Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Soru ÖnergeleriBÜYÜMEDE “YANLIŞ HESAP”KUŞKUSU

BÜYÜMEDE “YANLIŞ HESAP”KUŞKUSU

 ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türk mali sisteminin üçte ikisini oluşturan Bankacılık sektöründeki büyüme rakamlarında şüphe yaratan çelişkiyi TBMM gündemine taşıdı.

 

Yılın ilk çeyreğinde, bankacılık sektöründeki büyüme rakamları fiyat etkilerinden arındırılırken TÜFE rakamları kullanılması gerekirken, bunun yerine farklı bir hesap yapıldığına dikkat çeken Öztrak, “Zımni deflatör(reel fiyatları hesaplamada kullanılan rakam) ile TÜFE’nin gelişimi arasındaki bu fark sektörün reel katma değeri ve dolayısıyla ekonominin büyüme hızını doğrudan etkileyecek bir gelişmedir” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, 2014’ün ilk çeyreğinde finans sektöründe fiyat haraketlerini de içeren katma değerin, son bir yılda, % 4,5 gerilediğini; buna karşın aynı sektörde fiyat hareketlerinden arınmış sabit katma değerin % 14 arttığını belirterek, tüketici enflasyonu artarken; finans sektöründeki hizmetlerin fiyatının nasıl düşürüldüğünü TÜİK açıklamalıdır dedi.

 

-MALİ SEKTÖR BÜYÜRKEN; KÂRINDA ARTIŞ YOK

BDDK verilerine göre Türk mali sisteminin üçte ikisini oluşturan Bankacılık sektörünün vergi öncesi karlılığının 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 düştüğüne dikkat çeken Öztrak, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre bankacılık sektöründe istihdam edilenlerin sayısında da ciddi bir artış bulunmadığını, yani bu sektörün emek kullanımında ve buna paralel ücret ödemelerinde de reel olarak belirgin bir artış olmadığı ifade etti.

 

-REEL İLE CARİ ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK ÇIKTI

Buna karşın TÜİK tarafından açıklanan “finans ve sigorta faaliyetleri” sektörüne ait cari ve fiyat hareketlerinden arındırılmış sabit katma değer hesaplarında izaha muhtaç noktalar olduğunu belirten Öztrak, sektörde fiyat hareketlerini de içeren “cari katma değer” son bir yılda yüzde 4,5 gerilerken;  fiyat etkilerinden arınmış “reel katma değerin” yüzde 14 arttığını vurgulayarak, bu durum sektörün yurtiçi fiyatlarında ciddi düşüş olduğu anlamına gelir dedi. Nitekim TÜİK’e göre mali sektörde sunulan hizmetlerin fiyatı son bir yılda % 16,1 düşmüş görünüyor; oysa aynı dönemde tüketici enflasyonu % 8 artış gösterdi dedi.

 

-BÜYÜME HESABINI DOĞRUDAN ETKİLER

Öztrak, mali sektör katma değerinin fiyat hareketlerinden arındırılması için TÜİK’in Tüketici Fiyat Endeksi’ni kullandığını ifade ettiğini, ancak bu sektörde sabit katma değerin bulunması için kullanılan fiyat endeksi ile TÜFE rakamları arasında çok ciddi bir fark bulunduğunu belirtti. Öztrak “Zımni deflatör (reel katma değeri hesaplamada kullanılan endeks) ile TÜFE’nin gelişimi arasındaki bu fark sektörün reel katma değeri ve dolayısıyla ekonominin büyüme hızını doğrudan etkileyecek bir gelişmedir” dedi.

 

Ortaya çıkan tablonun TÜİK’in büyüme rakamlarının güvenilirliği konusunda haklı kuşkular uyandırdığını ifade eden Öztrak, Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

“-Finans sektörüne ait reel katma değer hesaplamalarında dikkate alındığı söylenen TÜFE ile Finans ve Sigorta Faaliyetleri Zımni Deflatörü arasındaki bu farkın nedeni nedir?

-Mali kesimin başat sektörü olan bankacılık sektörünün karlılığı düşerken ve ücret gelirlerinde kayda değer bir artış yokken bu sektör toplam büyümeye tek başına yüzde 40 katkıyı nasıl yapmıştır?

-TÜİK’in yayımladığı verilerin kalitesini ve tutarlılığını kontrol edecek bir iç denetim mekanizması var mıdır?”

Soru Önergesinin Tam Metni İçin: Soru Önergesi_Cevdet Yılmaz_GSYH_2014Q1_12Haziran2014doc (1)

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com