAZ TÜP GEÇİŞİ-

Başbakan Erdoğan’ın 29 Ekim’de bir kısmını açacağı Marmaray projesi ile ilgili kamuoyuna yansıyan iddiaları da değerlendiren Öztrak, projenin 1999’da Japonya’dan alınan finansman ile başladığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Dünyadaki en önemli mega kent içi toplu raylı ulaşım projelerinden biri olan Marmaray’da 1990’lı yıllardan itibaren tüm hükümetlerin emeği vardır. Projenin ismi de AKP hükümetlerinden önce belirlenmiştir. Bu çerçevede bu projenin bugünkü aşamaya gelmesinde emeği olan AKP dâhil tüm Hükümetlere teşekkür ederiz. Ancak şunu da unutmamak gerekir Marmaray projesi Gebze’den Halkalı’ ya bir bütündür. Açılan kısım projenin sadece boğaz tüp geçişidir.”

-BİR KOYUNDAN BU KADAR POSTU ANCAK BAŞBAKAN ÇIKARIR-

Şimdilik 4,5 yıl geciken bu projede Başbakan son üç yılda ‘tünel kavuştu’, ‘ray birleşti’, ’ test sürüşü’ diye üç kez şov yaptığını ifade eden Öztrak, AKP’nin Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze arasındaki 76 km’lik bütün bir Proje’yi; önümüzdeki Yerel ve Genel seçimlerde kendine oy çıkarmak için kullanmak istediğini, bu nedenle en iyimser tahminle 2015’e kadar yetişmeyecek bu ulaşım projesini seçimler uğruna parçalara ayırarak açmaya hazırlandığını söyledi. Öztrak, açılacak hattın sadece Söğütlüçeşme – Kazlıçeşme arasındaki yaklaşık 14 km’lik hat olduğuna dikkat çekerek, “Yani toplamda 76 km’lik projenin 5’te birlik bölümü AKP’ye yeni bir şov imkânı yaratmak için açılacak. Bu dördüncü açılış olacak. Bir koyundan bu kadar postu ancak bu ülkenin Başbakanı çıkarır” değerlendirmesinde bulundu.

-BİR VATANDAŞIN BURNU KANARSA SORUMLUSU BAŞBAKAN-

Projedeki en temel konunun vatandaşın can güvenliği olduğunu vurgulayan Öztrak, projenin parçalara ayrılmasının sistem bütünlüğünü bozarak çok ciddi güvenlik sorunlarına yol açacağı iddialarını da hatırlatarak, “Sistem bütünlüğünün bozulması nedeniyle Otomatik Tren Kumanda sisteminin çalışmayacağı, trenlerin nerede hangi hızla ilerlediğinin tespit edilemeyeceği, dolayısıyla acil bir durumda trenlerin konumunun bilinemeyeceği; yine tünelde bir trenin sıkıntı yaşaması durumunda müdahale edecek kurtarma lokomotiflerinin henüz teslim alınmadığı iddiaları bulunmaktadır. Marmaray, hükümetin devrilen hızlı trenine dönmesin.  AKP’nin seçimlere yönelik şovu için tek bir vatandaşın burnu kanarsa bunun sorumlusu AKP ve Başbakan olacaktır” dedi.

Basın Toplantısının Tam Metni İçin:  25 Ekim 2013 Tarihli Toplantı_Ham Metin

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com