Main menu
Second Menu

HANGİ ÜLKEYE KEFİL OLDUK?

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hazine’nin başka ülkelerin borçlarına kefil olmasının usul ve esaslarını düzenleyen yeni yönetmeliği TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, “Son 12 yılda Bakanlar Kurulu kararıyla herhangi bir yabancı ülkenin yükümlülüklerine Hazine garantisi verilmiş midir?” diye sordu. 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesiyle, Hazine’nin ülke garantilerini TBMM gündemine taşıdı.

 

-TÜRKİYE’NİN HAZİNESİ YABANCIYA KEFİL Mİ OLUYOR?

2014 yılının son gününde yayımlanan Hazine Garantili Yükümlülüklerin Üstlenilmesinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te, önceki yönetmelikte yer almayan “Hazine ülke garantisi altında olan yükümlülüklerin üstlenilmesi” başlığıyla yeni bir madde eklendiğine dikkat çeken Öztrak, şu soruları gündeme getirdi:

 

-GİZLİ GARANTİ VERİLDİ Mİ?

“2002 yılında çıkan yönetmelikte yer almayan ‘Hazine ülke garantisi altında olan yükümlülüklerin üstlenilmesi’ başlıklı maddeye yeni yönetmelikte neden ihtiyaç duyulmuştur? Son 12 yılda Bakanlar Kurulu kararıyla herhangi bir yabancı ülkenin yükümlülüklerine Hazine garantisi verilmiş midir? Hükümetiniz bugüne kadar yabancı ülkelerin borçlarına ve yükümlülüklerine garanti verdiyse, bunlar bütçede hangi hesap altında gösterilmiştir? Yabancı ülkelerin yükümlülüklerine bugüne kadar garanti verilmediyse, bu düzenlemeyle, önümüzdeki günlerde böyle bir garantinin verilmesi mi düşünülmektedir? Bu ülke veya ülkeler hangileridir?”

Soru Önergesi_Ali Babacan_Hazine Garantileri_

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com