Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın AçıklamalarıCUMHURBAŞKANI FATURAYI BAŞKASINA KESMEYE ÇALIŞIYOR

CUMHURBAŞKANI FATURAYI BAŞKASINA KESMEYE ÇALIŞIYOR

-AKP DÖNEMİNDE TÜRKİYE’YE 31,1 MİLYAR DOLAR KAYNAĞI BELİRSİZ PARA GİRDİ

-CHP’NİN İLK İŞİ GİZEMLİ PARANIN KAYNAĞINI SORMAK OLACAK

-BÜROKRATLARIN BU SORULARA HAZIR OLMALARINI BEKLİYORUZ 

 

ANKARA- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Cumhurbaşkanı, Merkez Bankasıyla sene başında yaptığı kavganın vatandaşa faturası ağırlaştıkça ve bugüne kadar anlattığı ekonomide başarı hikayelerinin gerçek olmadığı ortaya çıktıkça, ekonomiyi eleştiren herkesi kötü gidişin sorumlusu ilan etmeye çalışıyor” dedi.

 

AKP hükümetleri döneminde büyümenin giderek düştüğüne, cari açıkta ise rekor artışlar yaşandığına dikkat çeken Öztrak, “AKP iktidarında cari açık rekorlar kırarken; cari açığın finansman kalitesi de hızla bozulmuştur. 12 yıllık AKP iktidarında Türkiye’ye 31,1 milyar dolar kaynağı bilinmeyen para girmiştir. CHP iktidarında ekonomi yönetiminin yapacağı ilk iş Hazine’den TCMB’den ve MASAK’tan bu kaynağı belirsiz para girişlerinin kaynağını sormak olacaktır. Bürokratlar bu soruyu cevaplamaya hazır olmalıdırlar” dedi.   

 

IMF’nin yayımladığı son verilere göre Türkiye’nin dünya ekonomileri içindeki sırasının 2014’te de değişmediğini ifade eden Öztrak ,”Türkiye, AKP’nin göreve geldiği 2002’den 2014’e kadar geçen 12 yılda yerinde saymıştır” değerlendirmesinde bulundu.   

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, yılbaşında TCMB ile tutuştuğu kavganın halka faturası ağırlaştıkça Cumhurbaşkanı’nın bunun üzerini örtmek için iş dünyasının ekonomi hakkında ifade ettikleri sıradan kaygıları bile ekonomideki önlenemez kötü gidişin nedeni ilan ettiğini belirtti. Öztrak, açıklamasında şunları kaydetti:

 

-EKONOMİDE BAŞARI MASAL

Anayasal sınırları tanımayan Cumhurbaşkanı, bunu yaparken, eski partisinin genel başkanı gibi konuşmakta, ekonomide sanal başarı hikayeleri anlatmaktadır. Ancak, IMF’nin bu hafta küresel ekonomiyle ilgili yeni yayımladığı verilere göre Türkiye, AKP’nin göreve geldiği 2002’den 2014’e kadar geçen 12 yılda yerinde saymıştır. Türkiye, satın alma gücü paritesiyle 2002’de dünya ekonomileri arasında 17. sıradır. 2014’te de Türkiye’nin sıralamadaki yeri değişmemiştir.

 

-GİDEREK DÜŞEN BÜYÜME

AKP döneminde Türkiye’nin büyümesi potansiyelinin altında kalmıştır. AKP döneminde ortalama büyüme hızı yüzde 4,7’dir. Türkiye’nin çok partili yaşama geçtiği 1946 yılıyla 2002 arasındaki ortalama büyüme hızı ise yüzde 5,1’dir.

 

-O USTALAŞTIK DEDİ, TÜRKİYE GERİLEDİ

AKP’nin görevde olduğu dönemde büyüme hızı sürekli düşmüştür. Dönemin Başbakanının ifadesiyle 2003-2007 arasındaki “çıraklık(!)” döneminde kucağında dünyada güven uyandıran bir programı bulan AKP, son derece elverişli küresel iklimin de etkisiyle ortalama yüzde 6,9 büyüme sağlamıştır. “Kalfalık(!)” dönemi olan 2008-2011’de büyüme ortalama yüzde 3,3’e, “ustalık(!)” dönemi olan 2012-2014 döneminde ise yüzde 3,0’e düşmüştür.  Her üç dönemde de büyüme performansı bize benzeyen ekonomilerin ortalamasının altındadır. Yani dönemin Başbakanı ustalaştıkça işleri bozmuştur.

