Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerCHP’DEN TÜİK’E BAĞIMSIZ DENETİM SÖZÜ

CHP’DEN TÜİK’E BAĞIMSIZ DENETİM SÖZÜ

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, büyümenin yüzde 3’ün altına düştüğü 2014 yılında, TÜİK verilerine göre ortalama istihdam artışının 1,3 milyona ulaştığına dikkat çekerek, “TÜİK’in işgücü ve istihdam rakamları başta olmak üzere tüm verileri 7 Haziran seçimlerinden sonra, CHP iktidarında, bağımsız denetçiler tarafından denetlenecektir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün yayımlanan veriler geçen senenin son üç ayında işsizlikteki artışın  kaygı verici boyutlara ulaştığını gösteriyor. Her beş gençten biri işsiz. Kendi gencine iş veremeyen  Hükümet’in yabancıların istihdamına dönük kanun tasarısı hazırlaması kendi  milletine ne kadar yabancı olduğunu göstermektedir” dedi. 2014 Kasım işgücü ve istihdam verilerini yazılı bir açıklama ile değerlendiren Faik Öztrak şu tespitlerde bulundu:

– İŞSİZLİK 45 AYIN ZİRVESİNDE…

“2014’ün son üç aylık dönemini kapsayan Kasım ayı verileri işsizlikteki artış eğiliminin sürdüğünü gösteriyor. İşsizlik 2014 Kasım ayında yüzde 10,7’ye ulaşarak son 45 ayın zirvesine çıktı. Son bir yılda işsiz sayısı ise 599 bin kişi artarak 3 milyon 96 bin kişiye ulaştı. Son bir yılda işsizlikte kaydedilen bu artış  2009 Eylül ayından bu yana en yüksek artış.

– HER BEŞ GENÇTEN BİRİSİ İŞSİZ…

Bu ülkenin umudu, geleceğimizin teminatı gençlerimiz arasında işsizlik ise gerçekten kaygı verici boyutlara ulaştı. Genç işsizliği geçen seneye göre 2 puan birden artarak yüzde 19,9’a sıçradı. Bu son 56 ayın en yüksek genç işsizlik oranı. Resmi rakamlara göre her beş gencimizden birisi işsiz.

– 7 HAZİRAN’DAN SONRA TÜİK VERİLERİ DENETİMDEN GEÇECEK

2014 Kasım istihdam rakamlarında da açıklamaya muhtaç hususlar bulunmaktadır. Büyümenin yüzde 3’lerin altına sarktığı bir yılda ortalama istihdam artışının 1 milyon 300 binlere ulaşması açıklamaya muhtaç bir husustur. Yine 2014’ün ikinci ve üçüncü üç aylarında tarım sektöründeki sırasıyla yüzde 2,6 ve yüzde 4,9 daralmaya karşın, tarım istihdamındaki yüksek artışların devam etmesi izaha muhtaç bir başka husustur. Geçen senenin Kasım ayı itibariyle son bir yılda yaratılan her 100 istihdamın 21’i tarım sektöründen gelmektedir. TÜİK’in işgücü ve istihdam rakamları başta olmak üzere tüm verileri 7 Haziran seçimlerinden sonra, CHP iktidarında, bağımsız denetçiler tarafından denetlenecektir. Mevsim etkileri arınmış rakamlarda ise özellikle sanayi istihdamındaki gerileme kaygı vericidir. Sanayi istihdamının geçen senenin Kasım ayında 80 bin kişi gerilediği anlaşılmaktadır.

-HÜKÜMET, MİLLETİN SORUNLARINA YABANCI

Bu ülkede her beş gencimizden birisi iş ve istihdamla buluşamazken, memleketteki her 100 işsizden 23’ü üniversite mezunuyken, AKP iktidarı yabancılara iş ve istihdam sunmanın kanuni alt yapısını hazırlamakta, Avrupa’nın işsizlerini Türkiye’ye davet ederek kendi milletinin sorunlarına ne kadar yabancı olduğunu açıkça göstermektedir. Dünya üzerinde kendi ülkesindeki işsizliğe gözlerini kapatarak, başka ülkelerin işsizliğine derman olmaya çalışan bir iktidar ancak AKP iktidarı olabilir.

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com