Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerCARİ AÇIKTAKİ DÜZELMENİN YARIYA YAKINI ALTINDAN

CARİ AÇIKTAKİ DÜZELMENİN YARIYA YAKINI ALTINDAN

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, dolar kurunda son bir ayda yaşanan gelişmelere bağlı olarak, cebinde 10 bin dolar olanın 1.850 TL kazandığını, 10 bin TL’si olanın ise 319 dolar kaybettiğini ifade etti.

Cari açık rakamlarını da değerlendiren Öztrak, cari açıktaki 18,8 milyar dolarlık gerilemenin 7,9 milyar dolarının altın ticaret dengesindeki iyileşmeden kaynaklandığı tespitinde bulundu. Öztrak, üçüncü üç ayda büyümenin yüzde 2’nin altına gerilemesine ve petrol fiyatlarındaki düşmeye rağmen süren cari açığın “ithalata bağımlılığın devam ettiğinin göstergesi” olduğunu söyledi.  

Öztrak, dolar kurundaki artışın 438 milyar dolarlık net döviz borcu olan Türkiye’nin kur farkı zararını veya TL cinsinden borç yükünü 87,6 milyar TL artırdığına dikkat çekti.

Son ekonomik verileri yazılı bir açıklamayla değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye’de kötü yönetimin faturasının vatandaşa çıktığını belirterek, “7 Haziran seçimleri vatandaşın, ekonomiyi yönetme kabiliyetini yitirerek her geçen gün cebinde yeni bir yangın çıkaran iktidardan kurtulması için fırsattır” değerlendirmesinde bulundu. Öztrak açıklamasında şunları ifade etti:

-CARİ AÇIKTAKİ DÜZELMENİN YARIYA YAKINI ALTINDAN

2014’te cari açık bir önceki seneye göre 18,8 milyar dolar geriledi. Ancak açıktaki düzelmenin 7,9 milyar doları altın ticaret dengesindeki iyileşmeden geliyor. 2014’de cari açıktaki her 100 dolarlık düzelmenin 42 doları altın dengesindeki iyileşmeden geliyor.

Büyümenin üçüncü üç ayda yüzde 2’nin altına gerilemesine ve geçtiğimiz yılın ortasında başlayan petrol fiyatlarındaki düşmeye rağmen süren cari açık, ithalata bağımlılığın devam ettiğini gösteriyor.

-PARA GİRİŞİ “ÇAKILDI”

2014’te asıl kaygı veren gelişme ise cari açığın finansmanında yaşandı. 2014’te cari açık 18,8 milyar dolar gerilerken; aynı dönemde finans hesabından yabancıların Türkiye’ye getirdiği para 29,5 milyar dolar düşmüş. Uluslararası Finans Enstitüsünün rakamlarına göre 2014’te bize benzer ekonomilere yönelen küresel sermaye akımları % 18,5 gerilemiş. Bizde ise düşüş % 41. Türkiye’ye gelen sermayedeki düşüş, benzer ekonomilere göre çok yüksek.

-CARİ AÇIĞIN FİNANSMAN KALİTESİ BOZULUYOR

Cari açığın finansman kalitesindeki bozulma da kaygı veriyor.  2014’te Türkiye’ye gelen net doğrudan sermaye yatırımları, her 100 dolarlık cari açığın ancak 12 dolarını kapatabilmiş. Bu son 14 yılın en kötü oranı.

-PARA KITKEN YÖNETMEYİ BİLMİYORLAR

Bugüne kadar hep dövizin bol ve ucuz olduğu bir dönemde ekonomiyi yöneten AKP, dövizin kıtlaştığı yeni iklimde ekonomiyi yönetemez hale geldi. Döviz bolken yabancılarının risk iştahı, Hükümetin hatalarını örttü. Döviz azalırken daha ihtiyatlı hale gelen yabancılar şimdi daha önce görmedikleri hataları görüyorlar. Böyle bir dönemde ekonomide kurallılığı bozan, kurumları siyasi vesayet altına alan, demokrasi ve özgürlükler üzerinde tehdit algısını artıran her adımın vatandaşa faturası ağır olacaktır. Son bir ayda yaşananlar bunun en canlı örneğidir.

-SORUMSUZ CUMHURBAŞKANININ VE MUKTEDİR OLMAYAN İKTİDARIN FATURASI  87,6 MİLYAR TL

Cumhurbaşkanı’nın faizleri düşürme bahanesiyle yarattığı kaos ve bunun karşısında eğilip bükülen hükümet ve kurumlar dolar kurunun son bir ayda yaklaşık 20 kuruş birden sıçramasına neden olmuştur. Bu 438 milyar dolarlık net döviz borcu olan Türkiye’nin kur farkı zararını veya TL cinsinden borç yükünü 87,6 milyar TL artırmıştır.

-DOLARA GÜVENEN KAZANDI, TL’YE GÜVENEN KAYBETTİ

Diğer taraftan, kurda son bir ayda yaşanan gelişmelere bağlı olarak, cebinde 10 bin dolar olan biri 1.850 TL kazanırken, cebinde 10 bin TL olan biri 319 dolar kaybetmiştir.

