Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın ToplantılarıKOBİLERİN KUR ZARARINI DEVLET ÜSTLENMELİ

KOBİLERİN KUR ZARARINI DEVLET ÜSTLENMELİ

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı’nın 1.92 TL’lik kur taahhüdüne inanan ve döviz borçlarını kapatmayan KOBİ’lerin artan kur yüzünden ciddi zararlar ettiğini belirterek, KOBİ’lerin kur zararını devletin üstlenmesi gerektiğini ifade etti. Öztrak, ekonomide kötü gidişin KOBİ’leri perişan eden kur zararlarıyla perçinleneceğini, bu durumun işsizliği de artıracağını kaydederek, “Operasyon operasyon diyorlar, yapılması gereken gerçek operasyon bu. Devlet yönetimi ciddiyet ister. Devlet bir taahhüt verdiyse bunu uygular. Derhal bu operasyonun yapılması KOBİ’ler üzerindeki kur farkı yükünün kaldırılması lazım” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomideki ve siyasetteki son gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan’ın daha üç yıl önce getirdiği ve meydanlarda büyük demokrasi reformu olarak millete sunduğu HSYK yasasını şimdi değiştirmek istediğini belirten Öztrak, “Getirilen düzenleme ile HSYK, ‘Erdoğan-Bozdağ Yüksek Kurulu’ olacak” dedi. İş dünyasının hukukun yürütmenin vesayeti altında olduğu bir ortamda kendini güvende hissetmeyeceğini vurgulayan Öztrak, “Bir ülkede yargı tarafından soruşturulan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları darbe olarak yorumlanıyorsa, bu gerekçeyle yargı Başbakana bağlanırsa Sayın Babacan hiç bir yatırımcıyı bu ülkenin hukuk devleti olduğuna ikna edemez” diye konuştu.

-CAKA SATACAĞINIZA ÖNLEM ALSAYDINIZ-

Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklara da değinen Öztrak, Hükümetin bu sorunları çözmek için gerekli adımları zamanında atmadığını belirterek, “Sayın Babacan, bundan sekiz ay önce uluslararası konferanslarda, ‘Avrupalılara ekonomi yönetmeyi öğretelim’ diye caka satıyordunuz. Onun yerine daha mütevazı olup bu günlere hazırlık yapsaydınız emin olun bu hale düşmezdik” dedi. Öztrak Babacan’ın ekonominin gerçeklerini Başbakan’a anlatamadığını, bu nedenle yolsuzluğu bir kenara atıp yargıyı suçlama kervanına katıldığını söyledi.

-HÜKÜMET SEYİRCİ KALIRSA 2001 GİBİ HERŞEY ALT ÜST OLACAK-

Yabancı yatırım kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin tavsiyelerinde ‘Türk varlıklarını satın’ uyarısı yapmaya başladığını belirten Öztrak, artan döviz kuru ve düşen borsa nedeniyle Türkiye’de sıkışıp kalan yabancıların zararlarını kabullenip Türkiye’den çıkmaları durumunda bunun döviz kuru üzerinde daha ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Bazı analiz raporlarında önümüzdeki aylarda 2.35 TL yıl sonu için ise 2,60 TL’lik kur tahminlerinin ifade edilmeye başlandığını belirten Öztrak, “Bu gidişi seyretmek mümkün değildir. 2001 yılını hatırlamaya başladım. O zaman da olanları herkes seyrediyordu. Sonra bir sabah uyandık, herşeyin altüst olduğunu gördük” dedi.

-DÖVİZ GELİRİ OLMAYAN ŞİRKETLERİN DÖVİZLE BORÇLANMASININ ÖNÜNÜ AÇTILAR

Öztrak, ekonomideki bu çalkantılı süreçte en büyük darbeyi şirketler kesiminin yediğini, reel sektörün 2013 Ekim ayı itibariyle döviz açık pozisyonunun 167 milyar dolar olduğunu, dolar kurundaki her 1 kuruşluk artışın şirketlerin 1,7 milyar TL kur farkı zararı yazmasına neden olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biliyorsunuz bu hükümet 2009 yılının Haziran ayında çıkarttığı bir kararnameyle döviz geliri elde etmeyen şirketlere de dövizle borçlanma imkanı getirdi. Yani hükümet şirketlerin döviz pozisyon açıklarını kapatmak istemedi. Aksine daha da açın dedi, teşvik etti. Neden bunu yaptı? Sıcak para geliyordu, bu para bir yere yatırılmalıydı, sıcak para lobisine kazanç sağlamak gerekiyordu. Geçen yıl Ağustos ayında dolar 2 TL civarına yükseldi. Merkez Bankası Başkanı da çıktı döviz açık pozisyonu taşıyan şirketlere ‘Aman bu seviyeden döviz açık pozisyonunuzu kapatmayın, yıl sonunda dolar kuru 1,92 TL olacak, o zaman kapatırsınız’ dedi. Dalgalı döviz kuru rejimine rağmen Merkez Bankası Başkanı böyle söylerse bu artık açık bir taahhüttür.

