Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Toplantıları Güncel Haberler TekirdağCHP’Lİ ÖZTRAK: BU İŞİ BİZ BİLİRİZ

CHP’Lİ ÖZTRAK: BU İŞİ BİZ BİLİRİZ

CHP’Lİ ÖZTRAK: BU İŞİ BİZ BİLİRİZ

 

TEKİRDAĞ – CHP’li Öztrak, merkezi yönetimden Tekirdağ’a yapılan yatırımların giderek kan kaybettiğini, buna karşın CHP’li belediyelerin zor şartlar altında önemli hizmetlere imza attığını vurgulayarak, “Rakamlar ortada. Hani onlar bilmez biz biliriz diyorlar ya, kimse kusura bakmasın biz bu işi onlardan çok daha iyi biliriz. Yerelde bunları yapıyorsak, genelde de iktidara geldiğimizde onlardan çok daha iyisini yapacağımız açıktır” diye konuştu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Tekirdağ İl Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısında Alpullu Şeker Fabrikası’nın satılması kararını eleştirerek, bunun sağlığa zararlı nişasta bazlı şekerin önünü açacağını, bu yönüyle bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti. Diğer taraftan, Alpullu başta olmak üzere şeker fabrikalarının kuruldukları yerlerde sosyal hayatı düzenleyen bir rol oynadığını vurgulayan Öztrak, bu çerçevede şeker fabrikalarının Cumhuriyetin modernleşme projesinin öncüsü niteliğinde projeler olduğunu, bu mirasa sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Tekirdağ’da CHP’li belediyelere iktidar partisi tarafından yapılan eleştirileri de değerlendiren Öztrak özetle şunları söyledi:

 

VERGİDE İLK 10’DAYIZ, YATIRIMDA 41’İNCİYİZ…

Tekirdağ’da belediyelerimizin yaptığı yatırımlar, merkezi hükümetin yaptığı yatırımlardan daha fazladır. 2014 yılında merkezi hükümetten aldığımız yatırım 154 milyon TL idi, bu yatırımla tüm iller arasında 32. sıradaydık. 2017’ye geldiğimizde merkezi hükümetten yapılan yatırımlar 182 milyon TL olmuş, tüm iller arasında 41. sıraya düşmüşüz. Buna karşın vergi ödemede her zaman il 10 il arasında olmuşuz.

 

BU ÖDENEKLE BU YOL BİTER Mİ?

Hayrabolu yolunun ihalesi yapıldı. Projenin yatırım bedeli 267 milyon TL. Bitiş tarihi 2021 yılı. 2017 sonuna kadar harcanan para 2 bin TL. Bu yıl için konan ödenek 20 milyon TL. Allah razı olsun, sonunda yatırım programına koydular, ihalesi de yapıldı ama bu kadar ödeneklerle bu proje biter mi?

 

TESKİ’NİN YAPTIĞI HİZMETLERE BAKSINLAR

TESKİ’yi eleştiriyorlar. Bakın TESKİ son 4 yılda 877 km içme suyu, 1.063 km kanalizasyon ve 105 km yağmursuyu imalatını tamamlamış. 517 milyon TL yatırım harcaması yapmış, 610 milyon TL’lik proje yürütüyor. Oysa DSİ’nin dere ıslah projelerinde ilerleme görmüyoruz. Sonra dönüp bizim belediyelerimizi eleştiriyorlar.

 

BU İŞİ BİZ BİLİRİZ

Kaliteli içme suyu temininde, 2017 yılının 8. ayına kadar 81 il mevzuatlara göre değerlendirildiğinde, Tekirdağ’ın kaliteli içme suyunda Türkiye’de üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz. Rakamlar ortada. Hani onlar bilmez biz biliriz diyorlar ya, kimse kusura bakmasın biz bu işi onlardan çok daha iyi biliriz. Yerelde bunları yapıyorsak, genelde de iktidara geldiğimizde onlardan çok daha iyisini yapacağımız açıktır.

TESKİ’nin su paraları çok pahalı diyorlar. Oysa TESKİ’nin atık su dahil 4 TL’nin altındaki metreküp su ücreti, birçok büyükşehrin altındadır. Örneğin Ankara 6,30 TL, İzmir 4,58 TL, Muğla 4,53 TL, İstanbul 4,37 TL, Denizli 4,25 TL, Aydın 4,16 TL, Mersin 4,15 TL, Antalya 4,05 TL. Bizim belediyelerimiz şeffaftır, milletimiz belediyelerimizi denetleyebilir, rakamlara bakabilir. TESKİ Türkiye’de ihalesi iptal edilmeyen tek içme suyu ve kanalizasyon idaresi. Mesele Tekirdağ’a hizmet etmekse doğruları konuşacağız.

 

ÇORLU’DAKİ PARKI YAPTIRMIYORLAR

Bir de Çorlu’da bir park meselesi var. Halk da bu konuda çok duyarlı, bir park yapılsın istiyor insanlar. Bu yer Çorlu’nun göbeğinde. Bu bölgede sadece askeri hastane sit alanı, orası müze ya da kültür binası olur. Belediye Başkanımız, elinden geleni yapacağını söylüyor, gerekirse kamulaştırmayı da yapalım diyor. Ama iktidar partisi milletvekili orada yapılacak başka işler de var diyor, hiçbir şey yaptırmıyorlar.

