Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakBasın ToplantılarıKANKALARIN ARASI NEDEN BOZULDU?(TEKİRDAĞ-ÇORLU/7 HAZİRAN 2013)

KANKALARIN ARASI NEDEN BOZULDU?(TEKİRDAĞ-ÇORLU/7 HAZİRAN 2013)

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Erdoğan’ın “faiz lobilerine” yönelik eleştirisiyle ilgili olarak, “Sayın Başbakan siz yıllarca bu ‘lobilerin kankası’ olmadınız mı? Oldunuz. Şimdi bu lobilerle aranızı bozan nedir?” dedi.

-AKP’nin yanlış ekonomi politikalarıyla ülkeyi sıcak paraya muhtaç hale getirdiğini ifade eden Öztrak, uygulanan ekonomi politikalarıyla cari açığı 10 yılda 7,5 kat artıran hükümetin bu cari açığı şimdiye kadar “faiz lobisinden aldığı paralarla” kapattığını belirterek, “Başbakan’ın kendisi faiz lobisi ile kanka olurken; ülke faiz lobisine mahkûm oldu” değerlendirmesinde bulundu.

-Erdoğan’ın AKP hükümetleri döneminde faiz lobileri ile yaşadığı balayının sona ermeye başladığını, bu yüzden de faiz lobilerini suçladığını kaydeden Öztrak, “Başbakanın çıkarıp attığı eski gömleğin rahmetli sahibinin güzel bir sözü vardı: Hadi oradan!

TEKİRDAĞ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Erdoğan’ın “faiz lobilerin” yönelik eleştiriyle ilgili olarak, “Sayın Başbakan siz yıllarca bu ‘lobilerin kankası’ olmadınız mı? Oldunuz. Şimdi bu lobilerle aranızı bozan nedir?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Çorlu İlçe Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısında, herkesin olduğu gibi hükümetin de Gezi Parkı olaylarından ders çıkarması gerektiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiyi günü geldiğinde inilecek bir tramvay olarak gördüğünü ve sadece 4 yılda bir ortaya konan bir sandıktan ibaret zannettiğini ifade eden Öztrak, Başbakan’ın olaylara karşı gösterdiği tavrın ülkeye faturasının giderek ağırlaştığını belirtti.

-AFRİKA’NIN SICAĞI GEVŞETİR DERKEN…-

Öztrak, Gezi Parkı olaylarının ortasında Kuzey Afrika gezisine çıkan Erdoğan’ın ilk durağı olan Fas’a seyahati öncesinde yaptığı açıklamalarla Türkiye’de siyasi bir krizin fitilini ateşlediğini ve Borsa’nın adeta yere çakılmasına sebep olduğunu belirterek, “Belki Kuzey Afrika’nın sıcak havası Başbakanı biraz gevşetir, aklıselime dönmesi için bir fırsat olur, biraz soluklanır diye düşünürken Başbakan bu sefer Tunus’tan ortamı gerecek söylemlerine devam etti” dedi. Öztrak, Başbakan’ın dört günlük Afrika gezisinin Türkiye maliyetinin büyük olduğunu, 580 milyar TL olan borsadaki şirketlerin değerinin bu sürede 68 milyar TL eridiğini, açıklamaların ardından dolar kurundaki artışın Türkiye’ye kur farkından maliyetinin 10,2 milyar TL; reel sektöre maliyetinin ise 3,4 milyar TL olduğunu ifade etti.

-ABD VE IMF İLE NİKAHI KIYAN KENDİSİ DEĞİL Mİ?-

Erdoğan’ın Türkiye’ye döndüğünde yaptığı “faiz lobisini” suçlayan sözlerini anımsatan Öztrak, “Başbakan, demokrasiyle bağdaşmayan eylem ve söylemlerinin millete faturasının sorumluluğunu faiz lobisine atmış. Ben çok açık konuşacağım. Sayın Başbakan, iktidara geldiğinizde ve daha henüz Başbakan bile olmamış iken, ABD’ye ve IMF’ ye gidip faiz lobisi ile nikâh kıyan siz değil miydiniz?” diye sordu.

