Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Soru ÖnergeleriİSTANBUL’A 3. HAVALİMANIYLA İLGİLİ YENİ İDDİALAR TBMM GÜNDEMİNDE

İSTANBUL’A 3. HAVALİMANIYLA İLGİLİ YENİ İDDİALAR TBMM GÜNDEMİNDE

 

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı ile ilgili yeni iddiaları TBMM gündemine taşıdı. İhaleyi kazanan konsorsiyumun karşılaştığı zorluklar nedeniyle işi ve kredi borçlarını devlete bırakıp gitme ihtimalinin bulunduğu iddialarını hatırlatan Öztrak, “Bu konsorsiyuma Hazine veya diğer kurumlar tarafından açık ya da örtülü hangi garantiler verilmiştir? Verilen garantilerin tamamı Hazine’nin garantili borçlar kütüğünde yer almakta mıdır?” diye sordu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı ihalesiyle ilgili iddiaları gündeme getirdi. İhalenin, proje ve jeolojik etütler yeterince çalışılmadan yapıldığı, ihaleyi alan firmaların inşa sürecinde ortaya çıkan zorluklar nedeniyle işi yapmakta gönülsüz olduğu iddialarını hatırlatan Öztrak, ihaleyi alan konsorsiyumun işi ve kredi borçlarını devlete bırakıp gitme ihtimali bulunduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu.

 

-BULGARİSTAN’A NE KADAR ÖDEYECEĞİZ?

İddialardan birinin de Havalimanının Bulgar hava sahasına yakınlığı nedeniyle inecek uçakların sürekli Bulgar hava sahasını kullanacağı, yaklaşmaların ve beklemelerin Bulgar hava sahasında olacağı, bu nedenle uçakların Bulgaristan’a yüksek miktarda ödeme yapmak zorunda kalacağı Bulgaristan’ın bu nedenle DHMİ’den çok ciddi paralar istediği olduğunu belirten Öztrak, şu soruları yöneltti:

 

-VERİLEN GARANTİLER HAZİNE’NİN KÜTÜĞÜNDE GÖSTERİLİYOR MU?

“Üçüncü havalimanının inşaatı için DHMİ tarafından tasdik edilmiş bir projenin olmadığı haberleri doğru mudur? Havaalanının konumu nedeniyle buraya inecek uçakların Bulgar hava sahasına girmek zorunda kalacağı ve bu nedenle Bulgaristan’a ödeme yapılacağı doğru mudur? Doğruysa 150 milyon yolcu kapasiteli olacağı belirtilen havalimanına inecek uçaklar için Bulgaristan’a ne kadar para ödenecektir? İhaleyi kazanan konsorsiyuma kaç yolcu için ve yolcu başına ne kadarlık ücret karşılığında garanti verilmiştir? Bunun dışında Hazine veya diğer kurumlar tarafından açık ya da örtülü(yasayla belirlenmiş) hangi garantiler verilmiştir? Verilen garantilerin tamamı Hazine’nin garantili borçlar kütüğünde yer almakta mıdır?”

 

Soru Önergesinin Tam Metnine Ulaşmak İçin: Soru Önergesi_Lütfi Elvan_ 07 Kasım 2014

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com