-KOBİLERİN KUR ZARARINI DEVLET ÜSTLENMELİ-

O zaman ben, ‘Bu kur tutturulmazsa şirketler Merkez Bankasını mahkemeye vermelidir’ demiştim. Devlet yönetmek ciddiyet ister. Devlet bir taahhütte bulunursa yerine getirir. TCMB Başkanı’nın taahhüdüne güvenen KOBİ’lerin mağduriyetleri giderilmelidir. Ben hükümete buradan bir çözüm önerisi sunuyorum. 2013 sonu itibariyle döviz veya dövize endeksli kredisi bulunan KOBİ’ler için hükümet bir imkan tanımalıdır. KOBİ’lere bankalardan aldıkları bu kredileri 1,92’den Türk Lirasına çevirme imkanı verilmelidir. 1.92 ile yıl sonundaki 2.13 arasındaki kur farkı devlet tarafından üstlenilmelidir.

-MALİYETİ EN FAZLA 5 MİLYAR TL’DİR-

Bunun belli bir maliyeti olacaktır. BDDK verilerine göre döviz cinsinden nakdi kredi borcu bulunan KOBİ sayısı 20 bin 862; yıl sonu itibariyle bunların toplam döviz kredi borcu 23,6 milyar dolardır. 2.13 ile 1.92 arasını devlet karşılarsa KOBİ’ler bu kur farkı yükünden kurtulacaktır. KOBİ’lerin tamamı bunu talep ederlerse maliyet yaklaşık 5 milyar TL’dir. Bunların içinde döviz geliri elde edenler biraz daha beklemeyi tercih edebilirler. Döviz geliri elde etmeyenler bu seçeneği tercih edecektir. ‘2013 sonuna kadar olan zararı devlet üstlensin’ diyoruz. Tabi bunun sonrasında da kur durmadı. Bugün 2.18’lerin üstüne gitti, 2.13’ün üstündeki farkı da KOBİ’ler üstlensin.

-MERKEZ BANKASI OPERASYONUN BAŞINA GEÇMELİ-

Bunun bankaların açık pozisyonuna etkisi olacaktır, bununla ilgili düzenlemeyi de Merkez Bankası bankalarla oturup konuşmalıdır. İran’la yapılan altın ticaretini kolaylaştırmak için altın mevduat hesabı açan, altın karşılığı alan Merkez Bankası bunu bizlere büyük bir reform olarak anlatmıştı. Bakıyoruz bu işin altından Halk Bankası’nın aracılık faaliyetini kolaylaştırmak gibi bir amaç çıktı. Bunu yapan Merkez Bankası KOBİ’leri rahatlatacak bu işlemi hemen yapmalıdır.Bunun bedeli GSYH’nin yüzde 0,3’ü kadardır.

-OPERASYON OPERASYON DİYORLAR, GERÇEK OPERASYON BU!-

Operasyon operasyon diyorlar gerçek operasyon bu. Ekonomi durdu, hiçbir aktivite yok, KOBİ’ler perişan. Bu iş yakında, işsizliğe dönüşecek. Bu kadar borç yüküne bir de işsizlik eklenirse bunun altından nasıl kalkılacak? Derhal bu operasyonun yapılması KOBİ’ler üzerindeki geçen yıl sonuna kadar olan kur farkı yükünün kaldırılması lazım.

-EKONOMİ BU ŞEKİLDE MART’A KADAR TAŞINAMAZ-

2014 gerçekten zor bir yıl olacak. Hükümet halen bunun ciddiyetinin farkında değil, kutuplaşmayı artırmaya, iç ve dış düşmanlar yaratmaya, yargıya müdahale etmeye, hukuku ve adalet sistemini hırpalamaya devam ediyor. Kendi bakanları cesaret edemiyor, ben onları rahatlatayım, Sayın Başbakan’a ben söyleyim: Bu şekilde bu ekonomiyi Mart’a kadar taşıyamazsınız. Derhal önlem almanız gerekir, aksi takdirde bu ülkenin insanlarına çıkacak faturanın günahı vebali tamamen Başbakan’a aittir.

-HÜKÜMETİN HUKUKUN ÜSTÜNE BASMADAN SORUN ÇÖZME KABİLİYETİ KALMADI-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Öztrak, HSYK hakkındaki düzenleme ile ilgili olarak Kurul’un yaptığı açıklamanın sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bugün gelinen noktada HSYK, HSYK olmaktan çıkarılıyor. Sayın Başbakan’ın Yüksek Kurulu haline getiriliyor. Devlet içinde devletten şikayet ediyorsunuz. Bunları çözün ama bunları çözmek için yargıyı yürütmeye bağlamaya kalktığınızda bu şu anlama gelir: ‘Ben bu işi çözmek için kanunların üzerine basa basa yürüyeceğim. Buyurun yürüyün. Son kanunun üstüne bastığınızda dönüp bakacaksınız ki sizi koruyacak hiçbir kanun kalmamış. Ondan sonra ne yapacaksınız? Hukuk devleti olmanın önemi bu. Hepimizin hukukun güvencesine ihtiyacı var. Başbakanların da var. Bu işler böyle çözülmez ama bu hükümetin başka türlü çözme kabiliyeti de kalmamıştır.”

Basın Toplantısının Ham Metnine Ulaşmak İçin: 10 Ocak 2014 Tarihli Toplantı_Ham Metin

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com