-BAŞBAKAN FAİZ LOBİLERİNİN “KANKASI”-

Erdoğan’ın suçladığı faiz lobisinin gücünün demokratik tepkilerini ifade eden gençlere yetmeyeceğini, “babasından başka baba istemeyen” yurttaşlara orantısız güç kullanılan müdahaleleri yaptıramayacağını belirten Öztrak, “Faiz lobisi tek bir şey yapar. Başbakan ile ‘kanka’ olmaya çalışır. Sayın Başbakan siz yıllarca bu ‘lobilerin kankası’ olmadınız mı? Oldunuz” dedi.

-CARİ AÇIĞINI FİNANSE EDERKEN İYİYDİ, ŞİMDİ NE OLDU?-

AKP hükümetinin Türkiye’de üretmeden, “paradan para kazanan”, fakirin fukaranın parasını faiz diye alıp götüren lobilerle kol kola yürüdüğünü söyleyen Öztrak, Erdoğan’ın hesaplar ters dönünce faiz lobilerinden şikâyet etmeye başladığını belirtti. Öztrak, AKP iktidarı öncesindeki 52 yılda Türkiye’nin 44 milyar cari açık verdiğini, AKP’nin 10 yıllık iktidarında ise cari açığın patlama yaparak 333 milyar dolara çıktığını belirten Öztrak, “Açığı 10 yılda 7,5 kat artırdınız. Peki, bu cari açığı faiz lobisinden aldığınız paralarla kapatmadınız mı? Şimdi niye bu lobilerden şikâyet ediyorsunuz? Bu lobilerle aranızı şimdi bozan nedir?” dedi.

-EKONOMİYİ FAİZ LOBİSİLERİNE TESLİM ETTİ-

Başbakan Erdoğan’ın “Bu milletin alın terini onlara yedirtmeyeceğiz” dediği faiz ve rant lobisinin sadece geçen yıl, Türkiye’de borçlanma kâğıtlarından dolar bazında yüzde 21, borsada yüzde 63 para kazandığını belirten Öztrak, Başbakan’ın şimdi “esip gürlediği” faiz ve rant lobisinin, sadece alın terini değil, fakir fukaranın, garip gurebanın parasını da alıp götürdüğünü belirtti. Öztrak, “Sayın Başbakan ve iktidarı ailelerimizi ve şirketlerimizi hızla borçlandırdı. Ekonomiyi sıcak paraya bağımlı hale getirdi. Başbakan’ın kendisi faiz lobisi ile kanka olurken; ülke faiz lobisine mahkûm oldu” dedi.

-LOBİLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRAN KENDİSİ-

AKP’nin yanlış ekonomi politikaları sonucu, 2012 yılında ailelerin borcunun 10 yıl önceye göre yüzde 4 bin 376 artarak 300 milyar TL’ye çıktığını, ülkenin dışarıya net finansal borcunun, reel kesimin döviz açık pozisyonunun ve kısa vadeli dış borçlarının kat kat arttığını ifade etti. AKP’nin biriken tüm sorunlara karşın, ekonomide güvenlik çapaları oluşturmak yerine çapaları daha da gevşettiğini ve ekonomiyi kırılgan hale getirdiğini anlatan Öztrak, “Tüm bunlar ekonomiyi iç ve dış şoklar karşısında savunmasız bıraktı.  Başbakanın şimdi şikâyet ettiği faiz lobisinin işini kolaylaştırdı” değerlendirmesinde bulundu.

-CİNCİ HOCALARIN AKLINA UYDULAR-

Sıcak para ile şişirilen bir ekonominin “duvarları camdan yapılma bir ev” gibi hassas olduğunu, bu konuda hükümeti birçok defa uyardıklarını söyleyen Öztrak, “Bizi dinlemeyen AKP hükümeti Cinci Hocalarının reçeteleriyle ekonominin derdine derman aradı. Biz ülkeyi sıcak paraya mahkûm etmeyin, memlekette ne sanayi ne rekabet gücü bıraktınız, yapmayın derken; AKP hükümeti faiz lobisi ve cinci hocalarının aklına uydu, elbirliği ile ülkeyi gazino ekonomisi haline getirdiler” dedi.