Yine IMF’nin son verilerine göre yapılan karşılaştırmada enflasyon ve işsizlik de “kalfalık(!)” döneminde hızla kötüye gitmiştir. 2007 yılında yüzde 8,4 enflasyonla gelişen ve yükselen ekonomiler arasında 61. sırada olan Türkiye, 2014 yılında yüzde 8,2 enflasyonla 25. sıraya tırmanmıştır. Benzer şekilde 2007 yılında yüzde 9,2 işsizlikle gelişen ve yükselen ekonomiler arasında 26. olan Türkiye, 2014’te yüzde 9,9 işsizlik oranıyla 22. sıraya çıkmıştır.

 

-ÜLKEYE MALİYETİ OLAN CUMHURBAŞKANI

Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı olduktan sonra da ekonomiye zarar vermeyi sürdürmektedir. Anayasanın kendisine çizdiği sınırları aşıp Merkez Bankasıyla kavgaya girerek, ülkenin, iş dünyasının ve vatandaşın sırtına ağır yükler yüklemektedir. Erdoğan’ın müdahaleleri nedeniyle TL, benzer ülkelerin para birimlerinden çok daha fazla değer kaybetmiştir. Yılbaşından bu yana Türkiye’ye benzer ekonomilerin para birimleri dolar karşısında yüzde 4,8 değer kaybederken, TL’deki değer kaybı yüzde 15’i aşmıştır. TL’nin dolar karşısında 35 kuruş değer kaybetmesi, 2014 yılsonu itibariyle 431,6 milyar dolar döviz açık pozisyonu olan Türkiye’nin sırtına 151 milyar TL ek yük yüklemiştir. Aynı dönem itibariyle 182,1 milyar dolar açık pozisyonu bulunan özel sektöre kur farkından çıkan fatura ise 63,7 milyar TL olmuştur. Mevcut Hükümetin şirketler kesimini döviz cinsinden borca batıran düzenlemelerinin faturası giderek ağırlaşırken, vatandaşlarımız da TL’deki değer kaybı nedeniyle yapılan zamların cebinde çıkardığı yangını derinden hissetmektedir.

 

-CARİ AÇIK SORUNU DEVAM EDİYOR 

AKP döneminde cari açığın iyileştiği iddiaları da doğru değildir. AKP’nin göreve geldiği 2002 yılında 626 milyon dolar olan cari açık 2014 yılı sonunda 45,9 milyar dolara ulaşmıştır. Cari açığın milli gelire oranı sıralamasında 2002 yılında dünya ülkeleri arasında 115. sırada olan Türkiye, 2014 yılında 79. sıraya sıçramıştır. Bir başka ifadeyle 2002-2014 arasında Türkiye, cari açığın milli gelire oranı sıralamasında 36 sıra birden kötüleşmiştir. 2011 yılında yüzde 9,7’ye yükselen cari açığın milli gelire oranı ise tüm dönemlerin rekorudur.

 

-GİZEMLİ PARANIN KAYNAĞINI SORACAĞIZ

Cari açık AKP iktidarında rekorlar kırarken; cari açığın finansmanında net hata noksan kalemi hiçbir dönemde olmadığı kadar artmıştır. AKP iktidarında kaynağı belirsiz para girişi 31,1 milyar dolara ulaşmıştır. Sadece 2015’in Şubat ayında ülkemize kaynağı belirsiz 4,3 milyar dolar girmiştir. Bu, son 17 yılın rekorudur. CHP iktidarında ekonomi yönetiminin yapacağı ilk iş bu hareketleri izlemekle görevli olan Hazine Müsteşarlığı’ndan, TCMB’den ve MASAK’tan bu paranın kaynağını sormak olacaktır. Bürokratların bu sorulara hazır olmalarını bekliyoruz.

 

-8 HAZİRAN SABAHI YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

Türk ekonomisini düzlüğe çıkaracak en önemli ve acil yapısal reform seçimler sonucunda bu iktidarın işbaşından ayrılması ve tecrübeli kadrolarıyla Cumhuriyet Halk Partisinin iktidara gelmesidir. İkinci önemli reform da Cumhurbaşkanının Anayasal sınırlara geri döndürülmesi olacaktır. 8 Haziran sabahı Türkiye’de vatandaşımızın yüzünün güldüğü yeni bir dönem başlayacaktır.

 

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com