Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerCOŞAN EKONOMİ DEĞİL, HAYAT PAHALILIĞI

COŞAN EKONOMİ DEĞİL, HAYAT PAHALILIĞI

ANKARA – Ekim ayında yıllık enflasyon 9 yılın rekorunu kırarak yüzde 12’ye dayandı, yılsonunda çift haneli enflasyon garantilendi. Fiyatlardaki artış özellikle sağlık, gıda, ulaştırma gibi vatandaşı doğrudan etkileyen alanlarda had safhaya ulaştı. 

 

Hükümet ekonominin coştuğunu iddia ederken asıl coşanın hayat pahalılığı olduğunu söyleyen CHP’li Öztrak, Türkiye’nin sıcak paraya tefeci faizi ödemesine rağmen dolar kurunun ve enflasyonun tutulamadığına dikkat çekti.

 

Ekonomideki sıkıntıların kaynağının hukuk devletinden, kurallardan ve ciddiyetten uzaklaşmak olduğunu ifade eden Öztrak, “Bugün ülkemizde büyük bir ciddiyet açığı vardır. Bu sıkıntıların üstünden ancak hukuka saygılı, ciddi bir yönetimle gelinebilir” değerlendirmesinde bulundu.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarını yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. CHP’li Öztrak, açıklamasında şunları belirtti:

 

COŞAN EKONOMİ DEĞİL, HAYAT PAHALILIĞI

Enflasyon Ekim’de beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Ekim’de tüketici enflasyonu yüzde 2,1 olurken; bu 2011’den bu yana en yüksek Ekim ayı enflasyonu oldu. Ekim’de 12 aylık tüketici enflasyonu ise yüzde 11,9 ile 2008 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

 

ENFLASYON HEDEFLERİ ÇÖPE GİTTİ

Ekim ayı enflasyonu ile beraber hükümetin daha birkaç hafta önce açıkladığı enflasyona ilişkin tahminler de çöp sepetine gitti. 2017’ye yüzde 6,5 enflasyon hedefiyle başlayan, bunu Ekim ortasında yüzde 9,5’e çeken, daha iki gün önce TCMB tarafından yüzde 9,8 olarak açıklanan 2017 enflasyon tahmini henüz bu rakamların dumanı tüterken geçersiz hale geldi. Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen enflasyon yüzde 9,5 ile yine 2008 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek dönem enflasyonu oldu.

 

ÇİFT HANELİ ENFLASYON GARANTİLENDİ

Geçtiğimiz yıllarda Kasım-Aralık döneminde gerçekleşen ortalama enflasyon yüzde 1,2. 2017’nin geri kalanında aynı oranda gerçekleşecek bir fiyat artışı, 2017 enflasyonunun yüzde 10,9 olacağı anlamına geliyor. Yani enflasyonda çift hane garantilendi.

 

CEPTEKİ YANGIN DAHA BÜYÜK

Manşet enflasyon rakamları zaten oldukça vahimken vatandaşın günlük yaşamında en çok tüketilen mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki olağanüstü artışlar ise cepteki yangının daha büyük olduğunu gösteriyor. Nitekim son 12 ayda ulaştırma fiyatlarının yüzde 16,8; gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının yüzde 12,7 ve sağlık hizmetleri fiyatlarının yüzde 12,2 arttığı anlaşılıyor. Döviz kurunun ateşi yenden yükselmişken, akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam yapılırken vatandaşın cebindeki yangının daha da büyüyeceği görülüyor.

 

ENFLASYON CEPHESİNDE UMUT YOK

Merkez Bankası’nın yakından takip ettiği ve ilerleyen günlerin enflasyonu için fikir veren çekirdek enflasyon göstergeleri de önümüzdeki günlerde enflasyon cephesinde değişen bir şey olmayacağını gösteriyor. B ve C çekirdek enflasyon göstergelerinin ortalaması Ekim ayında yüzde 2,3 artarak 2008 Mayıs ayından bu yana en yüksek artışını gösterdi. Aynı çekirdek göstergelerin ortalamasındaki 12 aylık değişim ise Eylül’de yüzde 10,9 iken Ekim ayında yüzde 11,8’e çıktı. Yine yurtiçi üretici fiyatları da geçtiğimiz ayki nispi sakinliğini bozarak Ekim’de yüzde 1,7 arttı. Eylül’de yüzde 16,3 olan 12 aylık yurtiçi üretici enflasyonu Ekim’de yüzde 17,3’e yükseldi.

