Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerENFLASYON ALARM VERİYOR, VATANDAŞI ZOR BİR YIL BEKLİYOR

ENFLASYON ALARM VERİYOR, VATANDAŞI ZOR BİR YIL BEKLİYOR

ANKARA – 03 Mart 2013 – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında şunları belirtti:

-ENFLASYON ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA DA ARTMAYA DEVAM EDECEK

TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2014 Ocak ayında %7,8 olan yıllık enflasyon; Şubat ayında 7,9’a çıkarken “çekirdek enflasyonda” rekor artışlar oldu. Çekirdek enflasyon göstergelerinden H endeksi 2012 Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan %8,63’e çıkarken, I Endeksi son 81 ayın rekorunu kırarak %8,43’e ulaştı. Bu durum enflasyondaki artışın geçici olmadığını, önümüzdeki aylarda da artış eğiliminin süreceğini gösteriyor.

-ERTELENEN ZAMLAR HENÜZ YANSIMADI

Tüm bu veriler ve ileriye yönelik riskler 2014’te çift haneli enflasyon ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Nitekim, Türk Lirasının kur sepeti karşısında, son bir yılda, yüzde 26’ya varan değer kaybı henüz enflasyona tam olarak yansımadı. Öte yandan kurdaki artışa karşın elektrik ve doğalgaz zamları yerel seçimlerin ardına ötelendi. Yine kuraklık nedeniyle başta gıda fiyatlarında olmak üzere vatandaşın temel tüketim ürünlerinin fiyatlarında ciddi artışlar bekleniyor.

-VATANDAŞ KISKAÇTA

Hükümetin yanlış ekonomi politikaları ve içine düştüğü yolsuzluk ve rüşvet skandalını örtebilmek için hukuku tepelemesi nedeniyle vatandaşlarımızın 2014’te iki koldan sıkışacağı anlaşılmaktadır.

İlk olarak, bu yıl vatandaşın gelirinde kayda değer bir artış olmayacaktır. 2014’te resmi büyüme hedefi % 4 olmasına karşın, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminleri bunun yarısına(%2 civarına) kadar düşmüştür. Hem TL’nin değer kaybı hem de büyümenin düşük kalması, 2014’te kişibaşına düşen milli gelirin 10 bin dolar tuzağından çıkmasını güçleştirecektir.

İkinci olarak, artan hayat pahalılığı vatandaşın cüzdanını vuracak, alım gücünü düşürecektir. Geliri artmayan vatandaş, artan hayat pahalılığı nedeniyle borçlarını ödemekte daha da zorlanacaktır.

-VATANDAŞIN SIKINTILARI HÜKÜMETİN GÜNDEMİNDE DEĞİL

Tüm bu gerçekler ortada olmasına karşın vatandaşın sıkıntıları hükümetin gündeminde değildir. Suçluların telaşı içindeki Hükümet, tüm enerjisini ve gücünü yolsuzluk ve rüşvet iddialarını kapatmak için kullanmakta, hukuk devletini ortadan kaldırmakta ve kamu vicdanında yaralar açmaktadır.

-VATANDAŞ SEÇİMLERDE KENDİ KADERİNE EL KOYMALI

Hükümetin başı, güven ve istikrar önündeki en büyük engel haline gelmiştir. İçinde bulunduğumuz aydan başlayarak önümüzdeki seçimler değerli vatandaşlarımızın kendi kaderlerine el koyması için ciddi bir fırsattır. Yolsuzluk ve rüşvet batağına saplanıp kalmış AKP’ye yol vererek, ülkemizde güven ve istikrarı tesis etmek vatandaşlarımızın elindedir.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com