 

SABOTAJ GİBİ BİR ŞEY

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi binasının yapımı için kredileri kestiler. Dediler ki İller Bankası doğu ve güneydoğu illerindeki yeniden yapılandırmalara para verecek, para kalmadı. Sabotaj gibi bir şey bu. Birbirimizin ayağına çelme takarak Tekirdağlılara hizmet edemeyiz. Bu anlayışı değiştirmemiz lazım. Ben bu birliktelik anlayışını mesela Afyon’da, Samsun’da görüyorum. Milletvekilleri, belediyeler, devlet hep birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama ne hikmetse Tekirdağ’a gelince resim farklılaşıyor.

 

BELEDİYELERİMİZİN ELLERİNİ TUTMAK İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR

Belediye Başkanlarımız ellerindeki sınırlı imkanlarla çok önemli hizmetleri yerine getiriyorlar ama ellerini tutmak için herkes her şeyi yapıyor. Ereğli Belediye Başkanımız termik santrale karşı mücadele verdiği için herkes üstüne geldi. Ama belediyelerimiz hizmete devam edecek.

 

OYU KİMİN VERDİĞİ DEĞİL KİMİN SAYDIĞI MÜHİM

TBMM’ye sunulan seçim ittifakı yasasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Öztrak, getirilen düzenlemenin seçim adaleti ve güvenliği açısından ciddi riskler içerdiğini ifade etti. “Seçimlerde oyu kimin verdiği değil, kimin saydığı önemlidir” sözünü hatırlatan Öztark, devletle iktidar partisi arasında mesafenin kalmadığı bir ortamda sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olmasının, herkese sandık başına polis çağırma hakkı tanınmasının seçim adaletini ve seçim güvenliğini zedeleyeceğini söyledi. Düzenlemeyle bir taraftan da mühürsüz oyların yasal hale getirileceğini kaydeden Öztrak, önümüzdeki dönemde ciddi bir mücadele vereceklerini ifade etti.

 

BİZ BU ÖRGÜTLE HEM GENEL SEÇİMİ HEM YEREL SEÇİMİ ALIRIZ

Öztrak sözlerini şöyle tamamladı:

“Kurultay öncesinde ve Kurultay sürecinde örgütümüzün çalışmasını gördüm. Bu örgütle biz Tekirdağ’da hem milletvekili seçimlerinde hem de belediye başkanlarımızın yaptıkları hizmetlerle yerel seçimde önde çıkarız. Türkiye’de de önde çıkarız. Artık ülkede herkes sabah akşam bağırış çağırış içinde olmaktan yoruldu. CHP, demokrasiye ve Cumhuriyete sahip çıkarak iktidara yürüyecektir.”

Yorum yaz

“İŞSİZLİK HABİS BİR UR GİBİ BÜYÜYOR”

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı,...
Devamını oku

Hükümetin zulüm değirmeni, çiftçiyi öğütüyor

CHP’li Öztrak, açıklanan buğday taban fiyatının maliyetin bile altında olduğunu belirterek, “Bu fiyatla çiftçi seneye tarlasına gidemez, borcunu ödeyemez… Buğdayda...
Devamını oku

Stok Değişimi 14 Çeyrektir Büyümeyi Aşağı Çekiyor

CHP’li Öztrak, büyüme verilerinde istatistiki hatayı da içeren “stok değişimi” kaleminin yılın ilk çeyreğinde büyümeyi 4,4 puan aşağı çektiğini belirterek,...
Devamını oku

Asgari Ücret Açlık Sınırının 1.967 Lira Altına Düştü

CHP’li Öztrak, Mayıs ayı itibariyle asgari ücretin açlık sınırının 1.967 lira altına düştüğünü belirterek, “Hükümet ‘hedeflerle uyumlu gelirler politikasından’ dem...
Devamını oku

Türkiye’deki Gıda Enflasyonu OECD’nin Grafiklerine Sığmıyor

CHP’li Öztrak, OECD’nin üye ülkelerdeki gıda enflasyonunu gösterdiği grafiğe Türkiye’yi sığdırmak için grafik çubuğunu kesmek zorunda kaldığını belirterek, “Hükümete sorarsanız,...
Devamını oku

CHP’Lİ ÖZTRAK TEKİRDAĞ’DAN YURDA SOKULDUĞU İDDİA EDİLEN GDO’LU MISIRLARI SORDU

CHP’li Öztrak, laboratuvar sonuçlarıyla oynanan tonlarca GDO’lu mısırın GDO’suz gibi gösterilerek Tekirdağ’dan yurda sokulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, Tarım...
Devamını oku

Hatırlanmayan Tarih Tekerrür Eder

Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk Primi (CDS) akıl dışı kerameti kendinden menkul Erdoğan modelinden vazgeçilen son bir yılda düştü. Ama hala...
Devamını oku

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com