-HESABIN DÖNDÜĞÜ GÜNE GELDİK-

Erdoğan’ın AKP hükümetleri döneminde faiz lobileri ile yaşadığı balayının sona ermeye başladığını, bu yüzden de faiz lobilerini suçladığını kaydeden Öztrak, “Başbakanın çıkarıp attığı eski gömleğin rahmetli sahibinin güzel bir sözü vardı: Hadi oradan! ‘Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner’ derler. Anlaşılan hesabın döndüğü o güne gelmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

-AKP BALON EKONOMİSİNİN SINIRLARINA GELDİ-

Başbakan’ın bugüne kadar beraber yürüdükleri faiz lobisinden neden birden bire ayrı düştüklerini halka açıklaması gerektiğini ifade eden Öztrak, AKP’nin Türkiye’nin uygulanan “balon ekonomisinin” ve “faiz-rant-inşaat üçgeninde götürülen ekonomik modelin” sınırlarına gelindiğini belirtti. Son iki hafta yaşanan tüm ekonomik gelişmelerin buna işaret ettiğini söyleyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin üyesi olduğu OECD gibi uluslararası kuruluşlardan tutun da, uluslararası banka ve aracı kurumların raporlarında Türkiye ‘en kırılgan ekonomiler’ listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bunlar hayra alamet değil arkadaşlar.”

-EKONOMİYİ BU HALE GETİREN BAŞBAKAN VE İKTİDARI-

Dünya ekonomisi artık yeni bir döneme girdiğinin sinyallerini verdiğini, ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin parasal genişlemenin sonuna gelindiğinin işaretlerini verdiği açıklamasıyla tüm dünya borsalarında şişmiş balonların sönmeye başladığını belirten Öztrak, Türkiye’nin bu gelişmeden kırılgan ekonomisi nedeniyle çok daha fazla etkilendiğini belirterek özetle şunları söyledi:

“Bu ekonomiyi Bernanke’nin ağzına bakar hale getiren elbette ki Taksimdeki vatandaşlar ve onlara diğer illerde destek veren halk değil. Ekonomiyi Bernanke’nin ağzına bakar hale getiren; Başbakan ve onun iktidarıdır.”

-BAŞBAKAN’IN AMACI NE?-

Türkiye’nin geçen yıl yüzde 2,2’lik büyüme ile adeta yerinde saydığını, uluslararası kuruluşların da büyüme tahminlerini düşürdüğünü belirten Öztrak, “Tüm bunlar ortada iken, başbakanın siyasi tansiyonu yükselterek, vatandaşı ile inatlaşarak tüm bu risklere bir de siyasi belirsizlik ve sosyal riskleri eklemesinin amacı nedir? Gerçekten faiz lobisiyle arası mı bozuldu yoksa halkı bir kez daha çarpmak için birlikte yeni bir fırsat mı yaratmaya çalışıyorlar? Başbakan’ı aklıselime davet ediyorum. Başbakan’ın siyaseti geren dili, Türkiye’de belirsizliği artıran söylemi milletin alın teri ile yarattığı değerleri eritmektedir. Başbakan bunun sorumluluğundan kaçmak için çabalıyor. Eşeği dövemeyen Başbakan semeriyle uğraşıyor” dedi.

-BAŞBAKAN GERİLİMİ DÜŞÜRMEZDE İSTİKRAR TEHLİKEDE-

Yaşananların çözümü için tek bir özür ve özeleştirinin yeterli olduğunu belirten Öztrak, Türkiye’nin seçim ve olası referandum dönemine girdiği bu kritik dönemde Başbakan’ın “aklıselime dönmemesi” halinde toplumsal gerilimin artacağını, siyasi istikrarsızlığın ve buna bağlı olarak ekonomik istikrarsızlığın hızla artacağını ifade etti. Öztrak, “Bu inatlaşma sürerse Tayyip Erdoğan tek parti iktidarında siyasi istikrarsızlık yaratma becerisini gösteren ve zaten zor durumda olan ekonomiyi krize sokarak, vatandaşının evinin tapusunu, arabasının ruhsatını elinden alan bir başbakan olarak tarihteki yerini alacaktır” diye konuştu.

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com