-DÜŞSÜN DİYEREK FAİZİ ARTIRDILAR

Düşmeye başlayan gösterge faizler, yönetimin yanlış söylemleri nedeniyle 1,5 puana yakın yükseldi. Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olundu.

-DİĞER ZAMLARI DA TETİKLER

Geçtiğimiz senenin ortasında 115 dolar civarında olan petrol fiyatları, bugün 55 dolarlara geldi. Dünyada petrol fiyatları yüzde 51,5 gerilerken; bizde benzinin pompa fiyatı sadece yüzde 14 düştü. Dolardaki artış, akaryakıt fiyatları üstünde etkisini göstermeye başladı, elektronik ve otomotiv olmak üzere ithalat bağımlılığı yüksek sektörlerdeki zamları da tetikleyecektir. Bu, 2015 enflasyon hedefleri ve faizlerin düşmesi açısından sıkıntıyı artıracak bir durumdur.

-İŞSİZLİK ARTIYOR; HÜKÜMET MİLLETLE ALAY EDİYOR

İşsizlik de hızla artıyor.  2015’in Ocak ayı itibariyle İşsizlik Sigortasından yararlananların sayısı geçen yıla göre yüzde 23,3 artarak 321 bini aşmıştır. Ülkede İşsizliğin artmaya devam edeceği ortadayken, AKP Hükümeti yabancıların Türkiye’de çalışmasının önünü açmaya çalışıyor. Başbakan Avrupa’daki işsizleri Türkiye’ye çağırıyor. İş arayan her 5 gençten birine iş veremeyen, kendi öğretmenlerine, üniversite mezunlarına iş bulamayan Türkiye, şimdi yabancılara iş verecek düzenlemelerin önünü açmaktadır. Bu milletle açıkça alay etmektir.

-7 HAZİRAN BİR FIRSAT

7 Haziran her gün vatandaşın cebinde yeni bir yangın çıkaran bu iktidardan kurtulmak için fırsattır. Çözüm, kayıtsız şartsız demokrasidir. Çözüm, şeffaf ve hesap verir bir yönetim anlayışının yeniden inşasıdır. Çözüm, yarışmacı bir ekonomidir. Çözüm, büyümenin nimetlerinden herkesin eşit yararlandığı kapsayıcı bir büyüme modelidir. Bunu Türkiye’de yapabilecek yegane güç Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Yorum yaz

“Hükümet TÜİK Eliyle Vatandaşın Hakkı Olan Paraya Çöktü”

CHP’li Öztrak, Haziran ayında TÜİK enflasyonu ile İTO enflasyonu arasındaki makasın son 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, “Bir...
Devamını oku

Bütçe Verileri Sarayın Tercihinin Millet Olmadığını Gösteriyor

CHP’li Öztrak, yılın ilk 6 ayında faiz giderleri, pek çok kalemde harcamaların katlandığına, buna karşın dar ve sabit gelirli vatandaşların...
Devamını oku

“İŞSİZLİK HABİS BİR UR GİBİ BÜYÜYOR”

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı,...
Devamını oku

Hükümetin zulüm değirmeni, çiftçiyi öğütüyor

CHP’li Öztrak, açıklanan buğday taban fiyatının maliyetin bile altında olduğunu belirterek, “Bu fiyatla çiftçi seneye tarlasına gidemez, borcunu ödeyemez… Buğdayda...
Devamını oku

Stok Değişimi 14 Çeyrektir Büyümeyi Aşağı Çekiyor

CHP’li Öztrak, büyüme verilerinde istatistiki hatayı da içeren “stok değişimi” kaleminin yılın ilk çeyreğinde büyümeyi 4,4 puan aşağı çektiğini belirterek,...
Devamını oku

Asgari Ücret Açlık Sınırının 1.967 Lira Altına Düştü

CHP’li Öztrak, Mayıs ayı itibariyle asgari ücretin açlık sınırının 1.967 lira altına düştüğünü belirterek, “Hükümet ‘hedeflerle uyumlu gelirler politikasından’ dem...
Devamını oku

Türkiye’deki Gıda Enflasyonu OECD’nin Grafiklerine Sığmıyor

CHP’li Öztrak, OECD’nin üye ülkelerdeki gıda enflasyonunu gösterdiği grafiğe Türkiye’yi sığdırmak için grafik çubuğunu kesmek zorunda kaldığını belirterek, “Hükümete sorarsanız,...
Devamını oku

CHP’Lİ ÖZTRAK TEKİRDAĞ’DAN YURDA SOKULDUĞU İDDİA EDİLEN GDO’LU MISIRLARI SORDU

CHP’li Öztrak, laboratuvar sonuçlarıyla oynanan tonlarca GDO’lu mısırın GDO’suz gibi gösterilerek Tekirdağ’dan yurda sokulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, Tarım...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com