Main menu
Second Menu

DİKTA REJİMLERİNİ ARATMIYOR

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hukuk ve piyasa düşmanı kadroların AKP’ye hakim olduğunu, hukukun üstünlüğünün zedelendiğini belirterek, “İş adamlarına ve basına yapılan baskılar dikta rejimlerini aratmıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini, her gün şehit haberleri geldiğini belirtti. Dün de Hakkari ve Mardin’de 5 polisin şehit olduğunu hatırlatan Öztrak, “Milletinin canını, askerini, polisini koruyamayan, görevini ihmal ettiğini itiraf eden AKP kadroları, bugün de milletin malına, mülküne, haber alma özgürlüğüne göz dikmiştir” dedi. Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

-BOYDAK’A GÖZALTI TEPKİSİ

AKP kadrolarına giderek hukuk ve piyasa düşmanlığı hakim olmaktadır. Nitekim son AKP kongresinden sonra da en azından piyasa ve hukuk sözünü söyleyen kadroların da önemli bir tasfiyeye uğradığı dikkat çekmektedir. AKP kadroları uzunca bir süredir muhalif gördükleri şirketlere, basın kuruluşlarına baskılar yapıyor. Bugün bunun son örneği Kayseri’de yaşandı. Boydak grubunun yöneticilerinin gözaltına alındığını basından öğrendik. Gerekçe, nitelikli yağma. İlginç bir takım cürümlerin icat edildiğini görüyoruz. Elbette bir suç varsa bu usulüne uygun olarak soruşturulmalıdır. Ancak iş dünyasına dönük operasyonların epeydir davul ve zurna eşliğinde yapıldığını görüyoruz.

-DİKTA REJİMLERİNİ ARATMIYOR

Ünlü bir Fransız devlet adamının söylediği gibi “Adaletsiz bir ülke mezbahadan başka bir şey değildir.” Hukuku, siyasetin bir aracı haline getirirseniz, gün gelir bundan en çok bunu yapanlar, buna sebep olanlar üzülür. Yargı kararlarının “Yok hükmünde sayıldığı”; Anayasayı korumakla yükümlü olanların Anayasayı ilga ettiğini açıkça itiraf ettiği, hukukun fiili duruma uydurulmaya çalışıldığı günlerden geçiyoruz. Yönetimde keyfilik her geçen gün artıyor. İş adamlarına ve basına yapılan baskılar dikta rejimlerini aratmıyor.

-LAZER GÜDÜMLÜ FÜZE

Medyada bazı tetikçiler hedef gösteriyor, hukuk ise bu hedefler üzerinde lazer güdümlü füze gibi kullanılıyor. AKP milletvekilleri medya organlarını basıyor. “Bunlar dayaktan anlar” diye kabadayı ağzıyla konuşuyor. AKP yönetimi ise bu milletvekilini uyarmak ve ceza vermek yerine bu milletvekilini sahipleniyor, yaptıklarına ortak oluyor.

-HUKUK İKTİDARIN SOPASI OLDU

Gerçi bunlar sadece bugün yaşanan şeyler değil. Türkiye 2007’den sonra bu olaylara şahit olmaya başladı. 2009’da Doğan Grubuna büyük vergi cezaları kesildi. 2013’de Koç Grubunun aldığı otoyol ve milli gemi ihaleleri iptal edildi. Ayni gruba ait TÜPRAŞ’a maliyeciler polis eşliğinde baskın yaptı. TÜSİAD başkanları üzerlerinde kurulan baskılara dayanamadı ve istifa etti. Dün bu gruplara yapılan baskılara itiraz eden iş dünyasının nadir gruplarından Boydak Grubuna bugün baskın yapıldı. Bugün yaşadıklarımızı biz 12 Eylül dikta rejiminde bile yaşamadık. Hukuk 12 Eylül’de bile bu kadar iktidarın sopasına dönüşmedi.

-MİLLİ EKONOMİYE KESİLEN CEZA

Baskın yapılan, ceza kesilen bu şirketlerin önemli bir kısmı borsaya kote milli şirketler. Milli değerler. Bu şirketler, değerler üzerinde yapılacak her haksız, davul zurnayla yapılan operasyon milletin dişinden tırnağından artırdığı tasarrufların eriyip gitmesi demek. Milli ekonomi lafını ağzından düşürmeyenlerin milli ekonomiye kestiği ceza bu.

-HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ZEDELERSENİZ YATIRIM OLMAZ

Bu yapılanlar sonucunda ülkede sadece sivil özgürlükler değil, ekonomik özgürlükler de daralıyor. Bakın geçtiğimiz yıl Türkiye, Ekonomik Özgürlükler Endeksi sıralamasında 6 sıra gerileyerek 178 ülke arasında 70’inci oldu. Yine aynı yılda Yolsuzluk Endeksinde dünyada puanı en hızlı düşen ülke biz olduk. Böyle bir ülkede elbette yatırım olmaz, olan yatırımlar da kaçar. Ekonomik büyüme hızımız yüzde 2-3 bandına sıkışmış durumda. İşsizimiz çok. Dün açıklandı son bir yılda işsiz sayısı 226 bin kişi artarak 2,9 milyona çıktı. Gençler arasında işsizlik oranı son 14 aydır düşmüyor. Haziran’da gençler arasında işsizlik, mevsim etkilerinden arınmış verilerle, yüzde 19,2’dir. Neredeyse her beş gencimizden birisi iş ve istihdamdan mahrum. Bizim büyümek için, iş ve istihdam yaratmak için özel sektör yatırımlarına ihtiyacımız var. Bu ihtiyaç duyduğumuz yatırımları, hukukun üstünlüğüne zarar vererek, piyasa ile kavga ederek sağlayamazsınız.

-OTORİTERLEŞME DEVAM EDERSE BÜYÜYEMEYİZ

Bugün insani gelişmişlik bakımından dünyada ilk 20’de olan ülkeler demokrasi ile son 20’dekiler ise otoriter ve melez rejimlerle yönetiliyor. Türkiye’de yaşanan bu otoriterleşme süreci sona ermedikçe Türkiye’nin büyümesi zenginleşmesi mümkün değildir.

-MİLLETİN FERASETİ BUNA İZİN VERMEZ

Hukuk, adalet herkese lazımdır. Türkiye bunu geçmişte tecrübe etmiştir. Gelecekte de bunu tecrübe edecektir. Milleti kaos ve Recep Tayyip Erdoğan ikilemiyle tehdit ederek, zorla ve zorbaca anayasa ve demokratik teammüller çiğnenerek ülkemiz felakete sürükleniyor. Ben milletin ferasetinin buna izin vermeyeceğini ve millet iradesine kumpas kurup milli iradeyi ikmale bırakanlara 1 Kasım’da millet hak ettiği cevabı verecektir.

-BAYRAK IRKÇILIK DEĞİL

STK’ların teröre karşı düzenleyeceği mitinge HDP’nin sadece Türk bayrağı kullanılması nedeniyle tepki gösterdiği belirtilerek bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine Öztrak şunları söyledi:

“Türk bayrağı ırkçılık falan değildir. Bayrağımız milletimizin birliğini ve beraberliğini temsil eder. Milletin birlik ve beraberliğinin talep edildiği bir ortamda da şanlı Türk bayrağının kullanılmasından daha doğal hiçbir şey olamaz.”

Yorum yaz

“Hükümet TÜİK Eliyle Vatandaşın Hakkı Olan Paraya Çöktü”

CHP’li Öztrak, Haziran ayında TÜİK enflasyonu ile İTO enflasyonu arasındaki makasın son 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, “Bir...
Devamını oku

Bütçe Verileri Sarayın Tercihinin Millet Olmadığını Gösteriyor

CHP’li Öztrak, yılın ilk 6 ayında faiz giderleri, pek çok kalemde harcamaların katlandığına, buna karşın dar ve sabit gelirli vatandaşların...
Devamını oku

“İŞSİZLİK HABİS BİR UR GİBİ BÜYÜYOR”

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı,...
Devamını oku

Hükümetin zulüm değirmeni, çiftçiyi öğütüyor

CHP’li Öztrak, açıklanan buğday taban fiyatının maliyetin bile altında olduğunu belirterek, “Bu fiyatla çiftçi seneye tarlasına gidemez, borcunu ödeyemez… Buğdayda...
Devamını oku

Stok Değişimi 14 Çeyrektir Büyümeyi Aşağı Çekiyor

CHP’li Öztrak, büyüme verilerinde istatistiki hatayı da içeren “stok değişimi” kaleminin yılın ilk çeyreğinde büyümeyi 4,4 puan aşağı çektiğini belirterek,...
Devamını oku

Asgari Ücret Açlık Sınırının 1.967 Lira Altına Düştü

CHP’li Öztrak, Mayıs ayı itibariyle asgari ücretin açlık sınırının 1.967 lira altına düştüğünü belirterek, “Hükümet ‘hedeflerle uyumlu gelirler politikasından’ dem...
Devamını oku

Türkiye’deki Gıda Enflasyonu OECD’nin Grafiklerine Sığmıyor

CHP’li Öztrak, OECD’nin üye ülkelerdeki gıda enflasyonunu gösterdiği grafiğe Türkiye’yi sığdırmak için grafik çubuğunu kesmek zorunda kaldığını belirterek, “Hükümete sorarsanız,...
Devamını oku

CHP’Lİ ÖZTRAK TEKİRDAĞ’DAN YURDA SOKULDUĞU İDDİA EDİLEN GDO’LU MISIRLARI SORDU

CHP’li Öztrak, laboratuvar sonuçlarıyla oynanan tonlarca GDO’lu mısırın GDO’suz gibi gösterilerek Tekirdağ’dan yurda sokulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, Tarım...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com