 

TEFECİ FAİZİ NE ENFLASYONU NE DE DÖVİZ KURUNU TUTABİLİYOR

Yılbaşından bu yana TCMB, piyasaya verdiği paranın faizini 4 puana yakın artırdı. Bugün piyasalarda iki yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 13,2’ye sıçradı. Aynı vadede ABD tahvillerine uygulanan faiz ise yüzde 1,6. Sıcak paraya tefeci faizi ödenmesine rağmen ne kur ne de enflasyon kontrol edilebiliyor. Nitekim bugün dolar kuru yeniden 3,83 TL’ye dayandı.

 

TÜRKİYE’DEKİ SORUNLARIN KAYNAĞI CİDDİYET AÇIĞI

Ekonomideki sıkıntıların kaynağı hukuk devletinden, kurallardan ve dolayısıyla ciddiyetten uzaklaşmada aranmalıdır. Bugün ülkemizde büyük bir ciddiyet açığı vardır. Türkiye’yi yöneten kadroların bir ciddiyeti kalmamıştır. Hükümetin yaşadığı dünya ile vatandaşın dünyası arasındaki makas her geçen gün daha da açılmaktadır. Hükümete göre ekonomi coşmaktadır. Ancak coşan kur, faiz ve hayat pahalılığıdır. Hükümet adeta vatandaşla dalga geçmektedir.

 

EKONOMİYİ SUNİ TENEFFÜSTEN ÇIKARACAK İLACIN ADI HUKUKTUR

Ekonomide çarklar Kredi Garanti Fonu ile yani taşıma suyla döndürülmeye çalışılmaktadır. Ekonomi ve Türkiye’yi suni teneffüsten çekip alacak olan şey hukuktur. Hukuk olmadan güven olmayacağı, güven olmadan yatırım ve istihdam olmayacağı yani ekonomide çarkların kendi dinamikleriyle dönmeyeceği son 3 yıllık tecrübeyle anlaşılmıştır. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Hukuka saygılı, ciddi bir yönetimle tüm bu sıkıntıların üstünden gelinecektir.

 

 

 

Yorum yaz

Bu Gerçekçilik Değil, İflasın İkrarı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “OVP’nin hedefleri ise daha mürekkebi kurumadan riske girmiş görünüyor. Neresinden bakarsanız bakın tulumbada su bitti. Kazanın...
Devamını oku

Babanızın Sarayında, Onun Kurduğu Vakıflarda Keyif Sürürken Siz Ne Kadar İdealistsiniz?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Yüzbinlerce öğretmen atanmamış, özel okullarda insanlık dışı ücretlerle çalıştırılıyor. Atanabilen öğretmen yoksulluk sınırı altındaki maaşıyla ayın...
Devamını oku

CHP Ekonomi Masası Yeniden Yola Çıkıyor

CHP Ekonomi Masası; yeni dönemde çalışmalarına başlıyor. Geçtiğimiz dönem yoğun bir çalışmayla 44 il ziyaret eden ve 40 bin kilometreden...
Devamını oku

KKM’den Çıkış Parça İşlerle Değil, Bütüncül Bir Strateji ve Programla Olmalı

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin “Hazine’ye tek kuruş yük getirmeyecek” diyerek pazarladığı Kur Korumalı Mevduatın “elde avuçta ne varsa yiyip bitiren...
Devamını oku

Seçimlerden Sonra Yaşadıklarımız, Sağlam Durmazsak Yaşayacaklarımızın Fragmanı

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin Mayıs seçimlerinden önce tüm tuşlara bastığını, yerel seçimlerden önce de artık elde kalan ne varsa sonuna...
Devamını oku

Ekonomi Yönetimi ‘Akıl Dışı’ Politikalara Usul Usul Geri Dönüyor

CHP Sözcüsü Öztrak, ekonomi yönetiminin gerekli tedbirleri almak yerine Hazine ve Maliye Bakanı’nın “Akıl dışı” olmakla eleştirdiği politikalara usul usul...
Devamını oku

Birbirlerini Övüyorlar, Milleti Enflasyonla Dövüyorlar

CHP Sözcüsü Öztrak, bugün açıklanan Temmuz ayına ait rekor enflasyon verilerinin Hükümetin ideolojik tercihlerinin bir sonucu olduğunu belirterek, “Güven veren...
Devamını oku

KKM Tıkırtısı Hızlanan Saatli Bomba Gibi

CHP Sözcüsü Öztrak, Kur Korumalı Mevduatın (KKM) büyüklüğünün 3 trilyon lirayı aştığına dikkat çekerek, “KKM, ekonomide giderek büyüyen ve tıkırtısı...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com