Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Bizden Haberler Güncel HaberlerKarşı Gazete Röportajı: Ekonomide Yeni Bir Programa İhtiyaç Var

Karşı Gazete Röportajı: Ekonomide Yeni Bir Programa İhtiyaç Var

Hazine eski Müsteşarı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ekonomideki son gelişmeleri, dolardaki tarihi yükselişi Karşı Gazete’ye değerlendirdi.

Burcu ORAL EVREN | KARŞI GAZETE RÖPORTAJErdoğan’ın açıklamalarının, ekonomideki kırılganlığı artırdığını vurgulayan Öztrak “fatura yine vatandaşa çıkacak” uyarısı yaptı. Yeni bir ekonomi programı önerdi.

 İşte Öztrak’ın değerlendirmeleri…

“BANKA BATIRMAYA SOYUNAN CUMHURBAŞKANI, RİSKİ ARTIRIYOR”

– Ekonomideki gidişat, dolar kurunda dikkat çeken değişiklikler olduğu zaman vatandaşı dikkatini daha çok çekiyor. Şimdi herkesin gözü kulağı dolarda… Bir de dolardaki yükseliş ile birlikte ekonomi yönetimine sert çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’da… Erdoğan’ın açıklamaları durumu nasıl etkiliyor?

Cumhurbaşkanının, Anayasanın kendisine çizdiği sınırların dışına çıkarak ekonomiye müdahale etmesi, faiz indir baskısı yapması ekonomide belirsizliği ve siyasi risk algısını artırıyor.

Cumhurbaşkanı, TCMB’yi bir yandan kıyasıya eleştiriyor. Köşeye sıkıştırıyor,  sonra dolar kurundaki artışı görünce Merkez Bankası hesabını verir diyerek tehdit ediyor.

Cumhurbaşkanı banka batırmaya soyunuyor. Ekonomi yönetiminin direksiyonundaki bakanlardan ve Başbakan’dan ciddi bir söz çıkmıyor. Hiç kimse çıkıp da Cumhurbaşkanı’na “Sen sorumsuzsun, yumurta küfesi benim omzumda. Bırak da işimizi yapalım” diyemiyor.

“DOLAR 10 KURUŞ ARTINCA, FİRMALAR 20 MİLYAR TL ZARAR EDİYOR”

-Dolar ve faizde artış, bizi nereye götürecek?

Cumhurbaşkanına, “Bizim işimize de TCMB’nin işine de karışma” diyemeyen Hükümet, ülkede siyasi risk ve belirsizliğin artmasına neden oluyor. Bunun faturası da dolar kurunda ve faizde artış olarak vatandaşa çıkıyor.

Bakın, dolar kuru rekor üstüne rekor kırıyor. Dolar kuru 2,30 TL’den 2,50’ye kadar geldi. Dünyada ham petrol fiyatları 57 dolara düşmüşken, bizde akaryakıta yeniden zam üstüne zam geliyor.

Diğer taraftan, Türkiye’de iş dünyasının döviz açığının 180 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde dolar kurundaki her 10 kuruşluk artış, firmaların 20 milyar TL’ye yakın kur farkı zararı yazmasına neden oluyor.

“FATURA, VATANDAŞA ÇIKACAK”

– Zarar eden firmalar ne yapacak? Bu durum büyümeyi de etkilenecek mi?

Kurdaki 20 kuruşluk artışın şirketlere faturası 40 milyar TL’yi buldu. Bu durumda firma ne yapacak? Yapabileceği üç şey var.

Ya zam yapacak, ya işçileri işten çıkaracak, ya da “Böyle ülkede yatırım da yapılmaz, riske de girilmez” diyerek iş yerini kapatıp gidecek. Her üç durumda da enflasyon, işsizlik, düşük büyüme ve gelir olarak fatura vatandaşa çıkacak.

“YENİ BİR PROGRAMA İHTİYAÇ VAR”

-Ekonomiyi rahatlatmanın yolu ne?  Çözüm için ne öneriyorsunuz?

Biz hep diyoruz Türkiye iyi yönetilmiyor. Bu kötü yönetimden kurtulmak için 7 Haziran büyük fırsattır.

Türkiye, demokratik, şeffaf, hukuk devletine inanmış, ekonomik büyümeden herkesi adil biçimde yararlandıracak, ekonomiyi küresel arenada yeniden yarışmacı yapacak, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği sağlayacak yeni bir programa ihtiyaç duymaktadır.

Toplumun geneline yayılan, vatandaşlarımızı daha fazla eğitime, daha uzun ve sağlıklı bir  yaşama, daha yüksek gelire kavuşturacak, kucaklayıcı bir büyüme stratejisini uygulayabilecek kadrolar ve birikim Cumhuriyet Halk Partisi’ndedir.

Link: http://www.karsigazete.com.tr/roportaj/faik-oztrak-ekonomideki-riski-erdoganin-aciklamalari-artiriyor-h27926.html

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com